С проекта “Светът на траките” ще се реставрира гробницата “Оструша”, а край град Шипка ще има комплекс с атракциони и къщи за гости, казва кметът на града
- Г-жо Стоянова, Казанлък провежда своя Празник на розата за 118-и път. Как се пази дълго такава традиция?
- Наистина това е дългогодишна традиция. Събитие, очаквано с много вълнение всеки път. Мога да дам рецепта за съхраняването на празниците - това е любовта към Казанлък.
В началото Празникът на розата започва като празник на младостта, цветята и милосърдието. Датиран е в 1903 г. За мен и моя екип винаги е стояла амбицията да съхраним обичаите, но и да надграждаме и обогатяваме празничната програма.
Защото, макар че емоциите са наистина много красиви, за нас е и
въпрос на
отговорност да
не разочароваме
гостите,
а да ги изненадаме приятно. И когато успеем да го направим, изпитвам голямо удовлетворение.
Традициите се пазят от всички казанлъчани, които ни помагат в съхранението и развитието на този столетен процес.
- За първи път Казанлък има и патент за този празник. Какво променя той и защо общината кандидатства за него?
- Успяхме с регистрация на марка № 133 543 община Казанлък да получи патент за уникалния Празник на розата. Заявката ни за патент е на мое име от 5 август 2014 г., а датата на регистрация е 19 април 2021-а. Разбирате, че не е импулсивно решение, а дългогодишно намерение да защитим авторитета на тази традиция в Долината на розите и на тракийските царе.
И конкурсът за избор на Царица Роза, и Празникът на розата са се превърнали в емблеми на долината и са
наша визитка
пред света
Рискът да ги изгубим е немислим.
Живеем във времена на все по-изобретателни злоупотреби от всякакъв характер особено с напредването на технологиите. Може да прозвучи нескромно, но ценя високо този успех, защото защитихме правото на местните хора да продължат красивите си обичаи. Патентът затвърждава правото на община Казанлък като местна власт да организира празничните събития, посветени на обичта към роза Дамасцена и местния поминък
По този начин пресякохме всякакъв риск в бъдеще тези ритуали да попаднат в недобросъвестни ръце и казанлъчани ще имат спокойствието да развиват традицията.
- За кого е Празникът на розата - за казанлъчани или за гостите на града? Как той привлича все повече туристи?
- Празникът е за всички. За казанлъчани той е част от начина им на живот и очакванията им са еднакво силни всяка година. За туристите празникът всеки път е голяма изненада. Особено за чуждестранните туристи, защото празничните дни преплитат български характерни традиции с красива природа, атракции, в които и те могат да участват.
А ние работим усилено да привличаме повече туристи. Неотдавна проведох поредната среща с представители на ICOMOS (Международен съвет за паметници и забележителни обекти), с които навлизаме в сериозна фаза на разговори за бъдещето на Бузлужда. Усилията ни са концентрирани в изработка на интегриран план за устойчиво развитие на туризма в община Казанлък.
Това е ключов документ, който ще очертае нови хоризонти пред туризма в региона. Целта ни е да балансираме културно-туристически обекти като Тракийската гробница и останалите, които социализирахме, с обект като бившия Дом паметник на БКП на Бузлуджа, който присъства в световния дебат по темата за дисонантното световно наследство.
Всеки от тези обекти трябва да намери своето хармонично място в долината и с уникалната си стойност да допринесе за атрактивността на това място.
Казанлък е 4-ата българска община, която преди 2 г. стана партньор на Градски дневен ред на ЕС, но сме единствената в България, която представлява културното наследство. Работим все по-активно за яркото ни присъствие в Градския форум (Urban agenda) - основен инструмент на ЕС за бъдещо развитие на европейските градове.
Създадох нарочна комисия, която да обобщи и анализира наличните документални следи по темата туризъм в региона, привлякохме за консултант именития български археолог проф. Николай Овчаров и съм оптимист, че съвсем скоро ще можем да представим качествен интегриран план за бъдещето на туризма в община Казанлък.
- Как се подготви градът за празника? През 2020 г. не се проведе заради пандемията - липсваше ли?
