Още акценти от интервюто с политоложката, която взе участие в първото изборно студио на “24 часа”, което бе излъчено на живо онлайн час преди края на изборния 11 юли:
“Демократична България” ще се разколебае дали да гласува “за” предложеното правителство, но шансът за подкрепа от ДПС и “Изправи се! Мутри, вън!” е доста голям
Възможна е подкрепа и от ГЕРБ с няколко депутати
За България да има космонавти, ще се превърне в приоритет, когато държавата започне да работи по-прозрачно
Левите в Европа са либерални хора. Те не се обявяват против гей браковете, не са против ЛГБТИ правата. Само че с Корнелия Нинова няма как това да стане, защото тя е консерватор
Слави отказа преговори и направи така, че другите да кажат само “да” или “не”
Всички предложени за министри имат добри биографии, но това не е гаранция за почтеност в политиката
Слави и Борисов са със сходни профили, а българинът иска да е част от победата
- Слави Трифонов обяви, че “Има такъв народ” сам ще състави правителство. Защо оттегли ръка от другите две протестни партии, с които до последно даваше заявка, че ще състави коалиция?
- Слави направи доста притеснителна заявка от гледна точка на това, че каза: “Няма да преговаряме за постове. Важно е да бъдат подкрепени политики”. Само че не каза, че ще преговаря за политики. Той директно предложи анблок един кабинет с приоритетите му. Някак остана впечатлението, че той го прави, сякаш другите да кажат само “да” или “не”, без да има преговори.
Предложеният за премиер Николай Василев се свързва с НДСВ и до някаква степен с ДПС, защото по времето на неговата министерска кариера е вкарвал кадри на движението в държавната администрация. Така че не сме много сигурни дали тук “Демократична България” би подкрепила това правителство. Но шансът за подкрепа от страна на ДПС и “Изправи се! Мутри вън!” е доста голям.
Ще видим дали амбициите на “Демократична България” ще продължат в посока “искаме да управляваме”, или ще се откажат в последния момент и ще кажат: Тази цена е прекалено висока за нас и оставаме в парламента като една конструктивна опозиция.
- Христо Иванов повтаря още от края на 45-ото НС, че трябва задължително следващият парламент да излъчи правителство.
- Да, това много често го говореше. Но при този състав на кабинет, предложен от Слави, без заявките, че може да се разместят някои места и някои кадри от другите коалиции да бъдат вкарани в това правителство, мисля, че ДБ ще се замисли дали да даде така фриволно своята подкрепа само и само да се състави правителство. Основната причина ще е връзката с царя, НДСВ и ДПС.
Не изключвам варианта и ГЕРБ с някои от депутатите си да подкрепи кабинета на Слави.
- С каква цел биха дали подкрепа от ГЕРБ?
- Те ще го обяснят като стабилност: “Ето, ние все пак сме готови да помагаме на нашето управление в държавата. Ние не сме тази лоша опозиция, която само хлеби”, защото направиха доста негативна кампания и сега ще им се наложи да изчистят профила си и да покажат, че младите хора и опитът за регенерация на партията са били добър ход и хората им са готови да допринасят за управлението на държавата. Така че ГЕРБ, ако остане само в опозиция, има шанса да се превърне в едно хленчещо БСП.
- Що за управление ще е това, което няма да има мнозинство в парламента?
- Ще бъде много сложно, дори ако събере мнозинство, тъй като различията между самите партии на протеста са много очевидни във важните сфери. Да речем тази в правосъдието и правосъдната реформа. От друга страна, Слави се заявява като десен политик, а “Изправи се! Мутри вън!”, дори и части от “Демократична България” са хора с по-леви възгледи, тоест по-социално настроени. Ще видим дали този баланс ще бъде намерен.
Другото нещо, което играе голяма роля, е амбицията на тези политици, които доскоро не бяха в парламента, за власт. Въпросът е дали ще е на всяка цена, или не.
- Николай Василев - добре образован, учил и работил в чужбина, с голяма експертиза и профил в политиката. Отговаря ли обаче на профила за премиер, който младите си бяха очертали?
