Градът ни е сред малкото областни, които излязоха от пандемията почти без поражения - имахме само 3-ма заболели, казва кметът
Общината не прекъсна работа - чистене, косене, извозване на боклуците не става онлайн
С 500 хил. лева по-малко от очакваното са приходите за април - месецът е най-слаб от 7 г.
- Г-н Живков, Монтана отново посреща празника Свети Дух. Връщаме ли се към корените и към традициите?
- Църквата отбелязва тържествено Свети Дух, прекланяйки се пред Света Троица. Християнският празник е този, който нашите предци са нарекли за честване в Монтана.
Сега заради епидемичната обстановка ще има само литургия, тържествена сесия, изложба в галерия “Кутловица”, духова музика на открито и заря.
- Как се отрази извънредното положение на дейността на общината?
- Пандемията от COVID-19 повлия и на хората, и на общината. Сериозни кризи имаше и през 1999-а, и след десет години - през 2009-а. Силно се надявам да се възстановим по-бързо от тази пандемия, която обърка Европа и света. Но пък излязоха на преден план и човешки понятия, възприемани като клишета - солидарност, споделена отговорност, съпричастност и подпомагане в тежки моменти.
Ние сме създадени на този оживен кръстопът между Изтока и Запада през втори век след Христа, а, от друга страна, това е едно райско място с все още 4 сезона.
Надеждата е, че
лошото ще отмине
Ние сме от малкото областни градове, които излязоха от пандемията почти без поражения - само с три случая.
- Как се управлява бюджет по време на пандемия?
- С 500 хил. лева по-малко от очакваното са приходите на Монтана за април - около 1,2 млн. лева са влезли в хазната.
Месецът е най-слаб от 7 г. насам. Това е рискова тенденция и полагаме огромни усилия да я смекчим и да я преодолеем. Прогнозите бяха за приходи от 1,7 млн. лв., но те не се оправдаха. Не получихме и никаква допълнителна подкрепа през този период. Да ограничим спада само до 500 хил. лева, ни струваше колосални усилия, защото имаше вероятност сумата да е 3 пъти по-голяма.
Общинският съвет утвърди действия за отсрочване на плащанията към ФЛАГ (фонд за органите на местното самоуправление - б.а.) по различни проекти. Така е даден гратисен период, който е възможност в условията на намалели приходи общината да се справи. Намалени са вноските за обектите, изпълнени по градска среда, по трансграничното сътрудничество, по образователна инфраструктура.
Не искам да се простя с нито един от защитените проекти - за изграждането на компостера, за Центъра за младежи в парк “Огоста” по Норвежката програма за 4 млн. лева и тези за чистотата на въздуха, за социалните жилища.
- За постигане на икономически растеж залагате на развитието на Технологичния парк и на индустриалната зона. В каква посока ще се развива Монтана?
- Ние разширяваме сегашната зона. Има интерес и към местността, където беше камгарната фабрика. Създаваме още по-добри условия за бизнеса, стъпваме на ул. “Диана” - това е бившият околовръстен път, в този район работят над 2000 души.
- Ще инвестирате ли в културна инфраструктура?
- С близо 3,5 млн. лв. ще бъдат основно ремонтирани младежкият дом и читалище “Разум”. Двата проекта ще бъдат финансирани от Оперативна програма “Региони в растеж”, като общата им стойност 3 472 281 лева.
Финансирането е смесено. Общината ще кандидатства за кредит от 1 115 000 лв. пред Фонда за градско развитие Север.
Очаква се строително-ремонтните дейности да започнат в края на август или в началото на септември. Срокът за изпълнението е 30 месеца, но се надяваме това да се случи в рамките на година.
- Какво включва амбициозната строителна програма на община Монтана?
- В Монтана
приключиха текущите
и основни ремонти
Подменихме настилката на най- натоварения централен железопътен прелез - на бул. “Александър Стамболийски”.
Преди 20 г. при посещението на американския президент Бил Клинтън в България са дадени 3 гумени прелеза - на София, на Дупница и на Монтана.
За 48 часа беше подменено място, преминаването на което се считаше за приключение. Железопътният прелез съсипваше от десетилетия ходовите части на всички моторни превозни средства. Модернизирано е с висококачествена гумена настилка.
- Kaк поддържахте сметосъбирането и комуналните дейности по време на извънредното положение?
- Общината положи огромни усилия да не прекъсва работа в тази напрегната обстановка с извънредни мерки, действия и много труд - чистенето, косенето, извозването на боклуците онлайн не става.
Не спряха текущите и основните ремонти. Тече рехабилитацията на четвъртокласната пътна мрежа. Започна обновяването на ул. “Неофит Бозвели” от кръстовището на ул. “Панайот Хитов” до “Св. Патриарх Евтимий”, където ще има и нов водопровод. Предстоят процедурите за бул. “Арнолди” и ул. “Никола Вапцаров”. Това са изключително важни артерии и реконструкцията е наложителна.
