През последните десетилетия редица западни учени и медии прогнозират упадък на Китай, но досега техните очаквания не се оправдават. След избухването на епидемията от новия коронавирус, се появиха определения за него като „китайският Чернобил" и твърдения, че Пекин не е способен да се справи с извънредни ситуации, свързани с общественото здраве, които ще „погубят страната". Те обаче отново са грешни.
На 28 февруари броят на потвърдените случаи на заразени в цялата страна, освен провинция Хубей, спаднаха до 4. Паралелно с това на много места тече възстановяване на производството и хората се връщат по работните си места. Същия ден бе публикуван съвместен доклад на Китай и Световната здравна организация за ситуацията с COVID-19, който се посочва, че китайските власти са предприели „най-смелите, гъвкави и активни мерки за превенция в историята", ефективно са пресечени начините за предаване на вируса, създавайки важен опит за останалия свят при справянето със заразата.
Тези констатации са поредното опровержение на прогнозите за краха на Китай и отново накара редица анализатори да обърнат поглед към политическата и управленска система на страната.
При последните си изяви и разговори с чуждестранни лидери и политици, китайският председател Си Дзинпин изтъкна отново идеята за изграждането на „общност на споделена съдба", посочвайки, че единството и сътрудничеството са най-силните оръжия за справяне с епидемията, тъй като тя не признава национални граници. Китайската управленска система концентрира силите на цялата страна и играе ефективна роля за прилагането на най-всеобхватните, стриктни и пълни мерки за контрол на болестта, които светът е виждал до момента. Тя защитава живота и здравето не само на китайските граждани, но показва своята отговорност и към хората от целия свят.
(От Радио Китай)