От края на октомври масови акции за нарушаване на политическите права
Слухове в Благоевград за арест на кандидат-депутат от малка партия, той отрича
ДПС в Бургас се оплаква, че полицията всеки ден притеснява техни хора
Водач на листа в Смолян настоява за проверка в Борино и Баните за големия брой заявления за подвижни секции - това било инструмент за контролиран вот
В края на октомври започна полицейска акция в цялата страна срещу нарушаване на политическите права на гражданите. В последните 2-3 дни преди изборите за президент и парламент, които са в неделя, бяха засилени проверките в кварталите с малцинствено население в присъствието на полиция и жандармерия.
В Благоевградска област в четвъртък бе проверен магазин в с. Лешко от униформени и данъчни. Направена е контролна покупка за 1,50 лв., а продавачката, която е пенсионерка, не е издала касов бон. Това е дало повод за проверка на касата и е открит тефтер с имена на хора, за които жената твърди, че това са вересиите.
Задържан е синът й Димитър Кокалков - собственик на магазина, а прокуратурата е образувала предварителна проверка за купуване на гласове. Кокалков има присъда отпреди години за контрабанда на македонски цигари. Тогава с него бил и настоящ кандидат-депутат. За него се говори, че по време на акцията също е бил задържан за кратко, но освободен заради имунитета му. Пред наш репортер кандидат-депутатът категорично отрече да е викан в полицията, дори обясни, че е на почивка в последните дни преди изборите.
В четвъртък бе задържана жена на излизане от щаба на голяма партия. М. С. признала, че е получила 500 лв. от човек в офиса, за да плати на 10-ина души в близко село да гласуват за тази партия. Случаят е докладван на районна прокуратура и е образувано досъдебно производство.
С поредните 4-ма арестувани приключи акцията на полицията в Бургас. От рано сутринта в петък полиция и жандармерия заварди ромските махали. Проверки имаше и в общините Царево, Приморско, Айтос и Сунгурларе. За част от арестуваните има съмнения, че се занимават с лихварска дейност и въздействат на длъжници, като обещават опрощаване на борчовете срещу гласуване за определена политическа партия или кандидат, заявиха от полицията.
Сред задържаните на 12 ноември в кв. Горно Езерово бе и собственик на заложна къща, който е с криминално досие.
В същото време от ДПС се оплакаха пред наш репортер, че полицията всеки ден притеснявала техни хора, привиквала ги в РПУ за по няколко часа.
"Влизат в селата демонстративно с цел сплашване. Притискат наши активисти, членове на избирателни секции. Адвокатите ни са запознати с тези сигнали и правят каквото е необходимо", заяви пред "24 часа" областният лидер на ДПС Бургас Ахмед Сюлейман.
От централата на ГЕРБ пък казаха, че към 12 ноември при тях няма постъпили сигнали.
25 досъдебни производства са образувани от началото на специализираната операция срещу купуване на гласове, която стартира на 30 октомври. Десет от тях са в Бургас, 4 в Средец и по 2 в Несебър и Руен. При много от претърсванията на имоти и автомобили са иззети солидни суми пари, златни бижутаа и тефтери с имена и лични данни на предполагаеми длъжници.
Проверени са заложни къщи и търговски обекти, доставящи хранителни продукти на вересия. През последната седмица след съвместна проверка на полицията и НАП в кв. "Победа" бяха запечатани 6 обекта.
"Установихме някои практики - обещания за разплащане преди или в изборния ден, както и непосредствено след това. Формата е най-различна - пари, които варират от 40 до 100 лв., хранителни продукти, опрощаване на вноски по кредити или вересии", коментира директорът на ОД на МВР в Бургас старши комисар Калоян Калоянов.
До момента в област Стара Загора са проверени 483 лица, съставени са 276 предупредителни протокола по чл. 65 от Закона за МВР. Инспектирани са 23 заложни къщи и дружества, предоставящи бързи кредити, както и четирима собственици на фирми, обобщават от пресцентъра на ОД на МВР.
Образувани са 10 проверки по сигнали за купуване на гласове и 4 досъдебни производства. Иззети са веществени доказателства, относими към разследваните случаи.
През последните дни полицията в Смолян образува 10 досъдебни производства за фалшиви заявления за гласуване с подвижна избирателна кутии в най-малките общини - Борино и Баните.
Те са образувани с оглед данни за евентуално извършени документни престъпления. По тях се проверява дали са извършени документни престъпления, като са съставени неистински документи. Заявленията са предадени в общинската администрация, но хората декларират, че не са подписвали и подавали подобни документи.
