Ето каква е съдбата на основните фигури в конфликтите, разкъсали бивша Югославия през 90-те години на миналия век, в момент, в който се гледа апелативното дело на Ратко Младич, осъден на първа инстанция на доживотен затвор за геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството, припомня Франс прес .
Текущи съдебни процедури
Ратко Младич
77 години, бивш военен ръководител на сърбите в Босна. Осъден през ноември 2017 г. от Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия на доживотен затвор за военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид за ролята му във войната в Босна (1992-1995 г.), отнелa живота на около 100 000 души и принудила 2,2 милиона души да напуснат родните си места. "Касапинът на Балканите" беше арестуван през 2011 г. след като се укрива в продължение на 16 години.
Първите съдебни заседания по случая на апелативна инстанция, отлагани на два пъти, се състояха във вторник и сряда в Механизма за международните наказателни съдилища, поел работата на Международния трибунал за бивша Югославия след закриването му.
Хашим Тачи
52 години, президент на Косово от 2016 г. Политически ръководител на Армията за освобождение на Косово, сражавала се срещу сръбските сили по време на конфликта през 1998-99 г. Той отведе страната си до независимостта й през 2008 г. На 24 юни 2020 г. прокурорите от Специалния съд за Косово го обвиниха в "престъпления срещу човечеството и военни престъпления, в това число убийства, изчезвания на хора, преследване и мъчение". Съдия трябва да реши до края на годината дали да му се повдигнат официални обвинения. В средата на юли той беше изслушан от международното правосъдие и заяви, че войната, водена от косовския бунт срещу сърбите, "е била чиста и справедлива". В случай на официално повдигнати обвинения, той планира да подаде оставка.
Осъдени
Радован Караджич
75 години, осъден през 2019 г. на апелативна инстанция от Международния остатъчен механизъм на доживотен затвор за геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството. На първа инстанция бившият лидер на сърбите в Босна беше осъден през март 2016 г. на 40 години затвор. Правосъдието го смята за отговорен за преследвания, убийства, изнасилвания, нехуманно отношение и принудителни трансфери, по-специално по време на обсадата от близо четири години на Сараево (над 10 000 убити). Арестуван през 2008 г. след 13 години в нелегалност, той е най-високопоставеният представител, осъден от Международния трибунал за бивша Югославия.
Биляна Плавшич
89 години, вицепрезидентка, а после президентка на Република Сръбска в Босна. Единствената жена, съдена от Международния съд за бивша Югославия, който я осъди през 2003 г. на 11 години затвор за военни престъпления. Освободена бе през октомври 2009 г., след като излежа част от присъдата си.
Воислав Шешел
65 години, сръбски ултранационалистически лидер. През март 2016 г. за всеобща изненада той беше оневинен от Международния наказателен съд за бивша Югославия по всички обвинения срещу него за етническо прочистване срещу хървати, мюсюлмани и други несръбски граждани. През април 2018 г. на апелативна инстанция той беше осъден на 10 години затвор за престъпления срещу човечеството, но беше оставен на свобода, тъй като вече беше прекарал близо 12 години в предварителния арест. Този яростен привърженик на "Велика Сърбия" след това бе избран за член на сръбския парламент.
Оневинени
Анте Готовина
64 години, бивш хърватски генерал. Осъден на първа инстанция на 24 години затвор от Международния трибунал за бивша Югославия за престъпления срещу човечеството и военни престъпления. Оправдан беше на апелативна инстанция през 2012 г.
Починали
Слободан Милошевич
президент на Сърбия от 1990 до 2000 г. Починал през 2006 г. на 64 години в затвора на Международния трибунал за бивша Югославия, където беше съден за геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления.
Франьо Туджман
президент на Хърватия от 1990 до смъртта му през 1999 г. Този националист отведе страната към независимостта й през 1991 г., предизвиквайки конфликт със сърбите в Хърватия, отнел живота на около 20 000 души. Международният трибунал за бивша Югославия каза, че той е щял да бъде обвинен във военни престъпления, ако беше жив.
Желко Ражнатович или Аркан
Лидер на сръбската паравоенна групировка "Тигрите", обвинен през 1997 г. в престъпления срещу човечеството и военни престъпления, за престъпления, извършени през 1995 г. в Сански мост (Босна). Обвинителният акт беше направен обществено достояние едва след смъртта му. Той беше застрелян през януари 2000 г. във фоайето на хотел "Интерконтинентал" в Белград, като извършителите на това убийство остават все още неразкрити.
Слободан Праляк
По време на последното съдебно заседание на Международния трибунал за бивша Югославия, на 29 ноември 2017 г. този хърватин от Босна, на 72 години, се самоуби, като погълна цианкалий насред съда. Съдиите тъкмо бяха потвърдили присъдата му от 20 години затвор за военни престъпления и престъпления срещу човечеството срещу босненските мюсюлмани.