Спелеолози от Чепеларе и археолози от Пловдив започнаха разкопки в пещера, недалеч от родопския град. В момента достъпът до пещерата е доста труден. Разкопките финансира община Чепеларе.
Пещерата се намира на 1300 метра надморска височина, до нея се стига много трудно, а тук в момента се провеждат проучвания, начело с археолога София Христева.
Пещерата Чая е открита случайно през 1995 година от местен човек и досега не е проучвана. След това обаче става интересна за спелеолози и археолози.
"Аз поех един проект, в който да се установи къде има плеизтоцентска гръбначна фауна в нашия район на Чепеларе За обикновените хора това са пещерните мечки, елените, хиените и така нататък. При един сондаж, който провеждах тук, за да се установи дали има следи от това нещо, излезнаха следи от артефакти. След консултация с директора на Археологическия музей в Пловдив Костадин Кисьов, стана ясно, че това е интересен обект - пещерно жилище, използвано в продължение на много години" обясни директорът на музея на родопския карст Марин Господинов.
Пещерата не е богата на образувания, но пък дава много податки на археолозите.
"Първите данни са, че имаме обитаване от 13-и век преди Христа до 1-ви век преди Христа. Което означава едно постоянно обитаване в рамките на 1300 години. З нас това е много важно, тя е била дълго време обитавана и ще е интересно да видим и кога се е срутила и дали няма и обитавания и от по-рано", допълни ръководителят на разкопките София Христева.