Означава 40 дни
Карантина (от италиански: quarantena – “четиридесет (дни)”, на френски: quarantaine) е принудителна мярка за контрол на заразните заболявания. Състои се в ограничаване на свободата на движение на здрави хора или животни за определен срок.
През това време контролираните индивиди пребивават в строго охранявани карантинни зони (за хора) или карантинни депа (за животни) под стриктен медицински надзор. Лицата, които не покажат признаци на заразно заболяване, се освобождават.
Думата произхожда от венецианския диалект на италианския quaranta giorni, което в буквален превод означава “четиридесет дни”. Това се дължи на наложената изолация от 40 дни на кораби и хора, преди да влязат в пристанището на град Рагуза в Далмация. Така са практикували като мярка за превенция на разпространението на чумата в републиката.
В периода 1348–1359 г. Черната смърт унищожава около 30% от населението на Европа, както и значителен процент от населението на Азия. Оригиналният документ, регламентиращ този период, е от 1377 г. и днес се съхранява в архивите на Дубровник. В него се посочва, че преди да влезе в града, корабът със своя екипаж е трябвало да прекара 30 дни на изолирано място извън пристанището - обикновено в заливи около близките острови. В този период се изчаква дали екипажът ще развие симптоми на заразно заболяване. По-късно периодът на изолация е удължен на 40 дни.
Авицена първи
я прилага
Още в древността големи епидемични вълни унищожават значителна част от населението. Едни от първите сведения за налагането на ограничителни мерки се срещат в еврейската Тора. Там са посочени указания за изолиране на болните от проказа и дезинфекция на техните домове.
През 549 г. император Юстиниан I налага изолиране на пътници, идващи от засегнати от чума райони.
Около 1020 г. Авицена първи открива заразния характер на инфекциозните заболявания и прилага карантината като ограничаващо действие против разпространението им. Той е согдийски лекар, философ, естествоизпитател, поет и музикант, една от най-значимите фигури на Ислямския златен век. Пише на персийски и арабски език, автор е на 450 книги. Авицена критически преработва и систематизира тогавашните знания и е смятан от мнозина за баща на съвременната медицина.
В детските градини
я налагат при
всяка инфекция
В детските градини карантина се обявява при всички случаи на инфекциозно заболяване. Сигналът се подава от личния лекар. Болното дете спешно се изолира за домашно лечение, а в детската градина на вратата на групата се поставя бележка за карантина. Не се допуска контакт на детето с неимунизирани други деца или бременни в семейството.
Инфекциозни са болестите, предизвикани от групи причинители като бактерии, вируси, рикетции, фунги и др. Най-честите заразни заболявания в детска възраст са шарките: варицела (лещенка, дребна шарка), скарлатина (шарката, която повтаря), морбили (дребна шарка, брустница), рубеола.