- Щеше повече да отговаря на профила за премиер, ако не беше участвал в правителствата на НДСВ. Защото към този момент се появява една такава теза, че и той е сред пребоядисаните политици. Така, както се говори например за Даниел Митов, който е бил към Реформаторския блок, а сега е към ГЕРБ.
Тоест участието в политиката от друга партия носи обремененост, защото постоянно през летните протести, но и през цялата изминала година се говореше как искаме промяна, не подмяна. И ако ДБ беше обвинявана, че има стари кадри, които са били част от управлението на ГЕРБ, че Манолова е била част от БСП, то не мисля, че предложението за Николай Василев беше най-добрият възможен ход. Това оставя лек горчив привкус въпреки неговата добра подготвеност и помпозна автобиография.
Видяхме, че и останалите експерти, които са предложени за министри, имат доста добри биографии. Но образованието и доброто CV невинаги са гаранция за почтеност в политиката и не всеки експерт в своята област става за политик. Така че Слави предложи експертен кабинет, който партиите би следвало да подкрепят, но не съм сигурна, че това ще сработи.
- Тоест ще стигнем до предсрочни избори рано или късно?
- Според мен да. Може и да не е още тази година, заедно с изборите за президент или пък в по-късен етап, но така или иначе не виждам при какви теми биха могли да се агрегират партиите при така наложения кабинет.
- Интересна тема заложи Слави Трифонов за проектоправителството на ИТН - да имаме наши астронавти в НАСА. Колко значима за българите е тази кауза и ще събере ли тя симпатии за кабинета?
- На фона на проблемите в България това е нещо доста екзотично. Нещо, което да разведри обстановката, но със сигурност не е приоритетно за страната. За България да има космонавти, ще се превърне в приоритет, когато държавата започне да работи по-прозрачно, по-осъзнато и сетивно спрямо гражданите.
Другото важно е, че Слави каза, че ще скастри администрацията. Тоест ще се опита да я намали като бройка и да я направи по-ефективна. Въпросът тук е, че след като Николай Василев е бил толкова добър кадър в НДСВ и той всъщност отговаряше за административната реформа, защо не я е направил тогава, а му се налага втори рунд? И да видим дали сега ще я направи.
- Кой е най-важният приоритет, който трябва да си наложи следващото редовно правителство?
- Няколко са. Първо е приоритизирането на промяната в обществените поръчки и това как парите ни се харчат от държавата. Трябва да стане ясно къде отиват потоците от пари, тоест едно прозрачно харчене на средствата на страната.
Трябва да се направи така, че грешките в политиката да бъдат съдебно обвързани. Извиненията в стил “не сме безгрешни, но сме истински” вече да се превръщат в реални действия и поета отговорност, защото тези хора отговарят за съдбините на държавата. Редно е да се наложат санкции на онези политици, които са работили против интересите на България, и да се направи така, че всеки от новите политици да е напълно наясно, че ще си понесе правните и съдебните последствия от действията си. Чувството за безнаказаност да изчезне тотално. Всеки да поеме отговорността - лична и колективна, на това, което прави. Да няма извинения: “Ама то много прибързано взехме решението. Не беше много ясно. Изтъргувахме това решение за сметка на друго, което искахме да прокараме”.
Парламентът трябва да си върне онова доверие в гражданите, защото видяхме и невисоката избирателна активност. Българските граждани сякаш продължават да не вярват, че техният глас е определящ за страната. Този проблем трябва да бъде решен на всяка цена.
- Какво накара да се появят тези два феномена - ГЕРБ и ИТН, както и БСП и ДБ да са с такава малка разлика, след като само преди 3 месеца старите партии бяха със значителна преднина?
- Случилото се през последната кампания бе определящо, защото наративът ѝ беше: “Бойко губи. ГЕРБ губи”. Затова много хора се преориентираха към следващия печеливш. Българите обичат да се чувстват част от победата. Колко е победа и дали тя им върши работа, е второстепенен въпрос в съзнанието, но другото е, че Слави Трифонов и Бойко Борисов са със сходни профили.
И двамата са мъже мачовци, и двамата са отдавна доста добре познати в публичното пространство, зевзеци са, пускат шегички. И двамата не са този стандартен тип политик, от когото българинът сякаш страни, не му харесва, не е неговото.
