Около 5000 школи за танци, актьорско майсторство и друг вид искуства, които обичайно се посещават от деца, заплашват с протести, ако отново останат без финансова помощ при следващ локдаун. Затова културното министерство иска допълнителни средства за тях при актуализацията на бюджета. Това стана ясно от министър Минеков и заместничката му Весела Кондакова, които бяха излушани заедно с финансовия министър в културната комисия на парламента.
350 хил. граждани участват пряко и непряко в ефекта на тези школи, в които пък работят 20 хил. професионални актьори, танцьори и артисти, обясни зам.-министър Кондакова. От тях не може да се очаква да имат професионални изяви като участия в състезания, конкурси, постановки и изложби, обясни още тя. Проблемът е, че преподавателите в тези школи попадат към групата на самонаетите, а сред тях специални мерки има само за музиканти и певци по време на COVID кризата.
4,267 млн.лв. са отпуснати за тях, като от началото на годината са раздадени само 1,425 млн. лв., обясни финансовият министър Асен Василев. Подобна мярка липсва и за свободните актьори без трудов договор с театрите, художници и други, а причината е, че за разлика от театрите, които имаха възможност да разботят с намален капацитет пов реме на локдаун ресторанти и клубове бяха затворени с месеци, разясниха от културното министерство.
За да се предложат промени в актуализацията на бюджета и да се осигурят средства за школите и преподавателите в тях, културната комисия реши Мария Капон от "Изправи се БГ! Ние идваме!" да формира малка работна група заедно с културното министесрвто и следващата седмица да предтсвят точната сума, която ще е нужна.
Общо 84 театри, опери и друг тип културни институти са се възползвали от мярката 60/40, като са получили 6,4 млн. лв и са успели да запазят 1004 работни места, обясни Асен Василев. Това е 0,4%. Толкова представляват тези културни институти от всички раздадени средства по програмата", каза още Василев. В помощ на културата е и програмата "Запази ме", която може да покрие 75% от осигурителния доход на артиста в условията на криза.