Кметът Петър Георгиев сам организира кампанията - залага на разговори с местните
От началото на пандемията в селото има само 10 жертви на COVID-19
Човекът, който му помага, прекарал 5 дни в кома и 1 месец в болница
Хората се страхували да не починат след дозите или да не бъдат чипирани
Въпреки че България е държавата с най-малък брой ваксинирани срещу коронавирус в Европа и на първо място по смъртност, едно пазарджишко село е на път да стане първото с 80% имунизирано население.
Това се дължи на кмета на Исперихово Петър Георгиев - той сам реши да организира кампания за ваксиниране, която в страната едва сега прохожда. Предприема тази стъпка, защото смята, че
това е негова отговорност
като кмет на селото. В Исперихово по лична карта се водят около 2000 души, като половината от тях са в чужбина.
Инициативата започва през юни тази година, като помощници на Георгиев са секретарката на общината и здравният медиатор, отговарящ за ромското население на селото. Тя не включва маркетингови стратегии или скъпоструващи планове.
“Първо обявихме кампанията във фейсбук - обяснява Петър Георгиев. - Наред с това започнах агитация и чрез разговори да убеждаваме хората, че това е единственият вариант, който може да ни предпази и да намали смъртните случаи. Не сме обикаляли къщите. Който дойде в кметството или срещна на улицата, заговарям за ваксинацията и го коментираме. На първия етап някои се записаха веднага, но други бяха против.”
Хората се страхували както от ваксинацията, така и от самия вирус. Много от тях не искали да се имунизират, защото били убедени, че по този начин ще бъдат чипирани и ще заприличат на овцете с маркери. Пробвали да поставят стотинки и лъжички на прободеното място на ръката и показвали как те залепвали като магнит. В повечето големи градове тези експерименти се провалят и са обект на присмех, но в Исперихово легендите били такива. Според някои с "чипа" щели да бъдат следени. Други пък се притеснявали, че може да починат след първата или втората доза, както се случило с някои техни познати.
Тази несигурност, придружена с елементарни познания, кметът успява да преодолее с много говорене и обяснения за предимствата на ваксинацията.
“Беше много трудно
- посочва Георгиев. - Пропагандата против имунизацията, за съжаление, е голяма и сега плащаме тежък данък.”
Кметът на Исперихово първо се обръща за помощ към лекаря на селото, но той отказва да ваксинира хората, защото сестрата в кабинета му дълго време се борила със смъртоносната болест. Прекарала тежко коронавируса, като 1 месец била в болница на кислород. Самата тя казва, че е оцеляла по чудо и се е върнала от смъртта. Докторът бил против имунизацията.
Процентът на заразените започнал да се увеличава в селото, след като в началото на юли се прибирали местните, които работят в чужбина. Имало и починали. Затова Георгиев започва съвместна работа с РЗИ - Пазарджик, които осигуряват медицински лица за поставянето на дозите.
Кампанията постига невиждан за България успех заради обсъжданията със сериозни аргументи. Това помага на местните да променят мнението си и да се решат да си поставят препарата.
Един от жителите се включва активно в кампанията и помага на Петър Георгиев, като агитира половината село да се ваксинира. Причината е, че изкарва много тежко коронавируса. Прекарва 1 месец в болница и още толкова вкъщи. Докато е в интензивното отделение, изпада в кома за 5 дни, а лекарите не дават гаранция, че изобщо ще оцелее. Спомня си оттам за 11-те души, които умират. Изкарвали ги в черни чували с ципове, а накрая дори нямало къде да ги държат.