- Чевръсти домакини обикалят пазарите и не смеят да пипнат скъпия зарзават
- Като им се виждат високи цените, да дойдат на село да си произведат, отвръщат земеделци
Камбите не са за докосване. Зелето е на тройна цена. Тази година царска туршия няма да има!
С тези думи пловдивчанка си тръгна от Четвъртък пазара, след като в продължение на час обикаляше сергиите, но скъпотията я отказа. "Не си струва. Ще ми излезе много солена", каза жената.
Последната събота и неделя на октомври са идеални за приготвяне на зимнина. Оказва се обаче, че зеленчукът не е по джоба на всеки. Цените буквално са полудели. Тези, които са решили да сложат нещо в бурканите, се мръщят на качеството на стоката. Хубавият карфиол е 1,40 - 2 лв., а камбите - 3,70. Зелето м.г. беше 50 стотинки, сега е 1,50.
"Реших да направя още малко царска туршия, преди седмица сложих 10-ина буркана, но децата и внуците ги изядоха", тюхкаше се край сергиите 72-годишната Иванка Минева. Твърди, че нейната рецепта е изпитана и е най-добрата (виж я долу).
Разбира се, има и по-евтини камби, но според Минева те не ставали. "Погледнете ги колко са дребни, дори са поучукани и деформирани от лятната градушка. Затова ги продават на 3 лева. Но пак са скъпи", коментира Минева. След дълго умуване реши да ги замени с червена капия, която е 2,20. "Извинявай, но не ми се дават толкова пари за камби", рече пенсионерката.
В това време възрастен мъж избираше от касетката по-едрите камби. "Бабата ме прати и заръча да купя 5 кг. Дъщерята ще си дойде от чужбина, много ги обича", обясни мъжът. И той констатира, че пазарът е доста поскъпнал.
Сега е времето за слагане на зелето в бидона. Но цената му стряска клиентите. "Едва ли ще поевтинее. Най-късно до 7 ноември трябва да се наложи, ако искаме за Коледа да ядем сарми. Миналата година заредих в бидона 60 кг, сега ще го намаля двойно. Не ми се дават толкова пари", допълни Мария Василева. Имала 100-литров съд, който събирал и много, и малко. Иначе, когато го налагала догоре със зеле, разтваряла 2 кг едра сол във вода и покривала зелките, като ги затискала да не плуват. В продължение на 20 дни претакала водата.
"Е, как Коледа без кисело зеле? Ще е тъжен празник", опита се да внесе настроение млад клиент. И напълни два чувала.
Някои от купувачите затварят очи и купуват. "Не може къща без туршия през зимата. Все пак е мезе за ракията", обясни 40-годишният Васил Пенев. Като цяло всичко е поскъпнало. Тиквите вървят по 1,20 лв. за килограм, а само преди три седмици цигулките се продаваха по 60 стотинки. Хубавата червена капия е 3 лева, броколите - 4, толкова и лютите рибки, както и чорбаджийските чушки. Връзка праз с 4-5 стръка е 5 лева. "Много ме е яд като гледам колко е скъпо", отсече пловдивчанка.
Производителите на село пък отвръщат, че годината е била лоша. Летните жеги, които минаваха 40 градуса, "изгорили" голяма част от реколтата. Градушката в края на август и дъждовете в началото на месеца довършили продукцията. "Като им е толкова скъпо на гражданките, да дойдат на село, да грабнат мотиката и да си произведат", отвръщат земеделци.
Рецептата за царска туршия на Иванка Минева от Пловдив
6 кг карфиол,
2 кг червени камби
2 кг моркови
2 връзки кервиз
300 гр сол
500 гр захар
1 ч.ч. олио
1 ч.ч. мед
Карфиолът се накъсва на розички, камбите се режат на полумесеци, морковите - на колелца, а кервизът - на ситно. Зеленчукът се поставя в голям съд и се ръси с 300 гр сол и 500 гр захар. Разбърква се хубаво и престоява 12 часа.
След това зарзаватът се пълни в буркани. Течността от него се слага в тенджера, като се измерва колко е и се допълва с още толкова оцет и два пъти по толкова вода. Добавят се олиото и медът. Марината завира на котлона и още докато е гореща, се налива в бурканите със зарзават. След което се завинтват капачките и се обръщат, за да вакуумират.
Самата туршия освен, че е вкусна е и красива, защото е цветна - бял карфиол, червени камби, оранжев морков и зелен кервиз.