В Швейцария няма драма*, Австрия вече чака туристи, а Италия и Франция отварят без маски по ски пистите
Докато другите държави договарят чартърните програми за зимните си курорти, у нас все още няма протокол и съгласувани с бранша изисквания
„Тази година ще има зимна ваканция в Австрия", обявява на 20 септември 2021 г. австрийският министър на туризма Елизабет Кьостингер, цитирана от Ройтерс и допълва: „Разработихме строги правила за безопасна зима“.
Повече от месец по-късно българските зимни курорти не са наясно какви рестрикции ще има за българските и чуждите туристи. Нещо повече, служебният министър на туризма у нас обяви в медиите неприемливи за европейската практика мерки, които предварително изобщо не са обсъждани с бранша. Едва след като зимните курорти скачат срещу несъгласуваните с тях правила, служебният министър свика на пожар в съботния ден, 30 октомври, онлайн среща с техни представители. Нещо, което всичките ни основни конкурентни дестинации в областта на зимния туризъм вече отдавна са направили.
Как стоят нещата в Австрия?
Още през септември са обявени рестрикциите и мерките, които ще трябва да спазват както туристите, така и обслужващите туристическата инфраструктура. Австрия задължава туристите да носят маски в кабинковите лифтове и да имат зелен сертификат, като няма изискване за работа при намален капацитет. Заведенията и хотелите ще работят с клиенти, които са преболедували, с негативен тест или ваксинирани.
Няма драма в Швейцария!
Както се казваше в онази популярна реклама на Швейцария с Роджър Федерер и Робърт Де Ниро: “No drama”. Да, няма драма. На 19 октомври 2021 г. швейцарското правителство обявява, че няма да изисква COVID сертификат за практикуване на зимни спортове, след среща с управляващите ски курортите в страната. Сертификат на туристите няма да бъде изискван на ски пистите и на лифтовите съоръжения, освен ако операторите на ски зоната не сметнат за необходимо да го въведат през сезона. COVID сертификат ще се изисква само на закрито в заведенията. Има изискване за маски по време на престой в лифтовите съоръжения.
Няма съмнение, че Италия е сред най-пострадалите от пандемията държави. Въпреки това преди 10 дни бе обявено, че ски пистите в Италия също отварят за туристи. Изискването е за зелен сертификат на туристите над 12 години, а маски ще се носят само в общите помещения.
Очевидно и властите във Франция не са си губили времето, защото вече обявиха, че ски курортите във Франция отварят врати без задължителни маски, докато се карат ски. „Практикуването на зимни спортове е активност на открито, която така или иначе изисква употреба на предпазно оборудване“, заявяват от един от големите курорти. Маски се изискват само докато се използват лифтовете, на закритите пространства в ресторанти и хотели.
Къде сме ние?
Дъното на таблицата по процент ваксинирани на картата на Европейския съюз е придружено и с липса на критерии как ще се проведе вече започващият зимен сезон 2021 в българските ски курорти. Ясно е, че ситуацията е критична и служебният кабинет изпусна от контрол здравната криза. Година и 8 месеца след първия локдаун ние сме на прага на ново поредно затваряне, вместо да отправяме позитивни послания към чуждестранните туристи, както правят останалите водещи зимни дестинации в Европа. Българският туристически бизнес е отговорен. Не допусна разпространение на пандемията през лятото, подготвил е обектите и персонала си за зимата. Собственици на хотели в Боровец и Самоков заявиха, че са напълно готови и са обезпечили с мерки обектите си. Служебните ръководства на министерствата на здравеопазването и туризма обаче отново са на светлинни години след туристическия бизнес. Едва след натиск от страна на целия бранш служебният министър се опита да направи отчаян опит чрез онлайн среща да обсъди протокол как ще работят зимните курорти през сезон 2021/2022 г.
„Дайте на времето време“, както казват французите. Докато другите държави вече договарят чартърните програми за зимните си курорти, у нас все още няма протокол, няма обявени след съгласуване с бранша и внедрени изисквания. Има само срещи, намерения и изказвания. Реални действия липсват. Както все още липсва и реалната финансова подкрепа, която да достигне до бизнеса. 46-тото Народно събрание даде време и ресурс на туристическото министерство да подпомогне със 70 милиона лева туристическия бизнес до края на 2021 г. В актуализацията на бюджета парламентарната група на ГЕРБ-СДС инициира и предложи необходимата финансова помощ. Времето тези пари да стигнат до бизнеса обаче се топи както снегът напролет. Вече 2 месеца няма акт, с който да започне изплащането им. Само обсъждане на условия и заявки пред медиите. А разходите непрекъснато растат, неяснотите и липсата на адекватно планиране от страна на служебния кабинет също.
Спешни мерки и послания навън са необходими, за да се спаси и малката останала надежда за зимния сезон в България. Няма договорени чартърни програми, защото времето за това бе пропуснато. Преди 3 дни пред БНТ министър Стела Балтова обяви, че лифтовете в зимните курорти ще изискват зелен сертификат. Днес сутринта пред бранша казва, че предвижда сезонът да започне без такова изискване. Както неведнъж вече станахме свидетели, мненията в това управление се менят от сутринта до вечерта. Ако служебният кабинет не може да се справи, винаги може пак да се извини. Напоследък често му се случва да го прави.
*“Няма драма“ казва Робърт де Ниро на Роджър Федерер в популярна реклама на Швейцария.