След десетина дни обявяваме листите си, залагаме на хора с доказана експертиза
ОЩЕ АКЦЕНТИ:
Още от началото на протестите сме обявили, че търсим максимално широки мнозинства за решаване на големите проблеми на България
За нас управлението не е самоцел, а инструмент за реализиране на нашата политика
Големите ни приоритети са два - рестарт на демокрацията и радикална модернизация
Със съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов разговаря Митьо Маринов:
- Г-н Иванов, как ще коментирате думите на Румяна Коларова пред “24 часа”, че заявката на Румен Радев да олицетворява платформата “Всички срещу ГЕРБ” ерозира подкрепата за “Демократична България”?
- “Демократична България” от много години поставя като национален приоритет състоянието на демокрацията ни, липсата на законност, корупцията и злоупотребата с власт. Сега, когато и други политически играчи, включително президентът, извеждат тези проблеми като основни, когато това се превърна в причина за едни от най-масовите протести от последните години и доминира общественото мнение, аз не бих нарекъл това ерозия на подкрепата за ДБ. Напротив, това потвърждава нашата позиция на незаобиколим политически фактор, който е в състояние да лидира, като налага дневен ред. Наша задача сега е да наложим и решенията. Защото голямо обществено мнозинство се обедини около диагнозата за тези обществени недъзи, но все още няма ясен политически консенсус около лечението. Ние дадохме нашата рецепта в декларацията си от 21.12.2020 г. Първата задача е освобождаване на държавната власт от корупцията чрез поставяне под карантина на основните ѝ носители - съдружието ГЕРБ - ДПС, Борисов - Пеевски. След това трябва терапия на системните предпоставки за корупцията- реформа на правосъдието, която започва през предсрочна смяна на Гешев и настоящия състав на ВСС и минава през преструктуриране на прокуратурата и съвета, през освобождаване на регулаторите, революция на самия процес на работа на администрацията чрез въвеждане на електронно управление, лустрация и изчистване на службите и пр. За тези приоритети ние обявихме, че ще търсим широко сътрудничество в следващия парламент. Много е важно в рамките на кампанията всички политически играчи да се определят ясно спрямо този дневен ред за дълбоко обновяване на българската държавност.
- Вие самият, предполагам, ще сте водач на листа. В кой район ще бъдете?
- Много вероятно е да съм водач в Пловдив.
- В Пловдив се очертава най-сериозната битка. Водачи ще са Борисов и Нинова.
- Да, Пловдив е място, което заслужава сериозна битка. Не просто защото е голям град. Той има потенциал да се превърне във втори център на национално развитие и това е много важно, за да излезе страната от модела за концентрация на власт - географска и персонална. Тази концентрация на власт е най-голямата предпоставка за корупция. Пловдив заслужава и реванш заради пропиления шанс в рамките на европейска столица на културата да се утвърди като модерно национално и регионално културно средище. Защото потенциалът на Пловдив е да бъде балкански фактор.
- А кога да очакваме платформа и какви ще са акцентите в нея?
- Съвсем скоро. Приоритетите са, грубо казано, два. Единият е свързан с рестарт на демократичния и правовия ред в страната. Както казах, по отношение на този приоритет вече сме обявили най-важните елементи в декларация с 12 приоритета от 21 декември.
Вторият най-голям приоритет е това страната ни да тръгне по пътя на една ударна, радикална модернизация. Корупцията и липсата на реформи в последните години силно потиснаха потенциала на страната ни, но към това вече се добавят и други предизвикателства. Икономическата криза, която следва COVID кризата, ще постави на дневен ред необходимостта от много бързо адаптиране към технологичната революция. От тази криза ще излязат по-богати онези страни, които максимално бързо се възползват от възможностите на технологичните революции.
Много други ще обеднеят чувствително. Ако България иска да запази дори тези нива на благосъстояние, трябва да мине на много по-висока степен на модернизация. Това означава преди всичко пълна дигитализация на администрацията и голяма инвестиция в човешкия капитал.
Хубавото в случая е, че в рамките на ЕС имаме достъп до 12 млрд. евро, които може да се превърнат в най-голямата инжекция в такъв план за радикална модернизация. Въпросът е да не допуснем тези пари да бъдат окрадени от Борисов и Пеевски и техните ортаци, както се е случвало досега. Неслучайно правителството предвижда лъвският пай от тези средства да бъде налят чрез познатите схеми в стиропор, дограма и гипсокартон, а не в образование и преквалификация. По отношение на дигитализацията ние имаме абсолютно конкретен план как за 3 г. да въведем електронно управление, в резултат на което административната тежест към гражданите и предприемачите да намалее със 70%. Ето това е революция и само ние имаме визията и експертите да я реализираме.
- Защо за вас са толкова важни българите в чужбина, след като техният вот няма чак такава тежест в резултатите?
- Политическите сили не трябва да се концентрират само в това откъде колко гласа ще дойдат, а да решават стратегически национални задачи.
