Закриването на спецправосъдието и реформите във ВСС останаха за друг парламент
Скандал като за последно си спретнаха депутатите в последния работен ден на 46-ото Народно събрание покрай промените в Закона за съдебната власт, с които се закрива специализираното правосъдие и се реформира ВСС. В пленарната зала прехвърчаха обвинения кой нарочно е провалял заседания, кой е некомпетентен и кой наистина е искал съдебна реформа.
Аз и колегата Цветан Енчев направихме кворума в правната комисия. Така че този закон днес се гледа благодарение на нас, коментира Хамид Хамид от ДПС.
Вината, че съдебна реформа няма, трябва да я търсите основно във вас, обяви депутатът от БСП Явор Божанков по адрес на т.нар. партии от протеста. Той допусна, че сега в кампанията те ще обвинят останалите формации, че заради тях не се е случила съдебната реформа.
Закриването на спесъдилища и спецпрокуратурата като основна бухалка на властта, са нужни. Това не можа да се постигне в това НС заради ДБ и ИБГНИ. То е заложено в програмата ни и ние бяхме разписали какво и как трябва да се направи. При работните ни среща от ДБ се съгласиха с нашата програма в правосъдие и съдебна реформа с известни уточнения, но те не бяха последователни и искрени в тези свои намерение. ИБГНИ не искам да ги коментирам, защото там имат три противоречия - Хаджигенов е на едно мнение, Манолова на второ, Тотева (б.а. - това всъщност е фамилията на Татяна Дончева) на трето. И всеки казва "давай да се разбираме", за да не дойде Татяна или Мая и няма да се разберем. Трябва ясно и категорично да се заяви, че със създаване на възможността за несъставяне на правителство, за което вината е на Христо Иванов, ДБ, ИБГНИ се пресече възможността за извършване на съдебна реформа, каза депутатът от ИТН Иво Атанасов. Той бе предложен за правосъден министър в проектокабинета на ИТН.
Жаждата за власт, за пари, за финансова зависимост от техните благодетели не позволиха да се направи съдебна реформа, продължи Атанасов по адрес на ДБ и ИБГНИ.
Виждам, че Хаджигенов недоволства нещо, аз в платени протести не съм ходил, каза още той.
Така става, когато гледаш протестите по телевизията. Цялата мощ на държавата в лицето на ГЕРБ, МВР и ДАНС направи неистови опити да докаже финансови благодетели, извинете не ви запомних името, а бяхте неосъществен правосъден министър, и не успяха, отвърна му Хаджигенов.
Цялата правителствена машина не успя да го покаже, а опитаха. Може би има защо да не успея да ви запомня името. Коя по дяволите е г-жа Тотева, защото ние такъв човек в групата нямаме?, продължи той.
Аз имах очакване, че ще можем да завършим парламента с добра новина, че въпреки всички различия и спорове сме намерили общи неща, които да сложим като общ знаменател накрая. Разбрахме, че основен враг е ДБ, а всъщност реформата е изготвена от ИТН и БСП, ние сме я провалили и те не успели да я гласуват заради нас. Явно всички я искаме тази съдебна реформа за себе си. Използвайте я повече в кампания, г-н Божанков. Това ще бъде добра новина и ще се радвам. Така че наистина в следващия парламент ще има нещо, около което да се обединим. Всеки път, когато кажете, че Христо Иванов е виновен за това правителство, което не ви се осъществи, ми правите реклама и благодаря, каза съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
Желанието на ДБ и ИБГНИ не е за смяна на модела Борисов, Пеевски, Доган и пазителя на мафията Гешев, те са не принципа стани, за да седна. Ние ще подкрепим проекта, въпреки че в началото той бе правен или от студентите на г-н Славов при упражненията им в университета или от г-н Иванов, когато беше министър при Борисов. Ние зависимости, каквито вие имате, нямаме, и ще продължим и ще осъществим съдебната реформа, закани се Ива Атанасов.
Добре че заседанията на комисиите са публични и може да се види кой осуетяваше кворума. Последното заседание беше прекъсвано пет пъти, но шефът на правната комисия разточваше гласуването на Закона за съдебната власт в продължение на седмици. Всички видяха кой отказа да насрочи извънредно заседание на парламента, за да се гледа искането за съдебна реформа. Принципът в този НС се оказа - много исках съдебна реформа, но нямах желание, заключи пък съпредседателката на ИБГНИ Мая Манолова.
В крайна сметка закриването на спецправосъдието и промените във ВСС бяха приети със 130 гласа "за" на първо четене. Нито един от депутатите на ГЕРБ или ДПС не се включи в гласуването. Промените обаче няма да влязат в сила, тъй като за да стане това, те трябва да минат и на второ четене, а затова време няма, защото парламентът се разпуска от утре.