Сравнително спокойно протича изборният ден в Благоевградска област. 316 хил. души могат да упражнят правото си на глас в 572 секции, като в 123 от тях се гласува само с хартиени бюлетини. В две секции сутринта машините не заработиха и се наложи и в тях да се премине към гласуване с бюлетина.
Последните данни за избирателната активност са към 11 часа и тя е 8%, с няколко стотни е по-висока за президент и вицепрезидент. Очаква се всеки момент РИК да изнесат нови актуални данни.
Процентът на гласували в Първи МИР се изкривява заради хилядите македонци с двойно гражданство, които имат постоянен адрес тук, но никога не идват, за да упражнят вота си. Те са около 40 хил., което прави 13% от общо имащите право на глас. Най-много са в община Благоевград - около 25 хил., а в Петрич - 15 хил. В община Благоевград е и втората най-голяма секция в страната - тази в с. Бело поле с 8200 избиратели по списък. В същото време живеещите там са 650 души. На минали избори избирателите в селото стигаха до 10 хил. по списък. На вота през юли бяха намалели до 6500, а сега отново броят им се е увеличил. Прави впечатление, че македонците с български паспорти периодично се дерегистрират от няколко села в общината, а след това се регистрират в други. Така в село с 25 жители избирателите вече са 540, в друго пък с 39 души има 800 по списък. В най-малките населени места избирателите са десетки пъти повече от живеещите по настоящ адрес и стигат дори до над 1000, заради което и там са доставени машини за гласуване.
В 6 малки села в община Благоевград местните избират и кметски наместник, който би трябвало да се назначава от кмета на общината. За да се уважи желанието на хората, бе решено в съседно помещение до СИК да се постави и урна за своеобразна анкета за предпочитан кметски наместник.
Политическа партия е подал сигнал, че в ромските махали в Благоевград и Петрич е имало агитация и съмнения за купуване на гласове. Сигналите са изпратени до прокуратурата. Според друг сигнал до РИК на територията на една община масово се гласува с придружители без да са налице основанията за това. Според РИК допускането на избирател да гласува с придружител е по преценка на председателя на СИК. Избирателят не е длъжен да представи документ от ТЕЛК/НЕЛК. Неграмотността не е основани е за гласуване с придружител, припомнят от РИК.