- В последните 10 г. наваксахме пропуските в белите вина и вече имаме много добри попадения
- Пазарът се поизчисти от оцет менте, но не съвсем
- Залагаме на по-близък контакт със студентите, борим се за Шампионската лига
Доц. Христо Спасов е заместник-ректор по учебната дейност на Университета по хранителни технологии в Пловдив. Изявен специалист и дългогодишен преподавател по "Вино и пиво". Пред 24plovdiv.bg ученият говори за новите открития
- Доц. Спасов, в Пловдив се провежда "Вино и гурме". Като специалист кое най-много ви впечатли?
- Презентацията на една от избите, която представи трите лица на сорта Пино ноар - бяло, розе и червено вино. Много ми допадна белия Пино ноар, което е рядко за България. Само две изби го произвеждат.
- Как учите студентите да правят хубаво българско бяло вино, в което не сме от най-добрите?
- В последните 10 г. наваксахме. Истината е, че климатът и гроздата ни не са най-удобни за правене на хубаво бяло вино. Но с навлизане на нова техника и с отвореността на младите ни колеги по света, успяха да адаптират нашите грозда. И в момента има много добри български вина. Розетата ни също стават все по-интересни и атрактивни. А преди 20 г. това беше затворена тема за българина, който казваше "Какво е това вино - нито е бяло, нито червено". Сега огромна част от младите, средната и по-голямата възраст, консумират розе. В червените вина сме майстори. Друг е въпросът, че търсим вариант на мавруд и рубин да ги преработим към новите тенденции.
- Поизчисти ли се българският пазар от фалшив оцет?
- Докато има евтина стока и хора без пари в джоба, трудно ще се изчисти. Според мен добре е да се говори, за да има информиран избор. Със забрани и заплахи не би се получило. По-скоро трябва да се обяснява, че е едно е да консумираш оцет, направен от вино и друго е да ползваш воден разтвор с някакви реактиви. Той може да не е опасен и отровен, но няма нищо общо с натуралния оцет. Ясно вече се диференцираха винените подкислители и съответно оцета.
- Кои са най-новите разработки на вашата катедра "Вино и пиво"?
- Имаме млади колеги, които създават нетрадиционни бири с множество добавки като боровинки, тиква, пъпеш, ванилия. Трябва да опита човек, за да види. Търси се комбинация между бирения характер, но с една добавка, която я отличава и търси своя консуматор. Трудно е да се каже, че е една нетрадиционна бира за консервативния пазар би се харесала на всички. Не това е идеята.
- На какво залагате през новата учебна година в Университета по хранителни технологии?
- На по-близък контакт със студентите. Залагаме на микс между неприсъствено и присъствено обучение. От една страна създаването на възможности в онлайн лекционни курсове доста облекчава студентите. Не говорим само за епидемичната обстановка. Могат да работят и да учат. От друга страна немалка част от нашите специалности са свързани с продуктово характеризиране и това изисква реална аналитична дейност. Търсим пресечната точка между двете форми с добър баланс, за да не се поддаваме на еуфорията. Търсим и възможности за чуждоезиково обучение с друг таргет и цели. Трудно бихме могли да се конкурираме с утвърдени международни университети, но що се отнася до Балканите, Централна Европа и Каспийския регион, мисля, че това е интересно. Надявам се да се преборим с жестоката конкуренция в създаване на магистърска програма към Международната организация по лозата и виното. Ако успеем да пробием, ние ще сме третият университет в света след Монпелие и Дейвис в Калифорния, който ще обучаваме. Както казва ректорът проф. Пламен Моллов почти сме в Шампионската лига, важно е да се състезаваме успешно в групите.