Дистанционното гласуване е химера в днешния свят
Една идея започва все по-отчетливо да набира скорост по време на протестите. Тази за дистанционното гласуване.
Толкова, че дори една партия да го включи в програмата си, за да се чуе “гласът на улицата”. В това няма нищо лошо, но всъщност става въпрос за нещо изключително опасно.
То не трябва да се бърка с машинното гласуване. То е неизбежно. Защото вече е част от законодателството и няма мърдане.
Проблемът с
машините ще
бъде решен,
колкото и да струва това.
Дистанционното е да се гласува от компютър или по пощата. Най-малкият проблем в момента е, че трябва да падне тайната на вота. Това се прави за няколко часа в Народното събрание, ако има воля. Не тази на Веселин Марешки, разбира се.
Проблемът е, че в един момент, вместо да мерим политическите идеи, в крайна сметка може да си мерим силата на хакерите. Което едва ли е целта на която и да е партия.
В момента Англия е категорична, че руснаци са се опитали да откраднат разработките за ваксина за коронавируса. Вътрешният министър Доминик Раб е категоричен, че точно братушките са дали в ръцете на опозицията важни документи преди изборите, които завършиха с победа на Борис Джонсън. В САЩ бяха хакнати над 60 000 акаунта в електронни пощи преди вота през 2016 година в опит да се помогне на Доналд Тръмп срещу Хилари Клинтън. Пострадаха Световната антидопингова агенция и един куп други институции. Примерите са толкова много, че просто няма смисъл да се изброяват.
В България всички помним източването на данни от НАП. “24 часа” написа, че вече у нас действа и най-новата схема на дигитален скриминг, което е може би
най-голямата
измама, която
действа в света
С други думи, разполагаме и със средствата, и с хората, за да се направи мазало на изборите. Все още едни от най-добрите програмисти работят в България, като за някои от тях ще е детска игра да блокират системата. И в последния момент от някъде, по неясни причини, да се появят 1 милион гласа. И тогава какво правим? Избори до дупка, както крещяха привържениците на СДС по площадите преди 30 години?
Всъщност идеята да се допусне дистанционно гласуване се основава единствено на желанието да бъде впрегната енергията на младите, които в момента протестират. Защото и на парламентарните, и най-вече на извънпарламентарните партии им е ясно, че трудно ще ги накараш да отидат до урните в изборния ден. Ще видят опашка от три баби и веднага ще хукнат към мола на кафенце. След това не ги търси да се върнат обратно. Виж, ако са си у дома пред компютъра, е нещо друго.
Кликаш два
пъти и след
това излизаш
А бабите нека ходят и да се редят на опашки. Все пак нали за това са се борили. Да дойде демокрацията.
Всички партии много добре съзнават, че в сегашната обстановка могат да разчитат единствено и само на твърдия си електорат. И съвсем малко от младите на площадите.
Заради това те не трябва да се лъжат, за да не се отвратят от политиката като няколко поколения преди тях. Защото от идването на демокрацията това е основното в родните политически дебри. Докато се кълнат в младите, правят всичко, за да ги откажат да отидат до урната. И така вече 30 години. И
тези, които
висяха по
площадите, за да
се радват на
идването ѝ, вече
гледат внуци
Сега се получава същото с дистационното гласуване. Всички знаят, че в съществуващата реалност е невъзможно да се реализира. По простата причина, че няма как да гарантираме, че ще бъде направен както трябва. А те, младите, се борят точно за това. Всичко да е направено както трябва. Дистанционното гласуване ще гарантира само още допълнителни и отвратителни скандали, които се смятат за нормално у нас, но вече писнаха на всички.
Заради това трябва да се каже открито, че на избори се борят идеи, а не хакери. Както някой се опитва тихомълком да прокара в мътната вода. Но нали в нея се лови най-много риба. Нищо, че на следващите избори трябва да си търсиш нови. Това в българската политика си е реалност от години.