Зона за екстремни спортове и детски площадки около гара “Пионер” предвижда преработеният проект на плана ѝ
Ще се направят 3 паркинга
Забрана за строителство на нови обекти в Борисовата градина, но възможност за модернизация на Националния стадион “Васил Левски” и този на ЦСКА, както и модернизация на къпалнята “Мария Луиза”.
Това е залегнало в преработения проект за подробен устройствен план на най-големия парк в София. В четвъртък той ще бъде представен на обществено обсъждане.
Проектът е дело на “Ковачев архитекти”, които през 2015 г. бяха избрани с конкурс да направят разработката. Тогава жури избра тяхната концепция, защото беше най-консервативна откъм допустими намеси в парка, не разрешава ново строителство и залага основно на възстановяване на автентичния облик на градината и дейността на емблематични обекти като къпалнята “Мария Луиза” и Летния театър.
Първият проект за устройствен план бе представен през 2019 г. След серия обществени обсъждания по него постъпиха над 300 предложения. Лично столичният кмет Йорданка
Фандъкова настоя от проекта да отпадне
местенето на конната база, да не се изграждат климатично училище и пешеходен подлез от градината до строителната гимназия.
Така се стигна до ново преработване на плана, което е качено на сайта на общинското направление по архитектура и градоустройство. Той ще бъде представен онлайн в четвъртък от 17,30 ч, а заключителната дискусия ще е на 17 февруари.
Изготвени са и специфични правила и норми - устройствен инструмент, чиято основна цел е да осигури запазване и увеличаване на общоградското културно и рекреационно значение на парка в неговата цялост.
Така освен че има забрана на ново строителство в градината, реконструкция на съществуващи обекти се допуска само при запазване на обществената и административната им функция.
В парковата зона на резервата се допуска поставяне само на павилион на детската площадка, на съоръжението за книги при лятната читалня, за охрана и за билети.
Забранява се разполагането на стрелбища, сергии, пазарски будки,
хазартни игри, рекламни елементи и съоръжения.
Предвижда се всички подходи към парка да се оборудват със съоръжения за регулиране на навлизането на моторни превозни средства.
Забраняват се паленето на огън, фойерверките и къмпингуването в Борисовата градина.
Сред допустимите намеси, които предвижда проектът, са възстановяване на оригиналния облик на бюфета бирария на острова в езерото “Ариана”
в стил австро-германски барок
Трите кръгли площадки, известни като трите дансинга, също трябва да се възстановят. Автентичният облик трябва да си възвърне и Софийския тенис клуб.
Разработката предвижда възстановяване на бившия стадион “Юнак”. Относно другите два стадиона - Националния “Васил Левски” и “Българска армия”, се разрешава основен ремонт и модернизация, включително покриване на трибуните. Но трябва да стане при спазване на съществуващите параметри на застрояване.
Същото важи и за къпалнята “Мария Луиза”. Скоро обаче кметът на столичния район “Средец” Трайчо Трайков се надява да върне на софиянци поне 12 дка от нея, които сега са заградени. При предишното обществено обсъждане установил, че там се предвижда да се възстанови климатичното училище, но същевременно имотът бил заграден към къпалнята. Оказало се, че
за 12-те дка няма актове
за собственост От 2020 г. те вече имат документи за общинска собственост. Трайков информирал представител на мажоритарния собственик на къпалнята, че трябва да освободи заетите общински площи. Засега не е изпълнено, но той е категоричен, че тази година 12-те дка ще бъдат присъединени обратно към парка.
Планът предвижда
възстановяване на водния канал и залата с кривите огледала
При гара “Пионер” ще се оформи зона за екстремни спортове и детски комплекс с площадки за игра за различни възрастови групи.
Паркинг за 420 коли се планира под терена на бившата автокъща “Капитолия”. Друг, наземен за 104 места, ще има в сервитута на старата трамвайна линия - между тв кулата и руското посолство. При гара “Пионер” с подход от ул. “Н. Габровски” също ще има паркинг за 340 места и още един с 40 с подход откъм “Симеоновско шосе”.
“Планът е преработен съгласно забележките на експертния съвет по устройство на територията. Подобрена е пешеходната достъпност, премахнато е предвиденото застрояване, което предизвика обществени реакции - при ресторант “Тенекиите”, изграждане на музей “Зелената памет на София”, климатично училище и др. В новия си вид проектът е още по-консервативен и защитава в максимална степен територията на Борисовата градина и статутът ѝ на паметник на градинско-парково изкуство”, коментира пред “24 часа” главният архитект на София Здравко Здравков.