Пленумът “заседава” на подпис, за да нямало нерегламентирана агитация в деня за размисъл. Опозиционери обаче видяха страх да не би лидерката да бъде отстранена от преговорния екип
Конгресът на БСП, който трябва да констатира оставката на Корнелия Нинова като лидер на партията, да се проведе на 22 януари. Форумът трябва да стартира и кампания за провеждане на пряк вътрешнопартиен избор на лидер.
Това е предложението, направено от Изпълнителното бюро към членовете на Националния съвет на партията.
Пленумът обаче ще трябва да вземе решението на подпис, като този път освен мотивите, свързани с коронакризата, е посочен и още един аргумент да няма присъствено заседание - предотвратяване на действия и изявления, свързани с балотажа, и евентуално нарушаване на забраната за агитация в деня за размисъл.
Предлага се Националният съвет да гласува контактна група за водене на преговорите за съставяне на правителство с ПП, ИТН и ДБ в състав: Корнелия Нинова, Кристиан Вигенин, Ирена Анастасова, Атанас Зафиров и Христо Проданов.
Определят се и 5 приоритета за преговорите: социална политика, реформа в здравеопазването, образование, борба с корупцията, икономика и енергетика. А на Изпълнителното бюро ще бъде възложено то да излъчва експертните групи по 18-те теми на разговори с партньорите.
В специална точка от проекторешението обаче се разписват изрично две червени линии - че БСП подкрепя присъединяването на РС Македония към ЕС, но това не трябва да става за сметка на българския национален интерес и на българската история, както и че не подкрепя въвеждането на “джендър идеологията” в България и подписването на Истанбулската конвенция.
Опозиционери обаче видяха в решението пленумът да заседава на подпис страх, че лидерката Нинова може да бъде бламирана от участие в преговорния екип. През седмицата част от членовете на Националния съвет настояха тя да не води преговорите за бъдещата коалиция и правителство, след като е в оставка, а да бъде излъчен неин заместник.
Оставка на Нинова означава оттегляне от ръководството на БСП и от преговорния процес за правителство, заяви евродепутатката Елена Йончева. Същото поискаха и от идейно-политическото обединение в БСП Платформа “Социализъм XXI век”, в която са Георги Пирински, Валери Жаблянов, Велислава Дърева, Юрий Асланов и др. опозиционери.
Междувременно обаче вчера Нинова бе одобрена начело на преговорния екип и от политическия съвет на коалиция “БСП за България” и от левите депутати в 47-ото народно събрание на съвместно тяхно заседание. На него лидерката в оставка бе избрана да оглави и червената парламентарна група.