Премахване на
старите етернитови
тръбопроводи
по основни улици
е планирано
през този сезон - смяна на подземните комуникации по ул. “Неофит Бозвели”, “Братя Миладинови” и “Гривица”.
- Станахте известен като кмета, който дори по време на криза строи храмове. Помагат ли ви Видинската епархия и владиката Даниил?
- Продължава работата по църквите в Долна Рикса и Войници. Предстои изографисване на новия храм “Свети Дух”. Църква се строи много години с божията помощ. Имам подкрепата на Видинската епархия и владиката Даниил. Бях си обещал да няма село без черква.
- Какви са вашите усилия за опазване чистотата на въздуха в Монтана?
- Комплексната програма на община Монтана за намаляване на нивата на фините прахови частици и подобряване на чистотата на въздуха се изпълнява успешно.
Вече са определени зоните в града, в които ще бъдат подменяни отоплителните уреди. През миналата година в Монтана са измити 1760 км улици, това е струвало 232 200 лв.
На отопление със
синьо гориво са
преминали още
3 предприятия,
а битовите абонати са със 146 повече. Така са редуцирани 16 000 кубика емисии въглероден диоксид. Изготвен е план за действие за изпълнение на програмата с мерки за периода 2019-2021 г. През 2019 г. е осъществена първата фаза на Интегрирания проект за чистотата на въздуха.
- Започна ли въвеждането на екоотопление в Монтана?
- Започна подмяната на печките на твърдо гориво в 50 домакинства. На 10 юни ще представим одобрения списък. Семействата, които се отопляват на дърва и въглища, ще получат безплатно екологични системи за отопление.
Монтана е сред 6-те български града заедно със София, Бургас, Велико Търново, Русе и Стара Загора, които реализират проект за по-чист въздух.
Тези 50 домакинства са от пилотната фаза и жилищата им са в централната градска част и кв. “Изгрев”. 28 от семействата получават газови котли, а останалите 22 - топловъздушна камина на пелети. Спецификата е съобразена и с желанията на хората.
Оттук започваме, а от следващата година ще бъдат сменени печките на още 478 семейства от основната схема, включени в програмата. Отоплителните уреди на първите домакинства са на стойност 163 625 лева.
След края на сезона предстои анализ как екоотоплението е повлияло на количеството на фините прахови частици във въздуха. След това подмяната продължава. Много се гордеем, че в следващите 3 години ще успеем да намалим значително съдържанието на прах в атмосферата.
По екопрограмата Монтана получава 892 637 евро. Освен по нея общината работи и по втори проект за чистотата на въздуха, финансиран от Оперативна програма “Околна среда”. Стойността му е значително по-голяма и по него екологични системи за отопление ще получат още около 2500 домакинства.
Във връзка с предотвратяване и намаляване на емисиите от строителни площадки
общината е закупила
15 контейнера за
строителни отпадъци,
които се разполагат в района на строителните обекти. Наново са асфалтирани ул. “Индустриална”.
Засадени са в обществени пространства цветя, храсти и дървета на стойност 36 760 лева. Поддържа се зелената зона за паркиране в центъра на града и се обхожда от контрольори.
През 2019 г. са
почистени 20 сметища,
започна изграждането
на компостираща
инсталация
и е открит център за разделно събиране на едрогабаритни и опасни отпадъци.
- В повечето градове има спортни зали. Наскоро общинският съвет реши Монтана да поиска от държавата имотите на старите казарми. Обяснете процедурата.
- Според процедурата аз като кмет трябва да подам искане чрез областния управител до министъра на регионалното развитие за безвъзмездно прехвърляне на имотите от държавна в общинска собственост. Министърът трябва да внесе предложението за гласуване в правителството.
Старите казарми в Монтана са разположени върху 8 имота на обща площ около 40 декара. Те са собственост на Министерството на отбраната и са в категорията обекти с отпаднала необходимост. От години сградите се рушат.
Амбицията ни е да изградим там модерна многофункционална зала с прилежащи терени за спорт на открито и покрит плувен басейн. Това е необходимо не само за професионалните ни отбори, но и за хората, които активно спортуват.
Напълно съзнаваме, че подобно огромно съоръжение не можем да изпълним без подкрепата на държавата, и се надяваме този път да успеем.
- Продължава ли участието ви в Европейския комитет на регионите?
- Да, започнах 4-ия си мандат. Там гласуваме на кметско ниво. Получих подкрепа от всички. Очаквам да видя рамката за следващия период. Това са изключително важни теми, за да има развитие в страната ни.
- Ще бъде ли ремонтиран централният пл. “Жеравица”?
- Надявам се на подкрепа от държавата. Съзнавам, че тези градски проблеми са със силен обществен отзвук.
- Какво ще пожелаете на гражданите на Монтана по повод празника Свети Дух?
- С настроение, с усмивка, с увереност да посрещнат празника на нашия град. Убеден съм, че и това, което преживя светът, ще мине. И нека хората да бъдат заредени с повече оптимизъм и енергия!