Как върви работата по Програмата за развитие на отбранителните способности във въоръжените сили "2020" ще трябва да отчете министърът на отбраната пред следващия парламент. Такъв доклад ще трябва да се изготви в следващите 2 месеца, решиха депутати днес с 110 гласа "за", 37 "против" и 11 "въздържали се".
Спор в залата предизвика обаче друго решение. По предложение на депутати от "Демократична България", "Има такъв народ" и ИБГНИ в срок от 2 месеца военният министър да актуализира и програмата за развитие на въоръжените сили 2032 за първите 5 г. по способности, проекти, финансиране, управление, и др. Причината е, че ако срокът за това е 2 месеца, то служебният министър ще трябва да изготви нова програма, по която обаче ще работи следващото редовно правителство.
Такава актуализация не може да се прави от служебен министър, възрази Христо Гаджев от ГЕРБ.
Срещу това да актуализацията на плана да се прави от служебен министър възразиха и от БСП и ДПС. Червеният Атанас Зафиров затова и настоя решенията за двата проекта да се гласуват отделно.
Страната отива към нова ковид криза, не е заделила пари за лекарства срещу него. Не смятаме, че тази тема е по-важна. Оцеляването на нацията е по-важен въпрос от всички останали. Избираме здравето на нацията. Разбирам пристрастността на военните към тази тема и не го казвам с лош умисъл. министърът е военен, президентът също, но в момента под 15% от населението е ваксинирано. Разходите несвързани с ковид трябва да бъдат решавани внимателно, коментира пък Джейхан Ибрямов от ДПС.
Нека тогава срокът да се направи на 6 месеца за актуализацията на решението, предложи Велизар Шаламанов от ДБ.
Всеки един министър има своите правомощия да определя каква техника да се ремонтира, да се закупи. Всичко обаче се прави на база военна експертиза и е дълъг процес на планиране. Дали ще е 6 месеца или 1 година, анализът можем още следващата седмица да гледаме. А колкото до актуализацията, това трябва да е работа на редовно правителство, настоя в отговор Гаджев.
Подходът ни не е политически що се отнася до решаването на такъв въпрос. Нека се даде възможност програма 2032 да започне и да видим как ще тръгнат нещата. За първи път бе приложен толкова интегриран подход, предложи и Александър Александров от ИТН.
Нека хората в отбраната да поемат отговорности, а не да има само - дайте ни това, ако не ни го дадете, няма как да поемем отговорност, допълни той.
Оттеглям предложението за актуализация на програмата 2032, за да бъде разгледана в началото на следващата година, предложи вече Шаламанов, след като първо поиска актуализацията да се направи не за 2, а за 6 месеца.
Не може да оттеглите така, защото това предложение е внесено от много парламентарни групи. Затова ще се гласува разделно, отвърна му Митева.
В крайна сметка предложението бе отхвърлено. То получи подкрепата на едва 26-има депутати, всичките от "Демократична България" и 4-има от ИБГНИ. Против него гласуваха ГЕРБ, БСП и ДПС, а "Има такъв народ" се въздържаха.