- Проф. Костов, премиерът ви предлага за ръководител на една нова структура, която да помогне на държавата да се справи с коронавируса. Как си представяте работата на медицинския съвет, коя е първостепенната му задача?
- Идеята е съветът да бъде в помощ на колегите от цяла България, за да може да им дава указания по отделните специалности как да действат в контекста на новата за целия свят заплаха. Представям си го като платформа. Ще изготвяме съответните протоколи, за да може всеки лекар, независимо къде работи в страната, да може да влезе в платформата и да намери препоръките как да действа.
В момента е много важно ангажираните в диагностицирането и лечението на пациентите да разполагат с медицинска информация, инструмент, с който да може директно да работят “на терен”. Ще се опитаме да направим - и най-вероятно бързо ще се случи - да създадем тази платформа, която да обедини всички медицински аспекти, свързани с вируса и инфекцията.
- Какви специалности ще бъдат застъпени в съвета и кои експерти ще дават препоръките?
- Съветът ще бъде широко представен с различни специалности, за да се обхванат всички направления, които може да имат отношение и участват в борбата с новия коронавирус. Екипът ще дава съответните медицински препоръки и указания за дейност. Конкретните експерти, членове на съвета, ще бъдат утвърдени допълнително, дал съм предложения, но не е редно да се съобщават, преди да бъде приет съставът.
- Какви ще са правомощията на съвета?
- Идеята е той да надгради работата на оперативния щаб и когато започнат реалните усложнения на обстановката от коронавируса – дай боже да няма, но ако това се случи, да може съветът да помага на щаба.
Да сме предоставили експертни медицински насоки, с които е обяснимо щабът физически да не може да се справя поради основните му функции да предлага действия по организиране на цялостната дейност. Точно в това щабът е ценен и действа правилно. Смисълът на съвета е да помага и да отговори на очакванията за протоколи за действие по чисто медицински, а не по организационни критерии.
В момента има още много, което трябва да се направи, и физическото време на щаб от няколко човека няма как да е достатъчно. Затова предложих създаването на съвет с участието на представители от всички специалности, които може да бъдат въвлечени да решават практически клинични проблеми с коронавируса. Мислете за съвета като за общност, която ще дава всичко от себе си, за да може колегите да са спокойни, че имат инструменти – казано образно, оръжие и муниции в този труден момент, срещу един все още немного познат враг. Това е.
- Колко души ще приобщите към идеята си?
- Премиерът ще реши какъв да е форматът и функциите на екипа, аз съм предложил съветът да е абсолютно независим - самостоятелен медицински експертен съвет, подчинен директно на Министерския съвет. Колко души ще бъдат включени, предстои да се реши, но е препоръчително да има експерти по всички специалности, на които ще им се наложи да помагат на пациенти с коронавируса. Това ще осигури и специализираната специфична информация по отделните направления.
- Откъде ще черпят знания експертите на съвета за вирус и болест, за които се знае от по-малко от 3 месеца?
- От тези, които първи са минали през изпитанието и имат съответния опит да обобщят към момента кои са добрите практики. Нашите експерти ще пресяват данните и ще дават есенцията от протоколите, за да може и ние тук да се справим по възможно най-добрия начин.
- Оптимист ли сте?
- Никой от тези, които първи се сблъскаха с предизвикателството, не е имал предимството, което имаме ние – да използваме опита им.
- Съветът ще има ли и функции да разяснява и за обществеността какво “работи” за намаляване на риска?
- Предвиждаме да даваме два пъти седмично брифинги и ще отговаряме на всички въпроси. Форматът ще се определи от Министерския съвет, моето предложение беше тези форуми да са онлайн.