Епидемиолози тревожни - има критично голяма маса българи, които не са се сблъсквали с инфлуенцата от 2019 г., и може да има паралелна епидемия
Паралелна епидемия от грип може да се развие в България през януари заедно с навлизането на щама омикрон на коронавируса.
От това се опасяват епидемиолози, след като в Европа са зачестили сигналите за появата и на грипни вируси.
“На фона на четвъртата вълна на COVID-19 засега в България не се отчитат други масови респираторни инфекции, включително грип. Коронавирусът не оставя терен за традиционните зимни вируси. Което не означава, че гарантирано ще се разминем с грипа или че изобщо няма да има случаи на парагрип, риновируси, бокавируси, синцитиален и други обичайни за студените сезони. Но най-краткосрочното ни притеснение от епидемична гледна точка е, че вероятно след празниците през януари ще се увеличат случаите на COVID заради по-голямата заразност на варианта Омикрон.” Този коментар направи пред “24 часа” главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.
Прогнозите на световните центрове по контрол на заболяванията са по-скоро за лек
до умерено тежък грипен сезон
Основание за това дават данните от южното полукълбо, което е на крачка пред северното в зимните инфекции. Там инфлуенцата не се разгърна като в годините преди коронапандемията. Втората хипотеза е, че този грипен сезон ще е по-зъл заради натрупването на хора, които не са карали инфекцията най-малко от 2020 г., когато инфлуенцата почти “изчезна” под доминацията на коронавируса. В световен мащаб през първата година на пандемията грипна активност по същество няма. Третата посока, в която разсъждават епидемиолозите, е, че когато не търсиш нещо, няма как да го намериш - COVID монополизира вниманието не само на здравните власти, но и на хората, за които отхвърлянето на новия вирус е достатъчно да се успокоят и да не търсят точната причина за боледуването си, или в страх от среща с инфектирани да не търсят лекар при симптоми, които в предишни години биха ги притеснили.
Въпреки това рискът от едновременен нов пик на COVID с варианта омикрон и сезонен грип правят прогнозите несигурни.
Към момента в Европа грипната активност нараства в сравнение с предишната седмица, но остава ниска. По данни на Европейския център за контрол на заболяванията от 37 държави, които отчитат случаите, 26 докладват изходно ниво, 8 - слабо разпространение (Албания, Азербайджан, Босна и Херцеговина, Дания, Естония, Сърбия, Словакия, Швеция), 2 - средно ниво на нарастване (Казахстан и Руската федерация), и само Косово съобщава за висока интензивност.
В Националния център по заразни и паразитни болести на съмнителните проби на хора с тежко протичане на респираторни инфекции чрез PCR тест се прави
изследване за 20-ина вида вируси,
обясни директорът на центъра проф. Ива Христова.
Обикновено към разширено изследване се преминава, когато пробата е отрицателна за коронавируса. Такова изследване не може да се проведе във всяка лаборатория, може да се търсят само антитела и на тази база да се изказват предположения.
От общо изследвани у нас от началото на октомври до момента около 350 проби, съмнителни за грип, само една е доказана като положителна чрез PCR, каза проф. Нели Корсун, завеждащ на Националната референтна лаборатория по грип и остри респираторни инфекции.
Случаят е от средата на декември. Завърнала се от Франция жена с кашлица вдига температура 39° и се изследва в АГ болница “Майчин дом”. Тестът е отрицателен за SARS-CoV-2, който причинява COVID, но положителен за грип при бърз антигенен тест. Резултатът за грип тип А е потвърден в референтната лаборатория и конкретизиран като A(H3N2).
Този субтип е доминиращ и за континента. Досега докладваните от държавите изследвания показват
93% вируси тип А, като A(H3N2) “Камбоджа” доминира над другия А вирус A(H1N1) “Виктория”,
доказан само при 4% от вирусите от този тип.
Засега вирусите от тип В - “Вашингтон” и “Пукет” се откриват едва при 7% от потвърдените случаи на континента. Щамовете са очаквани и 4-валентните ваксини, каквито са налични и у нас, защитават от тях според производителите.
Ситуацията както по отношение на разпространението на COVID, така и във връзка с празничните пътувания и по-оживените контакти обаче не е непременно благоприятна за смекчаване на предаването на сезонния грип. От решаващо значение е всеки да се пази и при симптоми на респираторна инфекция да се изследва, за да се знае дали може да разпространява вирусите. За това съветва директорът на НЦЗПБ и отправи призив към колегите си да изпращат проби за диференцирано изследване при съмнителните случаи на затегнати респираторни инфекции.