Той не е причината, а пусковият механизъм за появата на това заболяване, казва началникът на Клиниката по пулмология с отделение за интензивно лечение в СБАЛ по детски болести “Проф. д-р Иван Митев”
Още акценти от интервюто:
При британския вариант баналните симптоми като повишена температура, главоболие, хрема и кашлица са вече характерни
Най-малкият ни пациент с мултисистемен възпалителен синдром беше бебена 3 месеца
5 до 7 деца месечно беше тенденцията за прием през втората вълна, сега имаме дни с двуцифрен брой
Илюзия е, че вирусът може да пощади някого. Това е въздушно-капкова инфекция, която заразява от новородени до хора в старческа възраст
COVID още е на крачка пред нас и ние следваме “правилата” на вируса, а не той нашите
- Доц. Илиев, ваши колеги от различни болници в страната съобщават за ръст на децата, боледуващи от коронавирус, от няколко седмици. Каква е ситуацията в единствената у нас специализирана болница по педиатрия?
- Ситуацията е неочаквана за нас. За съжаление, коронавирусът е причинител на заболяване, което доскоро не познавахме. Той налага нови правила и на този етап сме в ситуация, в която все още ние следваме правилата на вируса, а не той нашите.
Надявам се, че с постигането на т. нар. колективен имунитет ще успеем да хванем юздите на това тежко протичащо заболяване и на изтощителната пандемия. А колективният имунитет ще бъде постигнат, от една страна, с ваксинирането на все повече здрави хора и от друга - с преболедуването от коронавирусна инфекция.
Иначе ситуацията в болницата е такава, каквато е и в цялата страна. Към днешната дата при нас са настанени петима пациенти, болни от COVID-19. Едно от децата е със съпътстващо заболяване - захарен диабет тип 1, дебютирало в хода на коронавирусната инфекция.
Това е автоимунно заболяване, чиято изява се провокира от различни фактори - вирусна инфекция, стресова ситуация, травма. Оказва се, че с голяма степен на вероятност новият вирус е в състояние да води и до отключването на захарен диабет тип 1.
Важно уточнение е, че той не е причината, а е пусковият механизъм за появата на допълнителното заболяване. Когато човек има предразположение към дадено автоимунно заболяване, то рано или късно намира начин да се прояви. В този смисъл COVID-19 е в състояние да провокира началото и на заболяването захарен диабет тип 1. За това говори не само опитът в нашата болница, но и в литературата има такива съобщения.
- Отчитате ли ръст на разболяващите се деца?
- Да, наблюдаваме увеличение на броя на новозаразените деца. 5 до 7 деца месечно беше тенденцията за прием през втората вълна, докато сега, по време на третата, имаме дни, в които те са двуцифрен брой. През миналата седмица в отделението имаше 11 деца. Бройката остава сравнително малка засега. При 4 - 5 или 11 случая е трудно да се извадят статистически значими изводи, но тенденцията е да се увеличават.
- Какво е състоянието на пациентите ви?
- Пациентите, които сега са при нас, са предимно със симптоми от горните и долните дихателни пътища. Когато детето е “късметлия”, болестта се проявява само с повишена телесна температура, хрема и кашлица. Ако дихателната система е засегната по-тежко и по-специално долните дихателни пътища са обхванати от възпалението, може да има и пневмония.
Не всичките пациенти обаче развиват пневмония. Някои са тук заради малката възраст и риска от усложнение на ситуацията. Преди година бяхме склонни да изпратим за домашно лечение дете с температура 38,9°, ако бяхме убедени, че е с нормални жизнени показатели и няма нищо застрашаващо в неговото състояние. Сега нямаме куража да изпратим у дома дете на 6-месечна възраст с такава температура.
- Тук лекуват ли се деца в тежко състояние с коронавирус?
- Не, при нас не се лекуват деца в критично състояние с коронавирус, чиято терапия изисква апаратна вентилация. Тях ги поемат колегите от “Пирогов”. В нашето интензивно отделение приемаме деца в тежко състояние в резултат на друго заболяване, тъй като нашата болница е единственото специализирано заведение за детската патология.
- Какво показва опитът ви досега за късните усложнения от COVID?
- С времето натрупахме знания и опит и разбрахме, че COVID инфекцията дава някои късни усложнения. Най-сериозното сред тях е появата на мултисистемния възпалителен синдром, при който дълго време след като са отзвучали високата температура, кашлицата и хремата, се появява рязко влошаване в общото състояние на детето, отказ от храна и течности и тежко засягане функцията на сърдечния мускул.
Това е най-сериозната проява, която наблюдаваме до момента при децата, които се лекуват както в нашата болница, така и от колегите от “Пирогов” и Националната кардиологична болница.
Но не е само този мултисистемен възпалителен синдром. Има пациенти и с придружаващи ендокринни нарушения, с нарушения в кръвосъсирването, т.е. все още коронавирусната инфекция е състояние, което е една крачка пред нас и ние трябва да я следваме. Наличието на придружаващи хронични заболявания, от една страна, може да доведе до по-тежко протичане на коронавирусната инфекция, а от друга страна - инфекцията би могла да усложни протичането на хроничното основно заболяване, от което страда детето.
- Колко пациенти с мултисистемен възпалителен синдром сте лекували тук?
- В нашата болница сме имали десетина случая от различни възрастови групи. Най-малкият пациент беше бебе на 3 месеца, чието лечение започна при нас, но след това го поеха колегите от Националната кардиологична болница. Те имат много повече опит с мултисистемния възпалителен синдром при деца, който налага интензивно лечение и много сериозни както диагностични, така и терапевтични мерки.
