Неотдавна в Синдзян-уйгурския автономен район бе открит шоурум на Тесла, което предизвика критики от американските политици към тази американска компания за електрически автомобили. Говорителят на Белия дом Джен Псаки предупреди, че Тесла „ще има сериозни проблеми със закона, доверието и клиентите“, отбелязва "Радио Китай".
Като известна марка електрически автомобили в света, Тесла има над 200 магазина и центрове за услуги в Китай. Защо този в Синдзян предизвика такава голяма реакция сред американските политици? Защото поведението на Тесла показва истината за Синдзян и разкрива лъжите на политиците.
Откриването на шоурум от Тесла доказва, че американският „Закон за предотвратяване на принудителния труд в Синдзян" е поредна манипулация и изкривяване на истината. Той бе създаден въз основа на лъжата за „принудителен труд“. Чрез него САЩ забраняват вноса на продукти, свързани с автономния район, и се надяват да забавят развитието на Китай. Няколко дни след подписването на закона от американския лидер обаче, Тесла откри свой шоурум в района според пазарните правила. Това е добра контроатака срещу политизирането и икономическата хегемония на американските политици. Американският закон не е основан на факти и няма как да се спазва. Планът на политиците, който нарушава икономическия принцип и интереси на предприятията, няма да успее.
През първите тримесечия на 2021 г. БВП на Синдзян се е увеличил с 8,8%. От 2014 г. до 2020 г. броят на населението в трудоспособна възраст в автономния район се е увеличило от 11,35 милиона на 13,56 милиона, което е с 19,4% повече. Богатите енергийни ресурси в Синдзян също привличат вниманието на Тесла. В момента американската компания има 7 супер зареждащи станции в Синдзян, 2 от които в град Урумучи, административния център на района. Откриването на шоурум от Тесла не само е знак за развитието на Синдзян, но и за опитите на американските политици да политизират човешките права и икономиката.
Преди една година във Вашингтон бе атакувана сградата на Капитолия. След една година резултатите от анкета на CBS показаха, че според 64% от американците демокрацията от американски тип „е в криза и рискове от загуби“. Същевременно броят на новите случаи на заразени с COVID-19 достигна 1 милион на ден. САЩ имат много проблеми, а американските политици все още имат желание да „се грижат“ за ситуацията с човешките права в други държави. Ще продължи ли да свети фарът на „демокрацията от американски тип“? Хората по целия свят имат свой собствен отговор. Насочените срещу икономическите принципи и тенденциите на епохата хегемония и поведение нямат да постигнат успех.