Правилникът на НС им дава вратичка да не се плаща за паркиране около парламента
Ако районът около катедралния храм “Св. Александър Невски” стане пешеходна зона, депутатите ще се лишат от паркинга си. Това обясни пред “24 часа” председателят на парламента Никола Минчев. Дотогава обаче депутатите ще могат свободно да паркират около сградата на Народното събрание, макар че още през лятото на 2021 г. Столичният общински съвет реши друго.
През юни миналата година 46-ият парламент и Столична община прекратиха договора си за безплатното ползване на паркоместа до “Св. Ал. Невски” и площад “Желю Желев”, както вече се казва пространството между Националната художествена галерия и бившия Партиен дом. Договорът бе в сила от 2007 г., но въпреки че бе прекратен, депутатите продължиха да спират колите си в близост до работното си място. Възможност за това им даде вратичка в закона, която сами създадоха.
Според параграф от заключителните разпоредби на правилника на НС председателят може да издаде заповед, с която да определи специална зона за сигурност около парламента и така депутатските коли да избегнат синята зона, важаща за центъра на София. Разпореждането трябва да бъде съгласувано с МВР и съобразено със Закона за събранията, митингите и манифестациите, пише още в правилника на НС.
Само преди половин година бившата председателка на парламента Ива Митева приложи тази административна хватка, като подписа заповед, с която на практика върна на депутатите отнетите им паркинги. Преди 2 седмици бе приет нов правилник, но този параграф остана.
Никола Минчев отрече да е подписвал подобна заповед и в добавка заяви: “Внимавам много, преди да сложа някъде подписа си.” Преди да издаде такава заповед, той иска да се срещне с представители на Столична община и да обсъдят бъдещето на района около сградата на НС. Ако обаче зоната си остане свободна за движение на автомобили, то според Минчев е по-добре депутатите да имат възможността да се възползват от паркиране близо до местоработата си.
Решението на Столичния общински съвет да се прекрати договорът с НС, който действаше 14 г., бе взето с почти пълно единодушие от всички политически групи в СОС - ГЕРБ-СДС, БСП, ДБ, ВМРО-“Атака” и Борис Бонев от “Спаси София”.