Имаме и деца над 10-годишна възраст, възрастовият диапазон е широк.
- Обикновено в какъв период след преболедуването се проявява това усложнение?
- Обичайно около 3 седмици след първата проява на COVID, а както вече споменах, тя е повишена телесна температура, хрема, кашлица.
- Могат ли да останат трайни последици след появата на това мултисистемно възпаление?
- Още е рано да се даде окончателен отговор. За пациент, който е имал фракция на изтласкване 30%, т.е. силата на съкращенията на сърдечния мускул е била сериозно намалена, ми е трудно да кажа какви ще бъдат далечните последици след 1, 3 или 40 години. Изписваме тези пациенти най-често в напълно задоволително състояние.
Следваме и протокол - кардиологът на нашата болница ги кани на регулярни контролни прегледи. Провеждат се и допълнителни изследвания, включително магнитен резонанс на сърдечния мускул около месец - два след изписването, така че все още наблюдаваме.
- По-малките деца ли са по-засегнати от сегашната вълна според вас?
- Трудно ми е да коментирам. Да, сега имаме малки пациенти - както кърмачета, така и деца на 2, 3, 5 години, но ми се струва, че така беше и при предната вълна. Илюзия е, че вирусът може да пощади някого. Това е въздушно-капкова инфекция, която заразява от новородени до хора в старческа възраст.
И при втората вълна имахме пациент на 7 г., който разви много тежка пневмония, от която оздравя, и точно когато се подобри състоянието на дихателната му система, се разви мултисистемният възпалителен синдром. При всички етапи от развитието на пандемията е имало засягане на деца със синдрома или с пневмония.
- Отличителна черта в третата вълна от пандемията е широкото разпространение на британския вариант. Води ли той до промени в тежестта и продължителността на протичане на заболяването при децата?
- С появата на новите варианти и специално на британския баналните симптоми като повишена температура, главоболие, хрема и кашлица са вече характерни за това заболяване. Докато преди, когато имахме пациент с хрема и кашлица, предполагахме, че е твърде вероятно заболяването да е причинено от риновирус, а не от коронавирус. Сега при дете с такива симптоми е твърде вероятно да се касае за коронавирусна инфекция. Затова трябва всеки пациент, който прекрачва прага на болницата ни за лечение, да бъде тестван и ние го правим.
По отношение на пневмонията - тя е характерна и за момента няма промяна в нейната клинична картина. От опита, който имаме в болницата ни, мисля, че британският вариант не е по-агресивен от класическия, който беше през миналите месеци.
- Обикновено през този период върлуват различни вируси, от които децата често боледуват. Кои се срещат и сега и как им повлия коронавирусът?
- Коронавирусът набра много голяма инерция и измести от полето останалите вируси. На този етап, до втората половина на март, в нашата болница нямаме регистриран случай с грип А или В, докато през изминалите години той беше много обичаен вирус за периода от края на януари до началото на март.
Единични са случаите на пациенти, разболели се от респираторно-синцитиален вирус. Част от обичайните вируси, появяващи се между октомври и март, сега останаха на заден план. Едно от обясненията е, че се появява нов “играч”, който е много силен и измества другите вируси. Не бива да се забравя и фактът, че целият свят се затвори, много хора носят маски и това също в много голяма степен допринася за възпрепятстване на разпространението на другите вирусни инфекции.
- Неизбежно лекарите сте най-засегнати от епидемията и пряко, и косвено. С погледа, който имате отвътре, как виждате развитието на епидемията?
- Вирусът на този етап е много силен и убива. За съжаление, почти всеки човек има роднини или познати от близкото или далечното обкръжение, които загубиха битката. Нашата болница също не остана пощадена и даде скъпа жертва. Загубихме ценен колега.
Окончателното затихване на пандемията няма да стане от днес за утре. Ако обаче често мием ръцете си, ако носим предпазните маски така, както би следвало - да обхващат областта от брадичката до върха на носа, включително ноздрите да бъдат покрити, ако достатъчно често сменяме маските за еднократна употреба и избягваме излишните контакти, плюс ваксинирането - това е начинът, по който ще бъде сложена бариера пред коронавирусната инфекция и ще имаме успех.
Като лекар вярвам, че именно ваксинацията е средството, което ще спаси живота на много хора. Не е далеч времето през 60-те години на миналия век, когато е била епидемията от детски паралич. Масовото ваксиниране е способствало да се спасят българските деца от това ужасно заболяване, което в световен мащаб още не е напълно изкоренено. Като лекар и родител мога да препоръчам на всеки да се ваксинира, така както направихме аз и моето семейство. Не бива да бъдем обхващани от паника, защото съм убеден, че ще победим вируса, дано да бъде с по-ниска цена и с по-малко жертви. Това не е първата пандемия. И други сериозни инфекциозни заболявания са нападали човечеството. То е преодоляло чумата, почти се е спасило и от СПИН, спазвайки правилата, така че няма страшно - ще победим пандемията.
ВИЗИТКА
Завършва Медицинския университет - София, през 1995 г.
Специалист по детски болести и детска ендокринология и болести на обмяната
Има клинична и изследователска специализация по детска ендокринология в Тюбинген, Германия
Член на Българския лекарски съюз, Българската педиатрична асоциация и Българския национален съюз по детска ендокринология
Владее български, английски, немски и руски език