- Г-жо Деянова, защо се кандидатирате за народен представител?
- След 30 и повече години професионален опит и постигнати професионални цели, реших да концентрирам енергията и усилията ми в обществено значими дейности и проблеми. Това естествено ме доведе до решението да се кандидатирам за народен представител, защото в Народното събрание е мястото за промяна на модела на нашето общество. Твърдо вярвам, че кандидатирането ми е правилна стъпка към желанието и усилията ми за обществен принос от моя страна.
- Смятате ли, че турбулентната политическа ситуация от предните два парламента ще се промени, така че да ви позволи постигането на дългосрочни цели?
- Моите дългосрочни цели не са обвързани с краткосрочни политически моменти и сегашната ситуация. Независимо от политическите събития сега и занапред, аз ще продължа да работя с цялата си енергия за обществени резултати, както и специално за моята главна цел - връщането и задържането на младите хора в България. Живеем в много динамична среда, която се характеризира с чести и нови предизвикателства, което ме мотивира допълнително да се боря за обществения интерес.
- Слагате като приоритет завръщането на образованите млади от чужбина. Бихте ли посочили как може да бъде постигнато това?
- Като инвеститор, имам конкретни модели за изграждане на финансови инструменти за стартиращи предприятия на млади и можещи хора. Младите хора, имат нужда от среда за реализиране на идеите си. Тя се състои от финансиране, стимулиране и подпомагане на иновативни и продуктивни идеи в реални комерсиални модели. Към това се стремя, да развием още повече в достатъчна форма такава среда, за да може да наблюдаваме връщане на млади и можещи хора от чужбина и нашите деца и внуци да се развиват професионално тук.
- Вашата дъщеря е учила в чужбина и се е върнала. Тя защо го направи?
- Моята дъщеря, Габриела дълги години живя в Лондон, където завърши икономика и финанси в един от най-престижните университети. Реализира се в професията си в голяма международна компания, и въпреки това реши, че България е нейното място за живеене, отглеждане на деца и развитие в професионален план. Тя искрено вярва, че това може да се случи тук. Аз много се радвам за нейното завръщане, горда баба съм на едно прекрасно момченце, родено в България - да ни е живо и здраво. Със съпруга ми сме щастливи от факта, че имаме възможността да го гледам как расте край нас - горд българин.
- Какво липсва на българското образование, че най-добрите ни гимназисти заминават да учат извън страната?
- Това е сложен въпрос. Вплетени са десетилетия на обществена нагласа, че навън е "по-добре", националния нихилизъм също е сериозен фактор. Не можем да отречем, че висшето образование в България има нужда от практически модел за работа чрез краен продукт - хора подготвени за трудовия пазар, насочени към търсенето. Доста лесно казано, но реално това е разликата между доброто и другото образование. Мисля, че е време университетите да следват пътя на икономиката и реалното им финансиране да бъде базирано на реализацията на трудовия пазар чрез обективна оценка. Време е за дигитализирано образование, за да можем да привличаме и студенти от всички краища на света. Един частен софтуерен университет показа работещ модел и е хубаво тази практика да бъде взаимствана и в другите университети. Време е за модерно и атрактивно образование в България.
- Защо един успял човек, както се определяте вие, влиза в политиката?
- Отговорът е лесен. Развитата пирамида на Маслоу води рано или късно всеки успял човек към потребност да дава за обществото, разбира се неговия личностен модел и ценностна