Използваната иРНК технология е като при препаратите срещу COVID-19
Експериментална ваксина срещу ХИВ дава обещаващи резултати след проведени изследвания върху мишки и нечовекоподобни примати, съобщиха от Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания (НИАИЗ) в САЩ. Тя работи на базата на иРНК технологията, използвана за създаването на силен имунитет срещу коронавирус при “Пфайзер” и “Модерна”.
Резултатите на учените, публикувани в сп. Nature Medicine, показват, че
новата ваксина
е безопасна
и е създала желаните антитела и клетъчни имунни отговори срещу ХИВ-подобен вирус.
Първична ваксина, последвана от множество бустерни дози, получили маймуните от вида макак резус. Те показват 79% по-нисък риск от заразяване при излагането си пред маймуно-човешкия имунодефицитен вирус (SHIV) в сравнение с неваксинирани животни. Той е аналогичният вариант на ХИВ при животните.
Изследването е ръководено от д-р Паоло Лусо, който е един от директорите в Лабораторията по имунорегулация на здравния институт. В екипа участват негови колеги, както и изследователи, работили по “Модерна”.
“Въпреки близо четири десетилетия усилия на световната изследователска общност ефективната ваксина за предотвратяване на ХИВ остава неуловима цел”, казва директорът на НИАИЗ д-р Антъни Фаучи. “Тази експериментална иРНК ваксина съчетава няколко характеристики, които могат да преодолеят недостатъците на други неуспешни до този момент ваксини срещу ХИВ, и по този начин представлява обещаващ подход.”
иРНК техниката е същата, която се използва при “Пфайзер” и “Модерна” за борбата с коронавируса. Вместо да носи инструкции на ковид протеина обаче, при ХИВ ваксината методът прави възможно доставянето на кодирани инструкции за създаване на два ключови протеина за СПИН - Env и Gag.
Мускулните клетки в заразеното животно сглобяват тези два протеина, за да произвеждат вирусоподобни частици (VLP), осеяни с множество копия на Env на повърхността им. Тези частици не могат да причинят инфекция или заболяване, защото нямат пълния генетичен код на ХИВ, но заради подобието си стимулират подходящи имунни отговори.
Постигането на това подобие е най-големият напредък спрямо миналите опити за ваксини. В случая е постигната много точна имитация на естествена инфекция, което играе роля в предизвикването на желаните имунни отговори”, коментира д-р Лусо.
В проведени изследвания върху мишки само две инжекции от кодираните частици били достатъчни, за да се изградят неутрализиращи тела при всички животни.
След това екипът тества ваксината при маймуните макаци. Подробностите за схемата на прилагане на медикамента се изменят при различните подгрупи ваксинирани животни. Общото обаче е подготвянето на имунната им система за създаването на антитела.
Изследователите използвали множество варианти на вируса, за да активират антителата в запазващите се идентични части от вируса, а не в тези, които се променят при различните щамове.
Въпреки силните дози от веществото
единственият
страничен ефект
при маймуните
бил загубата
на апетит
До 58-мата седмица всички ваксинирани макаци развили измерими нива на неутрализиращи антитела, насочени срещу повечето щамове в тестов панел от 12 различни щама на ХИВ.
През 60-ата седмица от експеримента учените излагали група от имунизирани и от неимунизирани животни ежеседмично на вируса SHIV. След 13 седмици два от седем имунизирани макаци останали незаразени. При останалите ваксинирани животни се наблюдавало забавяне на инфекцията - тя се проявила на осмата вместо на третата седмица.
В момента институтът работи върху подобряване на разработеното вещество, за да предизвика то още по-силен имунитет.