Ще ги замени “по-изтънчен” начин за въздействие, казва преподавателят по политически комуникации в Нов български университет
- Проф. Стоянов, откога партиите ползват тролове?
- В България със сигурност след 2010 г. Колеги тогава използваха специалисти от IT сектора, за да открият от кои IP адреси се активират онези, които атакуваха с дискредитиране, очерняне, въвеждане в заблуда и създаване на потоци от дезинформация.
- По колко тролове работят на партия?
Зависи от бюджета. Нещата никога не са бели или черни. Това все пак е “неофициална” активност. Никой и няма да си признае, че я е ползвал. Съвсем друг е въпросът доколко ефективно е едно такова усилие, но явно практиката следва нашенското “Щом другите правят така, и ние не може да изостанем.”
- Добър ли е вариантът, при който тролове умишлено пускат фалшиви новини за партията, която ги е наела, само за да ги опровергае друг трол?
- Класически пример за специално мероприятие. И не само този подход – залага се доста често и на диверсия, на т.нар. argumentum ad hominem (аргумент срещу личността), напоследък и на хибридните атаки, и т.н. Още един отговор на въпроса кой контролира подобен тип “комуникационна” практика.
Явно обучени, и то не в дебрите на поезията, специалисти, а по-скоро персони с пагони. От откровени заплахи, обиди, атаки през абсурдни твърдения и почти невидими за сетивата дезинформации, цял инструментариум е в ход, когато някой смята, че си заслужава.
- Има ли по вашите наблюдения, тролове, които са наети от чужди страни?
- Лично аз нямам наблюдения, но не е изключено.
- Вие участвали ли сте в кампания, за която знаете, че е ползвала и тролове?
- В последните години във всяка кампания се наблюдава подобна активност. Лично аз съм доста скептичен по отношение ефективността на подобна дейност и затова не съм се възползвал от нея. И все пак – никой не е изцяло в бяло. (Смее се).
- Младежките организации на партиите ли ги координират срещу обещание за сладък пост след вота?
- Не съм запознат.
- Как хората да разпознават троловете?
- Винаги когато някой се намеси в разговора с крайно емоционални твърдения, с агресия, негативиране, откровени обиди, най-често анонимен или с фалшив профил, когато някой “дърпа” към тема извън основната посока на разговора, когато някой провокира крайно, пусне откровено атакуващ коментар или информация, когато се изразява с неприемлив за водения до момента тон на разговора. Когато някой прекалено хвали или прекалено оплюва някого.
- В чужбина ползват ли тролове?
- Не е наше изобретение, да. И това е измислено там и привнесено у нас.
- Как онлайн комуникаторът да парира негативното влияние на чуждите тролове?
- Никакво внимание. Както казват младите – игнор на макс. Класическите съвети не изневеряват – повишаване на информираността, критичното мислене, търсенето на обективна информация от поне два независими доверени източника, включително и в интернет.
- Кога ще изчезнат партийните тролове?
- Наивна и романтична мечта. Въпреки закъснялата реакция на комуникационни сдружения на агенции и професионалисти по темата за изчезване на тази практика е рано да говорим. За съжаление. А още по-тъжният факт е, че ако и когато тя изчезне, ще бъде заменена с още по-ефективен, “изтънчен” и интелигентен начин за въздействие, защото все пак, както казват французите: A la guerre comme a la guerre - На война като на война.
Още по темата:
Аз съм трол, пишем си с код, за да не се повтарят хейтове в различни групи