- Ситуацията, в която попаднахме миналата пролет, ни принуди да проявим гъвкавост и въображение за работа в различни форми. Тогава Празникът на розата бе изцяло онлайн и въпреки това стигна до своята публика.
Сега сме щастливи отново да се срещнем на живо с гостите на събитията, разбира се, при спазване на противоепидемичните мерки.
Живият контакт
е незаменим
Имаме запитвания от туроператори, което еднозначно показва големия интерес към празника. Мотото тази година е “Да се върнем към корените!”, защото в трудни времена като сегашните връзката с надвилото времето се оказва много важна, дава кураж и надежда, че нещата ще се оправят.
Празничната програма предлага емблематични събития като ритуалите Розоварене и Розобер, коронясването на Царица Роза. Подготвяме пъстро дефиле в кулминационния 6 юни. Очаквам голям
интерес към
парфюмерийната
борса,
която организираме за втори път поради широката аудитория, която привлече първото провеждане. На нея хората могат сами да композират свой аромат, да избират сред широко предлагане на ухания и разнообразие от продукти.
Възлагаме надежди на мащабния проект “Светът на траките”, който обхваща изграждането на значителни обекти в землището на град Шипка - новата велоалея, туристически комплекс с атракциони и къщи за гости, както и реставрацията на гробницата “Оструша”. Работите продължават, но тази година няма да може да предложим завършен продукт. Надявам се догодина поне част от обектите да бъдат завършени.
За радост на служителите в историческия музей “Искра”, съвсем скоро проф. Николай Овчаров направи представяне на средновековно съкровище от XIV век на неизвестна българска принцеса. То беше намерено преди 4 г. в автомобила на иманяри и сега може да бъде видяно в музея. Специалистите приписват намерените накити на високопоставена дама, съпруга вероятно на високо издигнат в обществото мъж. По думите на проф. Овчаров
през
Средновековието
Крън е бил
основният град
в този район, който и до ден днешен не е локализиран. Новата теза, по която започва проучвания професорът, е, че средновековният Крън се е намирал на мястото на Казанлък, който за учените е известен не само като Долината на тракийските царе, но и като една от най-важните средновековни области за Второ българско царство.
За празника сме заложили на събития и за по-малките, главно свързани с движение и спорт. Няма да останат разочаровани любителите на хубавата фотография, музика, литература. Научната конференция, посветена на розопроизводството, се радва на все по-голям научен интерес.
Очаквам да споделят емоциите с нас официални делегации от приятелските градове: Верия в Гърция, Кочани в Северна Македония и Ломжа, Полша. Очакваме гости от посолствата на Алжир, Русия, Япония, Румъния, Турция, Албания, Индия, Словакия, Виетнам.
- По традиция Царица Роза е посланик на красотата на Казанлък. Градът се вълнува от този конкурс, ще има ли развитие в бъдеще?
- За съжаление, Царица Роза 2020 Мария Петрова не успя да изпълни главната си задача и да пренесе част от красотата на долината в Япония. Но това я направи по-активна и подкрепяща младите тук, окуражи много участничките в тазгодишния конкурс. А те всички имат нужда да им се вдъхне увереност за надпреварата за короната.
Появата им е свързана с много коментари, а социалните мрежи позволяват и доста груби думи, които тези красиви абитуриентки не заслужават.
Въпреки че това е най-старият конкурс за красота у нас, неговата атмосфера няма нищо общо с други подобни формати. Изборът на Царица Роза носи атмосфера на младост, свежест, мечти, красиви амбиции и дух на партньорство. Повечето момичета по време на подготовката се сприятеляват и подкрепят, а това оставя спомени за цял живот.
Визитка
Родена на 19 октомври 1964 г.
Завършва педагогика в ПУ “Паисий Хилендарски”. Специализира регионално развитие и планиране в Япония, завършва и корпоративен мениджмънт в НБУ
Постъпва на работа в община Казанлък през 2004 г., където заема различни длъжности
В момента е 3-и мандат кмет, все избирана от ГЕРБ