Комплекс от 8 родонди-гробници разкриха археологът проф. Николай Овчаров и екипът му при тазгодишните разкопки на Перперикон. Структурите се намират в т.нар. южен квартал и са били свързани с разкритата преди няколко години голяма раннохристиянска базилика. В кръглите мавзолеи вероятно са били погребани златни обитатели на древния град. Проф. Овчаров смята, че гробниците са били изградени през 3-6 век, но предстои да се извърши точна датировка. Ротондите са изградени по един и същи начин и диаметърът на всяко от тях е от 7 до 8 метра. Всеки мавзолей е има предверие, а при един от тях дори е запазена основата на колона, което според археолога показва, че са имали колонади. Входовете на гробниците са в посока към пътя, свързващ Перперикон с военния път Виа Игнатия, водещ от Константинопол към Рим.
Мавзолеите са били сериозно увредени през 13-14 век, когато районът е бил застроен с неугледни средновековни сгради. Въпреки това при 5 от ротондите са запазени част от зидовете, някои до 1,5 метра височина. От останалите 3 археолозите са открили само следи от основи.
„Подобни комплекси има единствено в древния Рим, което ни навежда на мисълта, че става въпрос за италийска традиция, но тепърва ще трябва да се правят проучвания“, заяви проф. Овчаров. По време на разкопките това лято са разкрити също сгради, които също са били свързани с голямата базилика в района и вероятно са били част от епископската резиденция. Археолозите са са натъкнали на много предмети от различни периоди. Сред тях са монети, украшения, части от мощохранителници. Любопитна находка е парче от питос /глинен съд/, върху което грънчарят е изобразил бягащ заек.
https://www.24plovdiv.bg/novini/article/10240046
www.24plovdiv.bg