Над 200 ентусиасти от България, Румъния и Украйна претвориха хилядолетната история на Пловдив. Това стана в парк "Лаута". Събитието беше открито от кмета на район "Тракия" Костадин Димитров.
„Нашите земи са пълни със слоеве цивилизация. Дали обаче спазваме заветите, които са оставили дедите ни –събраните в сноп пръчки, надписът на Народното събрание „Съединението прави силата”. Иска ми се да осъзнаваме силата на мотото на Пловдив - Европейска столица на културата „Заедно”. Нека загърбим завистта и омразата и да вървим напред”. С тези думи кметът на район „Тракия” Костадин Димитров даде официалния старт на фестивала „Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство” в парк „Лаута”. Той благодари на организаторите, че предавайки историята, я съхраняват за поколенията.
Приветствени думи отправи и ректорът на Аграрния университет проф. Христина Янчева. „Нашият университет е партньор на това събитие, защото земеделието е най-древният поминък, а и днес България е на водещите места в този сектор”, заяви тя и призова посетителите поне за миг да забравят за дигиталните технологии и забъзрания свят и да се потопят в историята.
Пред зрителите дефилираха траки, елини, римляни, гладиатори, прабългари, славяни, викинги, рицари и воини от съседни страни. Бяха показани оригинални оръжия от античните векове и Средновековието- мечове, копия, лъкове, стрели, боздугани, арбалети, както и бойни доспехи. Голям интерес предизвика и автентичното облекло от миналото. Мнозина пък се разгледаха и опитаха средновековни гозби и питиета. Събътието продължава и утре.
Фестивалът „Пловдив – древен и вечен” се провежда за трети път в парк „Лаута” и е част от Културния календар на Община Пловдив.
Организатори са сдружение с нестопанска цел „Заедно за личностно развитие”, сдружение за исторически възстановки „Филипопол” и сдружение за възстановяване и съхраняване на българските традиции „Авитохол”. Събитието се организира с помощта на спомоществуватели и подкрепата на район „Тракия”.