Стотици изпълниха бреговете на Тунджа в Калофер, където се изви прочутото Мъжко хоро. Цяла нощ мъже подгряваха в механата на кмета Румен Стоянов. Под звуците на гайди и тъпан шествието мина по улиците на бунтовния град и тръгна към реката.
Първи влязоха калоферци, както повелява традицията. Атмосферата и тази година е неописуема. Има много хора, местната част е представена в пълна форма. Утрото е ясно, вижда се заснеженият връх "Ботев".
"Традицията е от времето на Калифер войвода, в началото на XVI в., на когото е кръстен градът", обясни Стоянов и разсея твърденията, че ритуалът е от 70-те години на миналия век.
Бай Въльо от Калофер разказа как през 1969 г. с група мъже милицията ги е арестувала, докато са се канели да влязат в Тунджа. "Не се отказах, влизам в реката и днес", каза възрастният мъж.
Най-малкият участник - 4-годишният Димо, взе кръста. Той влиза за трети път в реката, каза баба му.
В този момент в реката се изви мощно мъжко хоро на няколко ката, като образува своеобразни кръгове. Гледката е смайваща.
Мъжкото хоро в Калофер е едно от най-впечатляващите събития на Богоявление.
То започна в ранната утрин.
За здраве всички участват в освещаването на водата, когато след празничната черковна служба, свещеникът хвърля в нея Светия кръст. Въпреки обичайния за този сезон студ млади мъже скачат във водата и изваждат кръста от нея. Който го извади, бива честит и здрав през цялата година. Болни се къпят във водата, където е хвърлен кръстът.
Ако хвърленият във водата кръст замръзне, това предвещава здраве и плодородие през годината. Ако времето е студено и сухо, приема се като знак за плодородна и добра година.
Накрая - с китка босилек, свещеникът поръсва хората за здраве.
Миналата година кметът Румен Стоянов беше глобен с 1000 лева за това, че не е забранил Богоявленския ритуал и леденото хоро в Тунджа. Хора от цяла България преведоха пари за санкцията. „Събраха се 130 хиляди лева, които ние дарихме по сметката на игралния филм за Ботев, който засне в Калофер режисьорът Максим Генчев и скоро ще бъде неговата премиера в НДК“, каза пред БТВ кметът Стоянов.
Хората са наизлезли и приветстват мъжете, нагазили във водите на Тунджа, а бреговете са окупирани от хора. Веят се български знамена, чуват се възгласи.