Да ни затворят за две седмици и да се свършва, казва собственичка на сладкарница в район "Южен"
Голяма датска верига за продажба на мебели и интериорно обзавеждане принуди служителите си да се ваксинират, като затвори всички свои магазини, в които персоналът няма зелен сертификат. Проверка на "24 часа" установи, че по тази причина един от трите им обекта в Пловдив – този на бул. "Македония", до края на миналата седмица беше заключен. Стока можеше да се поръча единствено онлайн и клиентът да си я прибере на вратата, без да пристъпва вътре в търговските площи. От понеделник всички служители вече са със зелени сертификати и търговията е възстановена.
В други обекти в Пловдив няма такива изисквания, а контролът е с различна степен на стриктност. В мола на бул. „Руски” искат сертификат още на входа, а после – и в повечето магазини, защото човек може да е влязъл през хранителния хипермаркет на подземното ниво, за който ограничения няма. Магазините вътре са полупразни – в секцията за дамски дрехи на достъпна като цени марка три продавачки се въртят около една клиентка. Тя си купи 2 блузки, но с този оборот от 22 лв. очевидно магазинът няма да стигне далеч.
И в другия мол до Братската могила посетителите се броят на пръсти. Младеж от охраната стои на входа и проверява за сертификати. Само ги поглежда и пуска посетителите. "Това е достатъчно", каза той пред наш екип. В Гърция например, за да влезеш в заведение, проверяват кода на сертификата с устройство и ако не успее да го чекира, връщат клиента.
"Положението е отчайващо. Оборотите ни паднаха почти до нула", оплака се продавачка.
Най-рехави са проверките по заведенията – от персонала обясняват, че човек трябва да има зелен сертификат, дори и ако ще пие кафето си навън, но щом клиентът посегне към телефона си, махват с ръка и казват "Окей". Едва ли са по-доверчиви от колегите си по моловете, но всички са наясно, че РЗИ няма капацитета да прави масирани проверки.
Всички обаче се оплакват от драстичен спад в оборотите. "Нали знаете историята с жабата, дето я варили на бавен огън. И ние сме така", признава управителка на кафене на Главната.
Собственичка на малка сладкарница в район "Южен" се гневи на поредните недомислени, според нея, ограничения. "Предпочитам за две седмици да затворят абсолютно всичко. Да ни дадат малко време да си изчистим стоката, да се запасим с продукти за вкъщи и да ни обезщетят по някакъв начин. Дано се свърши най-после с тоя ковид. Защото, въртят- сучат, все нашият бранш е на прицел. Ами и ние деца храним“, недоволства Нели Попова.
В подлеза до Централна гара, където е пълно с търговски обекти, винаги има тълпи от хора. Там се смесват потоците от пътуващи с клиентите на магазините и кафенетата. Пазаруващите слагат маска, когато влизат в търговските обекти, под строгия поглед на патрулиращите полицаи.
В кафенето под автогара "Родопи" също е пълно с посетители.
"Имаме сертификати, щом са ни позволили да седнем. Показваме ги на когото трябва", тросват се двама мъже, поседнали да пийнат по кафе и да си побъбрят.
И ако сега все пак по кафенетата има по двама-трима души, собствениците се опасяват, че когато захладнее съвсем, няма да има смисъл да отварят.
Търговци роптаят, че не така стоят нещата в производствените предприятия. В голям завод за производство на бяла техника край Пловдив никой не изисквал зелени сертификати и тестове от работниците. В друго мащабно предприятие до Раковски, където правят части за автомобили, също не проверявали на входа служителите си за такива документи. "Там да не би да е по-безопасно, отколкото при нас. В производството са нагъсто един до друг и не се спазват никакви отстояния", недоволстват продавачи.