Очаквали са, че така желаната нормализация ще дойде
Всяка година в нейния край обръщаме внимание на нагласите на българите за коледните и новогодишните празници. Често те са съпътствани с оптимизъм и положителни очаквания за следващата година. За съжаление, данните тази година спрямо предходните години не са толкова оптимистични.
Почти цялата година мина под знака на коронавируса и това даде своя резултат и по отношение нагласите на хората за предстоящите празници. Цели 45% от българите нямат настроение да празнуват заради пандемията, а 74% казват, че тези празници няма да са същите.
Близо половината от хората са песимистично настроени и поради финансови притеснения, които изпитват заради пандемията – 48% посочват, че заради коронавируса нямат финансова възможност да празнуват празниците като преди.
Няма особена изненада в данните. Очакванията на хората естествено бяха свързани с нормализиране на обстановката и посрещане на празниците така, както сме свикнали.
Липсата на така желаната
нормализация
води до по-песимистична картина. Като цяло традиционно младите са най-оптимистични, а възрастните - най-песимистични.
В предходното проучване на “Тренд”, свързано с нагласите на хората за изминаващата и предстоящата година, се отчита липсата на сериозен оптимизъм за 2021 и лоша оценка за 2020 г.
В края на годината хората традиционно са оптимистично настроени, приемат, че лошото е зад гърба им и Новата година ще им донесе нов късмет. Сега част от хората са лишени от това усещане. Друга причина за това е и значителното увеличаване в последните месеци на
дела на хората, които
не знаят кога ще
приключи тази пандемия
Ако през април можеха да посочат: след 6 месеца или след една година, то в края на годината все повече се вижда невъзможността хората да направят такава преценка.
Това оказва влияние особено върху психиката на хората и води до по-песимистични нагласи.