Такава задача е България да не позволи 2 млн. нейни граждани да бъдат откъснати от политическия процес. Само когато България се научи да живее по начин, в който да включи българите в чужбина, те да са част от целия живот на националното тяло, само тогава тя ще бъде истински голяма и ще постигне пълния си потенциал.
Иначе последователното отблъскване на българските гласоподаватели от чужбина, което управляващите провеждат от години, е още един елемент от затварянето, смаляването и обедняването на родината ни.
За нас голямата България е стратегическа цел. Ние се интересуваме от нашите съграждани в чужбина независимо дали ще гласуват за ДБ, или не. Това е съдбовен въпрос за България.
- Защо не се обединихте с останалите извънпарламентарни формации, които също се заявяват срещу статуквото?
- Продължаваме формулата на самия протест. В него се включиха носители на най-различни идеологии. Съдбата на демокрацията и правовия ред беше достатъчно важна за всички, за да излезем на площада, но без да загърбваме останалите различия помежду си. Поискахме избори, за да имаме избор. Сега е логично да дадем този избор на гражданите и те да изберат онази сила, която най-добре ще ги представлява, а ние да сме готови да работим заедно в парламента по темите, свързани с правовия ред и демокрацията.
Ако ние успеем да мобилизираме максимално гласоподавателите в център-дясното пространство, групата на г-жа Манолова пък се превърне в дълго чаканата демократична левица в България, г-н Трифонов се яви със специфичната си позиция, това може да се окаже рецепта за максимално отваряне на ветрилото и мобилизиране на по-голям вот в полза на целите на протеста.
- А каква е разликата между вас и другите партии, които се обявяват срещу статуквото?
- Маркирах определени нюанси в идеологическата ориентация. Към това се добавят и различните организационни състояния и етапи на формиране, което също има своето значение.
Имаме достатъчно разлики, но не бих искал да ги акцентирам, защото в предизборната борба това винаги се превръща в повод за разделение между хората.
Важното е да сме готови да си сътрудничим по онова, което хората поискаха на протестите - отстояването на демокрацията и правовия ред в страната.
Ние от ДБ не искаме да се фокусираме върху това, което ни разделя, а върху перспективата за сътрудничество. Важно е обаче всички да поемат ясни и конкретни ангажименти преди изборите.
- Ясно е, че следващото управление ще е невъзможно без постигането на някаква коалиция. С кого бихте се обединили, след като прокарахте категорична червена линия срещу най-големите играчи - ГЕРБ, БСП и ДПС?
- За нас управлението не е самоцел. То би могло да бъде инструмент за реализиране на нашата политика и програма.
Всъщност въпросът е не с кого ще се обединим, а дали има кой да работи с нас по тези приоритети. В този смисъл сме се обърнали от началото на протестите към всички бъдещи народни представители - ако те искат да решават големите проблеми на България, свързани с нейната съдба и нейното достойнство, ние сме предложили дневен ред и сме готови за сътрудничество.
Този дневен ред се признава от всички, включително и от външните наблюдатели. Властта би могла да бъде само инструмент, и то ако има с кого да правим тези неща, заради които сме се явили на избори. Но ние сме доказали, че можем да бъдем и изключително ефективна опозиция!
- Ако си представим идеалната за вас ситуация - дава ви се мандат за управление, съставяте правителство. Ще имате ли капацитет да управлявате?
- Че кой, ако не ние?! Кой може да проведе съдебна реформа? Кой може да изчисти и модернизира службите, да отвоюва регулаторите от калинки и корупционери? Кой може да въведе електронното управление? А пък то представлява голямата реформа за всички административни процеси в отделните сектори.
Например въвеждането на електронно здравеопазване е най-важната стъпка за здравеопазването, защото ще освети движението на всяка стотинка по клиничните пътеки.
Кой освен нас може да се погрижи за модернизацията на Българската армия, и то така, че това да се превърне в инвестиция в българската наука и иновации, а да не се свежда до примитивни опити да се купи благоволението на поредния голям брат?
Кой освен нас може да реши проблемите с екологичното, горското, водното богатство на страната? Кой може да осигури енергийния суверенитет на България като отвори енергетиката за новите технологии и в превърне в източник на благосъстояние?
Кой може да спре корупцията и да позволи тези пари да не отидат по джобовете на приятелите на Бойко и на Пеевски, а да станат финансовата основа за преизчисляването на пенсиите и гарантирането на достойни старини за всеки българин? Така че съвършено спокойно мога да ви кажа “да”.
CV
l Роден през 1974 година в София
l Завършва право в Софийския университет “Свети Климент Охридски”
l Специализира във Вашингтон в областта на правото на националната сигурност и процедурите по съдебни назначения в САЩ
l Вицепремиер и министър на правосъдието в служебното правителство на Георги Близнашки
l Министър на правосъдието във второто правителство на Бойко Борисов през 2014 г.
l На 7 януари 2017 г. учредява партия “Да, България”, на която и до днес е председател
l Съпредседател на обединението “Демократична България”