Предишните Ф-16 бяха платени авансово, следващите Ф-16 няма да бъдат платени авансово. Как ще бъдат плащани, ще решите вие.
Това каза министърът на отбраната Георги Панайотов пред депутатите в парламента. Той е в Народното събрание, за да бъде изслушан за програмите за развитие на отбранителните способности - 2020 и 2023.
Министърът обаче реши да вземе думата преди началото на изслушването, за да резсее "неистини", които били казани от парламентарната трибуна и публикувани в медиите.
Служебното правителство нито води преговори за закупуване на нови изтребители, нито има право, настоя той. Панайотов каза, че по никакъв начин България не се ангажира финансово и юридически.
"Проектът за модернизация на ВВС е един от приоритетните инвестиционни намерения на Министерство на отбраната, както знаете за неговата реализация и в изпълнение на чл. 16, ал. 7а от Закона за отбраната и въоръжените сили два парламента приеха решения, с които са одобрени проект за инвестиционен разход за придобиване на нов тип боен самолет, а впоследствие и негова актуализация", каза още министър Панайотов.
"Основният замисъл на проекта е придобиване на 16 самолета от един тип в една конфигурация. Предвидено е реализацията му да се извърши на два етапа - първи за придобиване на осем самолета и втори за придобиване на още осем самолета. В началото на 2019 г. по предложение на Министерски съвет и в резултат на решение на Народното събрание за реализиране на първия етап бяха подписани четири договора между правителствата на България и САЩ за закупуване на осем самолета Ф-16. Спазвайки сроковете на планираните процеси, заложени от 43-ия и 44-ия парламент за придобиване на 16 самолета, Министерство на отбраната продължава подготовката по реализацията на втория етап от проекта. Сега единствено възможният подход е изпращане писмо запитване. Едва след получаване на отговор от американската страна, може да бъде подготвен проект на инвестиционен разход", заяви още министърът.
Една ескадрила се състои от между 14 и 16 самолета, ако България иска да има способности да охранява своето небе, трябва да има една ескадрила. Като министър поех ангажимент да работят за продължаване реализацията на проектите за модернизация на отбраната, настоя той.
"Осем самолета са купуване на половин кон. От началото, когато ген. Румен Радев готвеше проекта 2014 - 2015 г. беше написано 8 плюс 8 на втория етап. Че няма да бъдат плащани следващите самолети наведнъж, е ясно още от 2018 г. Те бяха платени наведнъж поради простата причина, че България нямаше кредитна история със САЩ. Искането за оферта не носи някакви ангажименти на държавата, получаването му също, но това вече е проект на договор, който може да се подпише, след като проекта за инвестиционен разход бъде одобрен от Народното събрание", коментира Христо Гаджев от ГЕРБ.
"Въпросът за парите е малко като котката на Шрьодингер - естествено, че сега в бюджета пари няма, но те трябва да бъдат заложени, защото плащанията ще започнат от 2024 г. нататък. Че пари няма, естествено, че няма, защото плащанията ще са след 4 години", допълни той.
"Парадоксално е, че ГЕРБ коментирате тази тема. При положение, че благодарение на вашето мнозинство се купиха 8 самолета от най-бедната държава в ЕС на хартия, които ще дойдат след 3 г. е пълен парадокс. Естествено, че когато има 8 плюс 8 така трябва да станат нещата", критикува пък Борислав Гуцанов от БСП.
"Демократична България" подкрепяла действията на министъра, обяви пък депутатът от коалицията Велизар Шаламанов.
Отделен е въпросът, че нито програма 2020, нито програма 2032 са добри програми. Придобиването на самолета ф-16 без предварителното придобиване на 3 координатни радара ги прави недостатъчно добри и застрашава националната сигурност на България, каза Шаламанов.
Разбира се, че необходимо да се купят тези Ф-16, но не знам дали е необходимо в условия на коронавирусна криза да занимаваме хората с това, настоя пък Джейхан Ибрямов.