Идеята - две седмици обсъждане на закони в комисии, една седмица гласуване в пленарна зала не е внасяна като предложение, а само да се обмисли, обясни шефката на парламента Ива Митева
Парламентът ще продължи да работи както до сега - всяка седмица от сряда до петък депутатите ще имат пленарни заседания, а след това следобед комисии, в които обсъждат законите.
Това стана ясно от председателката на парламента Ива Митева, която се спря пред медиите преди да започне второто заседание на комисията, която пише нов правилник на НС.
Вчера на първото заседание тя предложи депутатите да обмислят вариант да заработят както чуждестранните парламенти - две седмици да се пишат законите в ресорните комисии, а на третата седмица да се водят само пленарни заседания, на които текстовете да се гласуват.
"Не сме внасяли никакво конкретно предложение. Предложихме да се помисли дали да не се направи така, че парламентът да стане работещ парламент. Идеята не е парламентът да не работи. Работа до посред нощите не е редно. В другите парламенти има сутрешни, обедни и вечерни заседания.
Просто поставяме на масата тази идея за обсъждане. Искаме наистина да започнем да работим, а това което хората желаят да започнем да правим законите внимателно", каза Ива Митева и обясни, че идеята е получила одобрение на председателски съвет.
В правилника на 46-ия парламент текстовете как да заседават депутатите остават така както е бил и досега, а след няколко седмици ще се засегне отново въпросът дали да не промени това както е в парламентите в чужбина, обясни Митева и добави, че сред новите промени в правилникът е да не се гледат законопроекти за едно денонощие.
Българският парламент е единствен, който работи в режим сутрин заседания, следобед комисии. По цял свят не се прави така, обясни Йордан Цонев от ДПС. Той обясни, че трябва внимателно да се обясни на обществото, че идеята предложена вчера от Ива Митева не означава депутатите да не работят.
Трябва да обясним на хората, че няма да лежим вкъщи, а ще идваме в 9 на работа и ще си ходим в 18 ч, като нормални хора, каза още Цонев и добави, че ако има разбиране към новата идея, правилникът на НС ще бъде променен.