Още акценти от интервюто с евродепутатката от БСП:
България беше сред първите европейски държави, които затегнаха контрола заради коронавируса
Във време на подобни безпрецедентни мерки всички гледат към държавата, но се надявам да осъзнаем, че държавата - това сме преди всичко ние. Единствено чрез общи усилия и лична отговорност можем да постигнем реален ефект за решаването на тази ситуация
Кризата ще се отрази на тези, които са социално най-неоправдани и разговорът за тяхната защита трябва да започне веднага
Средства от Европейския социален фонд могат да се използват за допълнително заплащане на медици, наемане на допълнителен персонал, покупка на оборудване и консумативи
- Г-жо Пенкова, как се коментира сред колегите ви в Европарламента кризата с коронавируса и по-специално готовността на България?
- България беше сред първите европейски държави, които затегнаха контрола. Виждате практиката в други европейски държави, в които много бързо бяха затворени границите и бяха изолирани идващите отвън хора. Ние бяхме сред първите държави в Европа, която обяви извънредно положение. Важно е в такива моменти да не гледаме популистки на нещата, а да бъдат взимани най-правилните решения. В тази връзка, си остават проблемите в сферата на здравеопазването, представителите на което в момента са на фронтовата линия. Надявам се да бъдат поощрени не само с финансовата подкрепа, която беше предложена, а и с бъдещи законодателни инициативи, които да подпомогнат хората в този бранш и да се решат проблемите, за които те алармират от доста години насам.
Всички виждаме, че във време на подобни безпрецедентни мерки, всички очи на народа са насочени към държавата, като основен субект за решаване и преодоляване на кризата. Надявам се, че всички ще осъзнаем, че държавата, това сме преди всичко ние. Единствено чрез общи усилия и лична отговорност можем да постигнем реален ефект за решаването на тази ситуация.
Важно е да отбележим и факта, че готовността на страна по отношение на пандемията зависи и от самите граждани. От изключително значение е да следваме предпазните мерки за да защитим както нас, така и нашите съграждани.
Отделно искам да обърна внимание и на още един изключително важен въпрос, а именно образованието. Как ще бъде наваксана учебната програма, до колко учителите ще смогнат с материала и обсъждат ли се алтернативни варианти освен приложените до момента?
Във време на извънредно положение всички сфери от обществения и частния живот ще бъдат потърпевши, въпросът е да бъдем солидарни и отговорни, надявам се че българската страна е взела необходимите мерки и ще осигури на обществото ни защита и ограничаване на заразата.
- Какъв ще бъде ефектът върху българската икономика?
- Неминуемо ще има негативни последици, това мисля, че е ясно за всички. Тук въпросът е управляващите да намерят вярната формула. Тук трябва да говорим за актуализация на бюджета и пренасочване на средствата за да бъде намалена тежестта на извънредното положение, отделно и ЕС подготвя план за финансиране и подкрепа за засегнатите страни членки. Въпросът е в крехкостта на българската икономика и на какво може тя да разчита за възвръщането на оборотите. Говори се, че последиците може да бъдат по-сериозни от тези на финансовата криза и тук е моментът да видим до колко българските управляващи са си взели поука.
Ако финансовата криза през 2008 г. започна от инвестиционните банки и след това се пренесе към реалната икономика, то тази започва по обратния начин. Да, международните финансови пазари реагират винаги изпреварващо, но спадовете там са продиктувани от очакванията за спад на реалното потребление от страна на потребителите. Мисля, че тази криза показва още веднъж, че икономиката е поредица от скачени съдове и ако един започне да се изпразва много бързо, няма как другите да останат незасегнати.
Тук искам да отбележа, че европейските институции се заеха да търсят начини за облекчаване на ефектите върху икономиката. Така, Европейската Централна Банка обяви, че започва програма за изкупуване на ценни книжа от частния и публичния сектор с цел облекчаване на финансовите пазари и да се противопостави на сериозните рисковете за икономическите перспективи пред еврозоната, породени от избухването и ескалиращото разпространение на коронавируса.
В допълнение, Европейската комисия обяви пакет от мерки с цел защита на икономиката и подпомагане в борбата с разпространението на коронавируса. Така, България ще получи общо 812 милиона евро от обявената от ЕК сума от 37 млрд. евро за борба с коронавируса. Също, при напълно изразходване на средствата страната ни ще има възможност на достъп до допълнителни 546 милиона евро, които ще бъдат предоставени от европейските структурни и инвестиционни фондове.
- Трябва ли да очакваме сериозни загуби и как ще коментирате мерките на правителството?
- Обективно погледнато няма как да минем без загуби. Важно е настоящите и бъдещите мерки да бъдат достатъчни и да минимализират тези загуби. Най-засегнати ще бъдат малкият и средният бизнес, които и до преди извънредното положение не бяха в добро състояние. Важно е да се погледне по-сериозно на тях и нуждите им. Тези представители на бизнеса ще бъдат в основата на възстановяването на нормалното функциониране на икономиката ни.
