Водачът на протестите в Благоевград през 2013 г. осъди прокуратурата. Поиска обезщетение за неимуществени вреди 100 хил. лв., но съдът постанови да получи 10 хил. лв. за неправилно повдигнато обвинение.
Димитър Лалев, който е бивш полицай, бе подсъдим за измама, но оправдан.
Делото срещу него и приятелката му Христина Ядкова бе затова, че през 2012 г., чрез фирмата си, е заблудил двама жители на гр. Троян, че ще им осигури обучение и започване на работа във Великобритания, като им причинил имотна вреда общо в размер на 2600 британски лири, с парична равностойност 6340,96 лв.
Обвинителният акт бе внесен в Районния съд в Благоевград на 16 март 2016 г., а оправдателната присъда е произнесена година по-късно.
Окончателно е признат за невинен през декември 2018 г. От 2015 до 2017 г. Лалев е имал забрана да напуска страната.
Заради падналото обвинение в съда той е завел дело срещу прокуратурата за обезщетение. Твърди, че в резултат на воденото срещу него наказателно преследване са му причинени неимуществени и имуществени вреди.
Той е работил в Англия, но след като разбрал, че тук го търсят, се е върнал в България. Заради наложената му забрана да напуска страната, в Англия пък вече е имал редица наложени санкции - неплатени сметки към мобилен оператор, задължения към данъчните и неплатени осигуровки и др.
Съдебно-психиатрична експертиза установила, че повдигнатите, предявени и поддържани обвинения са го травмирали, получил субективен дистрес и емоционално разстройство, станал прекомерно предпазлив, мнителен. В съда сестра му обяснила, че при узнаване за образуваното срещу него досъдебно производство, е бил шокиран и веднага се прибрал от Великобритания, за да разбере какво се случва и да съдейства на разследващите. Мислил отново да се върне във Великобритания, но получил забрана да напуска страната. Докато бил тук е бил без работа, на издръжка на роднините си.
Съдът прие, че в резултат на воденото дело, Лалев е претърпял лична болка, страдание, притеснения, появила се е тревожност, нервност, безсъние. Изпитвал е неудобство пред родителите и сина си, чувствал се е унизен, притеснен, несигурен, ограничил е социалните контакти. Накърнени са моралните и нравствените ценности на личността му, както и социалното му общуване. Със забраната да напуска пределите на страната ищецът е търпял значително ограничение на свободата си за придвижване, предвид, че се е бил устроил да живее в Англия, като забраната не му е позволила да се върне по време на процеса. Съдът прецени, че искът срещу прокуратурата за неимуществени вреди е основателен за размер на обезщетението от 10 000 лв.