Казусът със заявления за гласуване в подвижни избирателни кутии стана актуален в областта, след като водач на листа заяви, че е подал сигнал до министър Бойко Рашков с настояване да се извърши проверка в общините Борино и Баните във връзка с големия брой заявления за образуване на подвижни секции. Според него значителният брой на заявления в тези две общини буди съмнение, че подвижните секции се превръщат в инструмент за контролиран вот.
В същото време от друга партия подадоха сигнал в прокуратурата за прекалени проверки на МВР в община Борино по този казус.
"Спокойна е обстановката преди изборите. Няма задържани лица за купуване и продаване на гласове, както и сигнали за нарушаване на изборните права на гражданите", заяви директорът на ОД на МВР старши комисар Николай Димов.
В петък полицейска операция срещу купуването на гласове се проведе в Сливен, преди това имаше в Нова Загора и няколко сливенски села. В петък в акцията се включиха служители на РУ в Сливен, и техни колеги от секторите "Противодействие на икономически престъпления", "Противодействие на криминалната престъпност" и "Специални технически действия" в ОД на МВР, уточниха от пресцентъра на дирекцията.
Били са проверени 5 имота - частни имоти, магазини, заложни къщи. Инспекциите обхващат документи, тетрадки за продажба на вересия и нерегламентирана продажба на акцизни стоки. Задържан е обитател на къща по подозрение за престъпления с наркотици и купуване на гласове.
Едновременно с това от пресцентъра на полицията в Сливен обобщиха, че от началото на специализираната операция в страната на територията на тяхната дирекция са образувани 7 досъдебни производства. Съставени са 411 протокола за предупреждение.
В четвъртък прокуратурата привлече като обиняем за купуване на гласове мъж от града, но случаят е от изборите на 4 април. Говорителят на прокуратурата Христина Блецова уточни за "24 часа", че човекът е с мярка за неотклонение подписка.
4-ма полицаи са предупредили кмета на пловдивския район „Източен” Иван Стоянов да не купува гласове, защото срещу него имало сигнал за готвени изборни нарушения. В този район се намира кв. „Столипиново”, известен като традиционно място за изборна търговия, а Стоянов е и лидер на районната организация на ГЕРБ.
„Дойдоха в кабинета ми в кметството и ми казаха, че срещу мен има подаден сигнал. Разследването било разпределено на полицията в Пазарджик, затова и двама от служителите бяха оттам. Поисках да видя сигнала, но ми казаха, че не го носят. Обясних им, че щом не ми казват нищо конкретно, мога да броя това за набеждаване”, разказа пред „24 часа” Иван Стоянов. В крайна сметка униформените не са го накарали да подпише протокол, предупреждението било устно.
В последните дни преди вота пловдивската полиция беше особено активно в областта. Започна се с привикването на 35 служители на предприятието „Благоустрояване и комунално стопанство” в Раковски и разпитите им дали някой не им е обещавал нещо, за да гласуват за определена партия.
След това бяха призовани около 100 души от ловната дружинка в същия град, поводът беше среща миналата събота с кандидат-депутата от ГЕРБ Младен Шишков.
"Пълни глупости. Занимават и плашат хората. Много от привиканите за разпит не бяха присъствали на въпросната среща. Не ги интересува, че сме на работа и отсъстваме", коментира на излизане от Икономическа полиция ловецът Младен Мандраджийски. 63-годишният ловец Васил Бойкин се оплака, че изобщо не е присъствал на въпросната сбирка, но е призован да дава показания. "Уплашиха 10-годишния ми внук, 3 пъти идваха да ме търсят", каза той.
Бяха проверени и множество търговски обекти в Пловдивска област, като униформените търсели списъци на клиенти, пазаруващи на вересия.
„Вересиите явно са хитът на МВР в тази кампания. Само че е пълна глупост в това да се вижда купуване на гласове. Магазинерите дават на възрастните хора продукти и чакат да ги платят, като вземат пенсиите. Това е човешки жест, а не изборна търговия”, коментира лидерът на ГЕРБ в Пловдивска област Георги Мараджиев. Той беше един от хората, които осуетиха опита на Икономическа полиция да претърси магазина в Ново село на бившия общински съветник в Стамболийски Тодор Гьошев.
Още от миналия петък - 5 ноември, полицията във Врачанско започна поредица акции във всички 10 общини в областта за предотвратяване на нарушения на изборното законодателство.
В петък такива акции бяха проведени в Мездра и за втори път в Козлодуй. Досега обаче няма регистрирани нарушения на изборното законодателство и прокуратурата не е уведомявана за заподозрени или заловени купувачи на гласове.
В четвъртък полицията в София провери ситуацията в кв. "Факултета". Акцията приключи без задържани.