Секторът на услугите също ще бъде сериозно засегнат. По-ниските потребителски разходи имат отрицателно въздействие върху търговията на дребно, ресторантите и всички други услуги, от които се възползваме ежедневно. Положителна е тенденцията, че се полагат огромни усилия за иновации и преминаване към онлайн обслужване, където е възможно, но това не отменя задължението на правителството да подпомага този сектор.
Огромен удар ще понесе туризма – един от най-големите сектори в световната икономика, чийто приходи са близо 5,7 трилиона долара. Около 10% от работещото население в света е заедно в сферата на туризма, а този сектор се оказва един от най-уязвимите към пандемията от коронавирус. В България, зимният сезон беше отменен преждевременно, а летният може да се окаже доста по-слаб от обикновено. Това би сринало голяма част от бранша. Важно е да се начертаят ясни мерки и начини на компенсация на този бизнес, за да може да бъдат минимализирани загубите.
Гледайки извънредните пресконференции на отделните министерства и разговаряйки с гражданите и собствениците на малки квартални магазинчета или ресторанти, оставам с впечатлението, че повечето от тях не разполагат със заделен резерв за покриване на оперативните си разходи дори и за един месец напред. Какво остава за няколко месеца, ако наистина това положение се проточи до май или юни?
Ефектът от мерките на правителството ще можем да оценим едва след време. Трябва да се признае, че България беше сред първите европейски държави, които затегнаха контрола. Въвеждането на извънредни мерки е оправдано, за да се ограничи разпространението на вируса и БСП подкрепя въвеждането на извънредното положение. Съществуват два основни риска.
Първият е свързан с това да се стигне до неправомерно ограничаване на правата на човека. Искам да подчертая, че внимателно следим ситуацията и няма да допуснем натиск върху хората извън разумните граници.
Вторият риск се крие в създаването на
социално-икономически мини,
които да избухнат, когато премине
извънредното положение. Тук
правителството се проваля
Всички държави въвеждат различни форми на данъчни облекчения, мораториум върху плащането на битови сметки за периода на извънредното положение, дори преки парични плащания. Трябва да съхраним работните места, да помогнем на малкия и средния бизнес. Има различни антикризисни мерки, които могат да почнат да се прилагат веднага. Те трябва да се приемат в следствие на анализ на състоянието на публичните финанси, за да се види какво може да си позволи държавата. Изказвания за дефицит в бюджета от 3,5 млрд. са неоправдани и не виждам да почиват на обективни данни. Кризата ще се отрази на тези, които са социално най-неоправдани и разговорът за тяхната защита трябва да започне веднага.
Важно е средствата, предоставени от ЕС да се изразходват правилно и целесъобразно. Не бива да се пренебрегва помощта, която се предлага, особено когато всички се изправени пред едно предизвикателство – това е времето да проявим отговорност, солидарност и подкрепа.
- Как ЕС ще реагира на ситуацията? Какви мерки ще предприеме и ще се отразят ли те на европейския бюджет?
- ЕК публикува на 13 март законодателно предложение за изменение на регламентите за Европейския фонд за регионално развитие и Европейския фонд за морско дело и рибарство. То се състои в отпускането на 37 милиарда евро за борба с кризата с корнавируса. От тях, 8 милиарда свежи пари ще бъдат отпуснати от политиките по сближаване и останалите 29 милиона - от структурните и инвестиционни фондове. При необходимост има и допълнителни 28 милиарда, които да бъдат отпуснати от структурните и инвестиционни фондове. Тези мерки следва да бъдат одобрени от Европейския парламент и Европейския съвет със спешна процедура в следващите дни.
За България, това ще възлиза на 1,39 милиарда, от които до началото на април ще получим 210 млн. евро авансово плащане по оперативните програми и още 118 млн.евро допълнителни средства към тези програми. Средствата конкретно от Европейския социален фонд могат да се използват включително за допълнително заплащане на медици, наемане на допълнителен персонал, покупка на оборудване и консумативи, допълнителни заплати на работници в секторите, директно засегнати от забраната да обслужват клиенти и т.н.
Отделно, ЕК ще позволи на държавите членки да използват държавна помощ, без да бъдат наказвани и, без да я отчитат в бюджетните дефицити в края на годината.
Г-жа Фон дер Лайен също така предвижда и бюджетна гаранция от 80 милиона евро към Европейската инвестивионна банка, с която да се финансират научни проучвания за разработване на ваксина срещу коронавируса. Създаде се и стратегически резерв от медицинско оборудване в rescEU, като например респиратори и предпазни маски, за да помогне на страните от ЕС, борещи се с пандемията от COVID-19.
Накрая, трябва да кажа, че
приветствам и мерките,
предприети от
комисар Мария Габриел
и мобилизирането на почти 140 милиона евро за намирането на лечение за COVID-19 от програмата Хоризонт 2020.
- В последните месеци активно обикаляхте страната. Как ще се отрази ситуацията на вашата дейност?
Ограниченията ще ни засегнат така, както ще засегнат всички хора. На този етап е преустановена работата с граждани на Информационните центрове в Силистра и в София. Това обаче не означава, че ще спрем с комуникацията. Започнах чатове с граждани на живо, благодарение на социалните мрежи. Така ще имаме възможност да обсъждаме актуални теми, а и да бъдем заедно, въпреки ограниченията. Подготвяме и други кампании и инициативи.