Голямото “завръщане” на художника Алцек Мишев в родината е организирано по повод неговата 80-годишнината му.
“Ретроспективната изложба следва път на картини, теми, проекти. Оставям на преценката на зрителя сам да осмисли идеите и професията на художника - същата като тази на прадядо ми Иван Зограф от Кочериново”, казва художникът.
В 13 зали в Двореца са експонирани над 140 произведения. Проектът се реализира от Националната галерия, с финансовата подкрепа на Италианския културен институт в София и в сътрудничество с Артфондация “Дома”. Куратори са Иво Милев и Боряна Вълчанова.
В средите на своите колеги в България Алцек Мишев е своеобразна легенда. Наследник на стар зографски род, завършил Художествената академия в София, той напуска родината си в началото на 70-те години и изгражда забележителна международна кариера в чужбина.
Заради прочутия пърформанс “Преплуване на Атлантическия океан” (1979 – 1982) биографията му се украсява със слуха, че е избягал от режима плувайки и се оформя в мит на героичния художник, предприел невъзможното в името на творческата свобода.
Живописец, концептуален артист, пърформър, експериментатор, авангардист, музикант, лектор…
В настоящата изложба Алцек Мишев ни представя своето творческо летене, поставяйки ни в една почти безаналогова ситуация – не само заради микса от постижения в широкия им артистичен обхват и мащабни прояви на авангарден дух, където живописта все пак заема особено място.
За изключително кратък период от време той се превръща в познато име, заемащо достойно място и популярност в артистичните среди на Запад.
Още през 1976 г. в книгата “Европа – Америка – различните авангарди” на Акиле Бонито Олива, представяща най-влиятелните 30 европейски и 30 американски художници, е включен и Алцек Мишев.