Инкубационният период варира от 2 до 11 дни
Джузепе Ла Торе e доцент по епидемиология и профилактика на инфекциозните болести в римския университет “Сапиенца”.
Роден е в Неапол през 1964 г. Има над 230 научни публикации в сферата на епидемиологията и инфекциозните болести. Участвал е в многобройни италиански и международни изследвания, свързани с разпространението на грипни вируси и с изработването на ваксини срещу тях, както и с ефектите за общественото здраве. Занимава се и с проблемите, свързани с достъпа до ваксини.
- След близо два месеца, откакто по света плъзна коронавирус, днес по-притеснени или по-спокойни можем да се чувстваме от това, което знаем за него?
- Да бъдем притеснени, значи преди всичко, че сме ангажирани с дадено събитие и дадена ситуация и това е, което сега се случва в Италия. В момента циркулирането е ограничено в нашата страна, с 288 заразени на 25 февруари (на 26 февруари те вече са 383 – б.а.). Нивото на внимание е изключително високо и за това свидетелстват голямата клинична дейност и превенция, които се извършват в болниците и в структурите на Здравните служби (отделения за превенция).
- Потвърждавате ли информациите за известните начини на предаване на вируса?
- Това, което знаем, е, че
предаването
между хората
става по пряк
дихателен път
- най-вече чрез кашлица, кихане, изпускане на малки капки слюнка от заразени хора. Предаването по фекално-орален път е много рядко – в 2-3 на сто от случаите на зараза.
- Мнозина мислят, че храните може да бъдат средство за предаване на вируса. Това истина ли е, или лъжа?
- Предаването е предимно по дихателен път и в настоящия момент не разполагаме с данни, които да доказват предаването на вируса посредством храните.
- Кой точно трябва да бъде контролиран за наличието на коронавирус – само онзи, който има симптоми, или и онзи, който е имал някакъв контакт със заразени хора?
- Това кой точно трябва да бъде контролиран, го решават лекарите, особено в случай, когато човек демонстрира симптоми и едновременно с това е имал контакти със заразени хора или пък идва от рискови зони.
В настоящия момент италианското Министерство на здравеопазването е постановило, че човек, който показва симптоми на грип или има проблеми от дихателен характер, не трябва да отива в “Бърза помощ”, а трябва да се свърже директно с телефона за спешни случаи 112. Там трябва да преценят всички видове ситуации и да пуснат в действие специфичния за случая начин на транспортиране от дома на обадилия се до определените болнични структури, пригодени за извършването на теста.
- Засега не се наблюдава наличието нито на деца, нито на млади хора сред смъртните случаи от коронавирус. Това какво означава?
- Това значи, че коронавирусът
поразява по-тежко
предимно онези
хора, които вече
имат проблеми
със здравето
си или пък са възрастни.
- Какъв точно е инкубационният период на коронавируса?
- В момента се смята, че инкубационният период варира от 2 до 11 дни.
- Кога според вас може да се очаква изработването на ваксина срещу вируса?
- Някои ваксини вече са реализирани или пък ще бъдат разработени съвсем скоро. Готова е например експериментална ваксина срещу коронавируса, произведена в Съединените щати, за която скоро ще започне експериментиране във фаза 1.