Имаше една голяма спекулация, която продължава и в момента. Не зная каква е причината за тази битка, която се води от вицепремиера Пеканов. Той твърди, че София взима огромни средства, но от близо 13 млрд. лв. заложени в плана за възстановяване, средствата, които бяха заложени и защитени от нас в предишния вариант на плана, бяха 360 млн. лв. за метрото и 250 млн. лв. за канализация на 4 населени места. Вие и гражданите сами можете да сметнете какъв процент е това от тези 13 млрд. лв. И второ - тези проекти отговарят на всички изисквания на плана и на ЕК. Успях да защитя средствата за метрото. Те са по-малко от 50% от общо необходимите, за останалите - ние сме поели ангажимент да осигурим. Така че не отговаря на истината и това твърдения - че София разчита само на европейски средства. И трето, средствата за канализация бяха изцяло отрязани от плана. Става дума заа 4 населени места, които до момента нямаше възможност да влязат в каквито и да било програми, зашото има изисквания за определен брой жители. Но тези 250 млн. лв. се оказаха изклщчително важни за други стратегии на съставители на този план. Планът вече е в Народното събрание и се надявам всички депутати от София, без значение от коя политическа сила са, да направят всичко възможно да защитят софиянци, защото тези средства не са за Фандъкова или общината, а за хората в тези населени места. Това заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова на въпрос дали след представянето на плана за възстановяване са застрашени стратегически проекти на града.
Тя обясни, че е получила подкрепата на много от кметовете в Югозападния регион, част от който е и столицата, за тези проекти.
"Важно е да се развиват всички общини, за да се развива и регионът. София има интерес да се развиват и другите градове. В същото време столицата е двигател на икономиката, тук се произвежда над 40% от брутния вътрешен продукт на страната. Като физически лица софиянци плащат над 40% от данъците, а като юридически - над 50%. Затова смятам, че този спор е нездравословен и тази битка не е нужна. Говорим за 1/4 от българските граждани. Правителство и община итрябва да работят заедно", каза Фандъкова.
Тя провери ремонта на пътя за Дивотинския манастир.
"Дейностите вървят в график - вече е положен първия слой асфалт. Участъкът е 1,2 км и води до Дивотинския манастир, който е един от най-красивите на територията на Столичната община. По-голямата част от средствата както за този участък, така и за пътя, който води до Клисурския манастир, бяха отпуснати от предишното правителство. До края на август трябва да приключи работата", обясни Фандъкова.
По ул. "Шишман" в центъра продължават дейностите на "Топлофикация - София" и "Софийска вода".
"Все още нямаме одобрение от управляващия орган от МРРБ за обявяване на процедура за избор на изпълнител за настилките. Надявам се, да получим това заветно писмо, за да можем да обявим процедурата. Ако не успеем да го направим до есента, ще осигурим възможност за преминаване по улицата. Ние сме в непрекъснат диалог с инициативните групи на хора, които живеят и работят на улицата", подчерта столичният кмет.