От 1 януари започва пълна проверка за нови лицензии
Варна се превърна в Меката на домовете за грижа за възрастни и всякакви други социални услуги
200 хил. евро платили през юли новите собственици на изгорелия “Топъл дом” - прави този оборот само за година, а активите му гонят половин милион
Освен с пари частните домове може да се плащат и с имоти
Около 200 млн. лв. на година е оборотът на един от най-бързо растящите бизнеси в България - грижата за стари и болни хора в специализирани домове. Това показват неофициални оценки в документално разследване на “24 часа”.
А за 7 години бизнесът с частни социални услуги, като тук влиза не само грижата за възрастни, но и лечение на хора със зависимости, дневни центрове за деца и пр., реално се е удвоил. И към края на 2020 г. лицензираните социални услуги в страната са били 4000, показват данните от регистъра на Агенцията за социално подпомагане.
Това всъщност е и единственият официален източник за бизнеса на домовете за стари хора и хора с увреждания. Като информацията в него не е била обновявана в последната година. Но пък пълна картина може и да има през следващата, тъй като от 1 януари Агенцията за социално подпомагане започва прелицензиране на социалните услуги, стана ясно от изявление на министъра на труда и социалната политика Гълъб Донев във вторник.
Над 10% от бизнеса със социалните услуги се държи от домовете за стари хора, които според регистъра са 428. Още 60 са тези, които предлагат отглеждане на възрастни хора с деменция. А делът на държавните и общинските домове е пренебрежим - едва 82 с 5598 места в тях. Клиентите на частните, повечето от които дори
умишлено не ползват държавна субсидия,
гонят 20 000 души. Като средният размер на таксата е около 600 лв. на месец, показва справка в цените на най-популярните старчески домове. Тарифите обаче скачат, ако се настанява човек с деменция или ако е неподвижен.
Много често домовете за стари хора приемат и пациенти без заплащане на такса, но срещу техните имоти. Като правилото е стойността на имота, който плаща отглеждането,
да покрива таксите за поне 5 години, въпреки че е възможно пациентите на тези заведения да не преживеят
този период.
От данните на Агенцията за социално подпоматане става ясно, че Меката на бизнеса с домове за стари хора и всякакви други частни социални услуги в момента е Варна. На територията на областта са регистрирани 50 дома само за стари хора, а общо частните социални услуги надхвърлят 500. За сравнение в София с четири пъти повече население частните социални услуги са около 1700, а старческите домове са 136. Доста по-назад като развитие на този пазар са Пловдив и Бургас.
А истинският бум на грижите за стари хора във Варна е настанал в последните 5 години - от 2016 г. насам са издадени половината разрешителни за частни домове за стари хора в областта.
Именно такъв е бил и изгорелият в понеделник “Топъл дом” в с. Рояк. В пожара загинаха 9 от клиентите на дома за стари хора.
“Топъл дом” е лицензиран за първи път през 2015 г.
като дом за отглеждане на възрастни. Две години по-късно получава и разрешения от Агенцията за социално подпомагане и за дом за пълнолетни деца с деменция, за пълнолетни деца с умствена изостаналост и за пълнолетни лица с увреждания.
Домът в с. Рояк е собственост на фирма “Билмакс”, чийто първоначален собственик е бил Билянт Мустафов. Той притежава още една фирма с такъв предмет на дейност - “Ронет 2017”, която има старчески дом в старозагорския град Гурково. А от 2019 г. с фирмата си “Топли грижи” основава и “Топъл дом-2” в с. Езерово. Той пък има разрешения за център за настаняване от семеен тип за възрастни лица с деменция и за център от семеен тип за стари хора.
До юли 2021 г. най-успешният проект на Мустафов е домът в с. Рояк. Само за 2019 г., от когато е последният публикуван в Агенцията по вписванията годишен финансов отчет на “Билмакс”, той има оборот от такси за отглеждане на възрастни хора в размер на 356 хил. лв. и 175 хил. лв. касови наличности. Оборотът от такси показва, че капацитетът на “Топъл дом” е запълнен целогодишно.
А чистата му печалба само за 2019 г. е близо 50 хил. лв.
Като активите на фирмата обаче гонят половин милион, става ясно от финансовите документи.
През юли 2021 г. Мустафов продава дома в с. Рояк на фирмата “Ренесанс интер” за 200 хил. евро.
Новите собственици на дома в с. Рояк стават съпрузите Володимир Михайлович Мазурик и Милена Мазурик. Двамата също не са нови в бизнеса със социални услуги. Още от 2014 г. те развиват център “Ренесанс” във Варна, като първото им разрешително от Агенцията за социално подпомагане е за социална рехабилитация на лица със зависимости. А от 2020 г. имат и разрешително за наркокомуна. И двамата съпрузи са психотерапевти, а цените на центъра им за борба с всякакви зависимости - наркотици, интернет, алкохолизъм и хепатит “С”, са още по-впечатляващи - от 1850 лв. за 7-дневен пакет до 4900 лв. на месец. Тук пазарът очевидно все още се развива, защото в цяла България има издадени само 8 разрешителни за центрове за хора със зависимости, 3 от тях са във Варна.