Още акценти от интервюто с кандидата за лидер на БСП:
Изключително важно е партията след тази дълга пауза да влезе в управлението, за да изведе на предна линия решаването на социалните проблеми
Идейната основа е определяща - БСП трябва да запази облика си на лява, социалистическа партия
- Г-н Янков, излязохте с декларация, че се отказвате от участие в кампанията за лидер на БСП - това означава ли, че се отказвате от участие и в самия избор?
- Не.
- Защо се кандидатирате за лидер на БСП, какво можете да предложите на партията?
- Моята кандидатура е в резултат на номинациите, които получих. Да си кандидат за председател на БСП, не е въпрос на лична инициатива, а е своеобразна оценка на някаква част от членовете на партията.
На партията мога да предложа опита, който събрах през годините от различните позиции, на които бях избиран. Ще върна традиционния колективен модел на управление на БСП. Нинова демонстрира колко порочен е така нареченият лидерски модел и колко зле се отразява на партията лимитираният капацитет или дори липсата на такъв при авторитарно управление.
- Изработихте платформа за идейното развитие на партията - кажете в 3 точки как виждате бъдещето на БСП, ако вие сте начело?
- Още преди старта на кампанията, през март инициирах с група съмишленици създаването на “Платформата за демократичен социализъм”, която дава посока за модернизация на партията, за да бъде готова за новата обществена и икономическа среда в ХХI век. Това е и основният ми програмен продукт, който представих в кампанията.
Идейната основа е определяща за всички наши политики и затова за мен най-важно е БСП да запази облика си на лява, социалистическа партия. Като следваща стъпка на 30 август представих и моя план за организационна промяна в БСП и политиките, които трябва да разгърне, като управленски проект за “Подем на България”. Така очертах трите основни направления и съдържанието им, за които ще работя, ако бъда избран за председател: идейното развитие на БСП, структурно-организационна реформа в партията и създаване на управленски проект за социална и солидарна България.
- Представете си следващия парламент и БСП с възможност да съставя управленска коалиция. С кого ще е тя?
- България се нуждае от правителство, на което обществото да има доверие. Условията, в които ще бъде съставен следващият кабинет, не са благоприятни за бърз икономически подем. Все още не знаем през есента на какво ново изпитание ще ни подложи и COVID епидемията.
От друга страна, изключително важно е БСП след тази дълга пауза да влезе в управлението, за да изведе на предна линия решаването на социалните проблеми. Мисля, че съставянето на бъдещото правителство ще е много сложен политически въпрос, а не само търсене на аритметично мнозинство. Разбира се, параметрите на нашите коалиционни взаимодействия ще бъдат предмет на политическо решение на висшия колективен орган на партията, но
по-вероятно е
да направим
и по-широко
допитване
Водещо е това какъв ще бъде размерът на подкрепата за нас. Дали ще имаме достатъчно солидно парламентарно представителство. Ако следващият парламент е толкова фрагментиран и разнороден, какъвто е броят на политическите формации, които проявяват активности в последните месеци, по-съществено ще е кои ще са лицата, включени в състава на бъдещото правителство.
- Възможна ли е коалиция с ГЕРБ?
- Изключвам възможността за коалиция с ГЕРБ. Партията на Борисов трябва да бъде отстранена задължително от власт, за да се случи промяната на вредния модел на управление, емблема на който е всеобхватната корупция. Коалиция с десните, на които фронтмен е Христо Иванов, също е абсурдна. Каква управленска програма би обединила БСП и партията на Костов и Атанасов? Имаме горчив опит и от последното съвместно управление с ДПС. Добре е, че обществото също отдалечава изброените политически партии от управлението с декларираното отношение към тях в последните месеци, а десните не получиха подкрепа за представителство в парламента още на предишните избори.
- Защо тази кампания, която се провежда само вътре в БСП, бе по-ожесточена от всяка друга, в която сте участвали - по-страшен ли е врагът с партиен билет от политическия опонент?
- Оказа се, че вътрешните борби за Нинова са по-важни за утвърждаването ѝ като политик, отколкото поведението ѝ на опозиционен лидер. Тя ще остане в историята с наложената лустрация, разделение, но не и с това, че е успяла да изведе БСП като първа политическа сила. Независимо как се представят нещата, ние загубихме и трите вида избори: парламентарни, евроизбори и местни избори. Затова всичко е насочено към манипулацията, че Нинова има вътрешнопартийни проблеми, има опозиция, която е срещу нея.
За всичко е
виновен врагът с
партиен билет
- похват който Нинова извади от прашните страници на най-мрачната история!
- Всички вътрешни интриги, ескалирали в последните месеци, не отвратиха ли членовете? Разделението по върховете се пренесе и по места - как БСП отива на парламентарни избори разделена?
- Интригите, провокирани от Нинова, водят до тежки поражения и окончателно разделение в партията. Нейните инициативни комитети провокират това разделение. В тях участват хора, които не са членове на партията. Във Видин инициативният ѝ комитет се състои от общински съветници на “Атака”, в Ямбол се оглавява от лице, два пъти напускало БСП. В изказванията си по време на срещите в страната Нинова прави все по-агресивни закани към нас, опонентите ѝ. Декларира и план за тотално заличаване на правилата и преминаване към еднолична власт.
- Как ще пресечете раздорите?
- Ще отстраня причинителите и ще възстановя традиционния за БСП колективен модел на управление.
- Ако спечелите, бихте ли работили с опонентите си?
- Диалогът, дебатът с идейните опоненти в партията е полезен, защото обогатява съдържанието, разгръща лявото пространство, прави го по-широко представително. Според мен няма смислен мотив да бъде ограничен който и да е деец или идейно течение от нашите редици от това да бъде общественополезен. В прекия смисъл за екипност -
не бих работил
с нито един член
от сегашното
ръководство
Тези другари създадоха климат и допринесоха партията да добие доста непривлекателен образ. Размерът на щетите ще установим на парламентарните избори.
- Кое е най-нелепото обвинение, което чухте за себе си в кампанията?
- Имаше доста безогледни компромати. Най-неприятното беше налагането от Нинова чрез всички възможни канали за обществено и вътрешнопартийно въздействие, през всичките 4 години, на лъжи и манипулации за свързаност на лица от БСП с ГЕРБ. Поименно неназовавани, но набедени като така наречена опозиция, към която бях причислен. Това нейно поведение всъщност накърни образа на партията.
- Призовахте да не се гласува в събота. Какви са очакванията ви - ще има ли легитимност този вот, или социалистите масово “ще отидат за гъби” и няма да гласуват?
- Има ли смисъл да гласуваш, след като не са създадени условия за преценка на качествата на кандидатите в нито един публичен диспут? Кампанията не даде обективна среда за състезание на идеи.
Видими са и възможности за манипулация на резултатите, за което се публикуваха много факти. Затова логично е хората по-скоро да се въздържат от участие в гласуването, и това ще е реална тяхна оценка.
Визитка
Роден на 11 декември 1974 г. в Стара Загора
Завършил е счетоводство в Икономическия университет във Варна и финанси в Стопанската академия в Свищов
През годините е бил член на Съвета на директорите на летище Варна, шеф на кабинета в Министерството на икономиката при Петър Димитров, председател на Съвета на директорите на Международен панаир - Пловдив, и на АЕЦ “Козлодуй”
Член е на БСП от 2002 г. Шеф на Областния съвет на БСП във Варна от 2011 до 2013 г.
Депутат трети мандат