- Той не е приватизиран, стои си на мястото, както и имотите на общината
- Веднъж участвах в спасяването му, беше вкаран тайно за раздържавяване, казва бившият кмет на Пловдив
“Още не сме сезирани, но ще извършим проверка на панаира в Пловдив. Ще съберем всички документи, ще снемем обяснения. И най-вероятно ще бъдат разпитани всички замесени лица”, каза преди дни главният прокурор Иван Гешев. По думите му, ако се установят данни за извършени престъпления, прокуратурата ще подходи по един и същи начин независимо дали става дума за Георги Гергов, или за някой друг.
“24 часа” потърси бившия кмет на Пловдив д-р Иван Чомаков, в чийто мандат беше създадено смесеното дружество “Пълдин туринвест” между общината и Георги Гергов. Двете страни апортираха имоти - общината участва с 12 възрожденски къщи, 19 дка терен до хотел “Санкт Петербург”, разсадника и паркинга пред самия панаир. Частният инвеститор апортира ЦУМ, курорта Слънчев ден, паркхотел “Санкт Петербург”, ресторант “Пълдин" и два етажа от Церетелевото училище.
Чрез “Пълдин туринвест” бизнесменът влезе в международния изложбен център.
- Д-р Чомаков, главният прокурор Иван Гешев обеща всички, участвали в създаването на смесеното дружество между община Пловдив и Георги Гергов - “Пълдин туринвест”, да бъдат разпитани. Тъй като смесената фирма между бизнесмена и градската управа стана по ваше време, как гледате на едно бъдещо разследване?
- Нормална процедура. Нормално е да бъде проверено и да се излезе с информация как е създадено това дружество и какви са отношенията му с Пловдивския панаир. Всеки, който иска, да получи информация. Така обществото един път завинаги ще разбере каква е била истината. Първо,
не става въпрос
за приватизация,
а за
преструктуриране
на капитала
на панаира. Второ, държавата и “Пълдин туринвест” участваха със сгради и имоти. Това си беше чиста инициатива на общинския съвет в Пловдив, който управлява собствеността.
Администрацията и кметът нямаха никаква намеса. Трябва да е ясно, че местният парламент управлява общинската собственост и той взема решения за нея.
- Вие притеснявате ли се от предстоящата проверка по този случай?
- Изобщо не. Няма един мой подпис. Но за да не звучи като оправдание, за мен по-важно е, че Пловдивският панаир съществува. За разлика от много други приватизирани предприятия, които изчезнаха от икономическата карта на България. Мисля, че в тази насока трябва да се насочи прокуратурата.
- Гергов твърди, че преструктурирането на панаира е минало през всички съдилища и ВКС.
- Това не го знам, защото сигурно е станало след моя мандат.
- Защо тогава вашият предшественик Спас Гърневски нарича придобиването на панаира “кражбата на века”?
- Може би той трябва да даде обяснение.
- Той казва, че общината е загубила имоти за над 200 милиона лева, като ги е апортирала в “Пълдин туринвест”?
- Как ги е загубила и защо, този въпрос трябва да се отправи към управителния съвет на дружеството, към общото събрание в лицето на общинския съвет, които са управлявали “Пълдин туринвест”. В крайна сметка тези имоти си стоят в Пловдив. Сега е лесно да се коментира. Но да не забравяме, че тогава България беше в изключително тежка ситуация, включително и Пловдив. Висяха дългове. Тогава панаирът беше 100% държавна собственост.
- Но държавата остана с 49%, а мажоритарният пакет отиде в частни ръце?
- А защо
държавата не се
сети тогава да
изкупи дела на
реститутите
от панаира и да е мажоритарен собственик? Вместо нея това го направи Гергов и така получи по-голям дял от панаира. Всеки има право да проверява и да се убеди законно или незаконно е било направено.
- Комисията за борба с корупцията изтъква в сигнала до Гешев, че общината не е получила никакъв дивидент от панаира.
- Възможно е. От 13 г. не съм кмет. Но това, което видях след първата година от преструктурирането на панаира, бе, че започнаха ремонти на част от сградите в Стария Пловдив. Направи ги Гергов. Голяма част от тези къщи в архитектурния комплекс бяха пред падане. Успоредно бяха извършени огромни ремонти на територията на панаира, бяха оправени инфраструктурата, зелените площи. Построиха се нови сгради и се обновиха наличните.
- Можеше ли преструктурирането на панаира да стане по друг начин?
- Искам да припомня, че веднъж участвах в спасяването на панаира. Това беше през 2003 - 2005 г., когато той
беше тайно
изваден от
забранителния
списък за
приватизация
Тогава по сигнал на, Бог да го прости, Гиньо Ганев, който беше народен представител, ние разбрахме и се възпротивихме. Организирахме голям концерт в защита на панаира и това спря неговата приватизация.
- Но пък тя стана възможна чрез въпросното преструктуриране, нали?
- Разликата между едното и другото е огромна.
- Някои я наричат най-скандалната сделка. Така ли е?
- Не, защото и общината, и частният инвеститор са вкарали собствени имоти и пари в това смесено дружество. Дали е законно, юристите казват. Все пак е минало през всички комисии в общинския съвет тогава и беше гласувано с голямо мнозинство от всички политически групи. Въпреки че в моята програма за управление
идеята беше
община Пловдив
да придобие
блокираща квота
от 34%
и да не могат да се вършат никакви действия по отношение на панаира. Тежката криза се беше отразила и на него. Когато икономиката е в стагнация, няма как той да е добре.
- А сега по-добре ли се развива?
- Отдавна не съм ходил. Но в първите години след неговото преструктуриране имахме делегации от побратимени на Пловдив панаирни градове като Хановер и Лайпциг. Правиха се съвместни изложения с Гърция, Русия. Не знам сега какво е състоянието му, но като минавам покрай него, виждам, че си е на мястото.
- Според вас при евентуална проверка ще излязат ли неизвестни факти?
- Не мога да знам. Но пак ще кажа: Слава богу, че панаирът съществува.