На 75,6% са запълнени бежанските лагери у нас - 953-ма души са настанени в центровете към 23 август, при общ капацитет 1260 души. Това обясни служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков на петъчния парламентарен контрол. Два допълнителни лагера в Елхово и Любимец са готови да бъдат отворени, за да се настаняват допълнително мигранти, обясни още той.
"От 16 август тази година е отворен ремонтираният център за настаняване на чужденци в Елхово. Така капацитетът за настаняване е увеличен с още 200 места. Ако продължи миграционният натиск е въможно поетапно пускане в експлоатация на още 2 обекта - в Любимец и Елхово. Те са изхградени 2020 г. Тоест на настоящия етап с оглед миграционния натиск и съществуващите места за настаняване на бежанците, не се налага и не се предвижда отваряне на нови миграционни центрове. Не че не планираме в такава обстановка да се отговори адекватно на потребността", каза Рашков.
В териториалните поделения на държавната агенция за бежанците при МС има 5160 места, като могат да бъдат увеличени на 6000, добави министърът. Към 23 август е запълнен на 29%, тоест са настанени 1486 души, добави той. В село Бояново пък не се предвижда изграждане на бежански лагер.
"Иран може да се справи с около 150 хил. мигранти, но при по-голям натиск няма да може да се справи и това ще предизвика бежански натиск в посока към Балканите", каза Бойко Рашков.
Шесткратно се е повишил мигрантският натиск над южната ни граница през тази година. До август се отчита увеличение със 17% в сравнение с юли. През този месец са констатирани и най-много опити за нелегално преминаване на границата ни с Турция.
"На база цялата тази информация, която се анализира проведе едно разширено съвещание с представители и на други държавни органи, като министерството на отбраната и други държавни служби, както и разузнавателните служби, за да може да се анализира цялата ситуация и да се наблюдава по-отблизо как се разива движението на хората", каза още Рашков и добави, че към нас се носят бежанци на големи групи.
Преди няколко дни вътрешното министерство е инспектирало състоянието на оградата ни с Турция. През последните години тя изобщо не е поддържана, заяви Рашков. На някои места има срутища, пробиви, паднало е на някои места, обясни той и добави, че поддръжаката е предоставена на областните управители на Хасково, Ямбол и Бургас.
"По разни причини, най-вече финансова, такава поддръжката не е реализирана изобщо до настоящия момент. Това ще наложи в много спешен порядък да се възстанови оградното съоръжение", добави министърът.
Тези дни е имало съвещание с областните управители и представители на МВР. Там са обсъдили ремонта на оградата и са дадени заявки за нужните финансови средства, за да може всеки един от тримата областни управители да извърши ремонта.
"Същевременно направихме среща и с ръководството на Министесртвото на земеделието и горите, което може би за някои ще изглежда странно, но се оказа, че пътищата, които са в блзиост с граничната линия, са собственост на министерството. Тези пътища са изключително важни за надеждната охрана на границата, за да се осигури бързо придвижване на патрулите, които непрекъснато извършват своята работа там", разказа Рашков.
Военните са поели ангажимент да помагат с техника и войски по границата ни при необходимост, за да може да се отговори на мигранствкия натиск, който се очаква да достигне пик до месец.