Въодушевлението за това как САЩ излезли от Парижкото климатично споразумение и как всъщност тези избори били за бъдещето на американската енергетика са доста странни.
Първо, САЩ са единствената страна в света, която никога не ратифицира Протокола от Киото, нещо като пред-Парижко споразумение. САЩ, по няколко различни причини, винаги са стояли настрана от климатичните политики.
Тръмп главно
вдига
огромен шум
по тази тема, но ако има нещо, което става без лидерството на САЩ, това е климатичната политика. Така беше преди Тръмп, така е по време на Тръмп, така ще е и след Тръмп.
Разбира се, че твърдите заявления и острите туитове имат значение, разбира се, че климатичните маршове изострят противопоставянето в САЩ и вероятно имат отражение върху политическата поляризация, но BLM (Животът на черните има значение - бел.ред.), аборти, алкохол, смъртно наказание, Китай, Мексико, Русия, комунизмът, Куба и още 100 неща имат отражение върху поляризацията и климата и енергетиката е едно от тях.
Вероятно е по-значим фактор от някои други, но не е определящ. САЩ са в дълбоко разделение и винаги са били.
Сега някои от тези разделения стават много по-видими, а Тръмп е майстор в усилването на видимостта им и използването им. Малко на принципа “я се сбийте, за да ви сдобря”.
Много по-важна за енергийната политика на САЩ е средната администрация, тя няма да си промени особено позицията, независимо кой спечели. А най-важни са Microsoft, Amazon, Google, Tesla, също и NASA и отбранителната политика и индустрия.
Та надали ще видим драматична промяна на американското влияние в енергийната политика по света.
(От фейсбук)