Бърза и лесна туршия и най-важното - става за ядене веднага, е хитът сред домакините в Пловдивско тази есен. Рецептата се предава от уста на уста, а чевръсти жени тутакси се залавят и я приготвят за отрицателно време. Отнема не повече от час.
"Не изисква да се вари марината, която да се налива в бурканите със зеленчука. Не е нужно да се осолява и озахарява и да се чака 12 часа, както е при царската туршия. Нищо подобно. Всичко се прави на мига и само след няколко часа е годна за консумация. А колко ракия пие само", коментират жени на пазарчето в Белозем.
Без да се колебаят, грабват зелки, карфиол, моркови, камби и връзка целина и хукват към къщите да я приготвят. Рецептата е станала толкова популярна, че е стигнала дори и в съседното село Чалъкови.
Дозата е за 10 кг зеленчук - 5 кг зеле, 2 кг карфиол, 2 кг камби (може да се заменят и с червена капия), 1 кг моркови и връзка кервиз. Най-трудоемката част е рязането на зеленчука, но за опитните домакини, особено на село, това е нищо работа. След като всичко се надроби - зелето на ивици, карфиолът на розички, морковите на колелца, а камбите на полумесеци, се слага в голям съд. Овкусява се с 1 ч.ч. едра сол, 2,5 ч.ч. захар, 4 ч.ч. оцет и 9 ч.ч. студена вода. За да се съхрани по-дълго, се слага лъжица натриев бензоат. Но това е по желание, защото няма кой да чака толкова време да я консумира - изяжда се за седмица, най-много две.
Овкусеният зеленчук се разбърква много добре. Въпросът е да се съхранява в хладно помещение. Някои слагат туршията в буркани и я държат в хладилника.
"Вечер пълня една голяма чиния и отгоре сипвам малко олио. Няма наяждане", казват хора, които вече са я приготвили. По думите им сега е времето за тази туршия, докато на пазарите има зарзават. На всичко отгоре не е и скъпа, цялата доза излиза малко над 20 лева.