За ДБ и БСП - голямата коалиция вляво на Корнелия Нинова, не успя, а беше направена заявката в началото на кампанията: “Ето, обединявам всички под моето крило. Аз съм майката орлица. Ще видите, че можем да оправим България.” Това не се получи поради една проста причина. БСП е в криза на идентичността. Вече трябва да се разбере дали тази партия ще остане социалноконсервативна, или либерална по отношение на социалните политики.
Левите в Европа са либерални хора.Те не се обявяват против гей браковете, не са против ЛГБТИ правата и т.н. Докато тукашната левица е доста консервативна в това отношение и губи от това. Левите хора искат да виждат една модерна левица и поради тази причина ДБ в качеството си на някакъв нов формат, в който има и ляволиберални хора, открадна част от електората на БСП. Точно онези млади социалисти, които искат да видят тази либерална посока на партията. Само че с Корнелия Нинова няма как това да стане, защото тя е консерватор. А в България консервативни проекти има доста. И се получи сериозен вакуум - младите, които искат модерното ляво у нас, които са без предразсъдъци относно новостите в света, трудно успяха да намерят за кого да гласуват.
Другото е, че електоратът на БСП традиционно е по-възрастен. Хората се изплашиха на предишните избори до голяма степен от пандемията. На сегашните голямо психическо сътресение за тях бяха машините. Някои се престрашиха да гласуват, видяха, че не е много страшно. Но усещането за страх от машина беше донякъде наложено и от ГЕРБ и сработи.
- На тези избори имаше обновяване на някои листи. Имат ли място младите в политиката?
- Ако ДБ традиционно вкарват млади хора в листите си, това не остана техен бранд. И ГЕРБ реновира листите си в голяма степен. Поставиха лица, които са непознати за широката аудитория, но добре познати в структурите на ГЕРБ. Това са лидери по места на младежкия ГЕРБ. Голяма част от тях имат добри професии. Това обаче беше една закъсняла реформа в партията. Трябваше да се случи преди няколко години, някъде по средата на втория мандат на ГЕРБ всъщност. Тогава партията имаше възможността да се откаже постепенно от по-старите си лица и да направи плавен преход с подаване на ръка между младото и старото поколение.
В момента се случи, че останаха някои от изтърканите стари лица и масово се вкараха нови хора, което на електората на ГЕРБ подейства малко шоково. Няма плавен преход, а можеха да го направят. В този парламент трябва да покажат, че могат да бъдат достойни във властта и достойни в опозиция. Трябва да секне наративът по плюенето към всичко, което не е ГЕРБ. Това не е добра стратегия от държавническа гледна точка. Трябва да се действа по същество. Същото важи и за другите партии.
Трябва да осъзнаят, че тези хора, които сме изпратили в парламента, имат огромната отговорност за съдбата на България и гражданите сме техни работодатели. Така че трябва да си свършат работата добре. Ако искаме да гледаме циркаджийски изпълнения, ще си купим билети за цирк, за кино, за стендъп комедия и т.н.
- На какви избори станахме свидетели?
- Станахме свидетели на различни избори. Имах големи опасения как ще се случи машинният вот, но видяхме, че машините не бяха проблем. Тези избори бяха възприети като по-честни от предишните. Нямаше го влаченето на чувалите цяла нощ в “Арена Армеец”. Гласовете от Турция не бяха чак толкова много въпреки големия брой секции. Видяхме, че голямата част от гласувалите останаха доволни от машините. Спекулациите, че някой пипа по софтуерите, не бяха оправдани.
Имаше обаче един случай, който трябва да бъде проверен. Това е онази машина, която изкара касови бележки вместо бюлетина. Това означава, че явно има някакъв остатъчен софтуер или нещо подобно. Техниците трябва да си кажат думата.
ВИЗИТКА
Родена на 2 май 1996 г.
Живяла в Италия, а средното си образование завършва в Италианския лицей в София.
Завършва политология в Софийския университет “Св. Климент Охридски” с дипломна работа на тема “Емпирично изследване на законодателната инициатива на МС от 2009 до 2018 г.”
Завършва магистърската програма “Европейска интеграция и дипломация на Европейския съюз” отново в СУ.