Бившият студентски лидер Албин Курти смени бивш боец за свобода като премиер на Косово. Яростно обявил се против правенето на отстъпки на Сърбия и желаещ да намали международното влияние върху неговата все още млада страна, той вероятно ще предизвиква конфликти.
Новият премиер на Косово Албин Курти е смятан от мнозина в Сърбия и другаде за опасен човек, независимо от това, че именно неговият предшественик бе бунтовник, обвинен във военни престъпления.
Носейки смесица от леви и националистически виждания и с репутация на непредвидим, 44-годишният Курти заменя Рамуш Харадинай, който на два пъти бе оправдаван за военни престъпления, но с нов предстоящ процес, предаде БТА.
Харадинай бе партизански командир /от Армията за освобождение на Косово - бел.ред./ във войната през 1998-1999 година за независимост от Сърбия и е изправен пред трети процес в нов трибунал. През 1997 г., когато Харадинай се подготвяше за война, Курти бе лидер на косовските албански студенти. Когато представяше своя кабинет пред парламента, бивш бунтовнически лидер го предизвика. "Къде бяхте, когато Армията за освобождение на Косово се биеше срещу сръбските сили", го попита Кадри Весели, лидер на Демократическата партия.
Но Курти тогава бе в сръбски затвор и неговите действие по това време едва ли го показват като мек.
По време на войната той бе арестуван, пребит и изпратен в Сърбия за съдебен процес. Съд там го осъди на 15 години затвор за тероризъм през март 2000 г. след като той отказа да се защитава.
Мога да бъда съден само от моя народ. Не признавам този съд и няма да призная Сърбия, каза той. Не е важно дали ще ме осъдите и за колко време. Бих направил всичко отново, ако можех, каза Курти.
Сърбия го освободи след падането на режима на Слободан Милошевич през октомври 2000 г., но не веднага - трябваха още 14 месеца международен натиск преди той да се завърне в Прищина.
Там Курти възобнови политическата си активност, този път критикувайки не само сръбската политика за Косово, но също и тази на международната общност. Той настояваше администрацията на ООН, създадена като временна власт след войната в Косово като отстъпка за Сърбия, да напусне незабавно. След като Косово обяви независимост през 2008 г., той се противопостави на мисията на Европейския съюз в областта на върховенството на закона, която бе разположена, за да помогне на новата страна да развие новосъздаваните си институции.
Курти често обвиняваше международните мисии, че са корумпирани, в което обвиняваше и косовските институции. Неговите критики продължиха след като ЕС оказа натиск на Белград и Прищина да проведат преговори за нормализиране на отношенията през 2011 г.
Косово не трябва да преговаря с бившите си окупатори, спореше той.
Преговорите доведоха до така нареченото Брюкселско споразумение през 2013 г., тогава хвалено като голям пробив, но Курти го порица, казвайки, че то дава много на Сърбия, а нищо на Косово.
Курти основа Vetevendosje /VV/, което означава "Самоопределение" на албански, през 2005 г. Движението добави чести протести и дори бунтове към вече познатите критики към правителството. Двама активисти на Самоопределение бяха убити, когато полицаи от временната администрация на ООН стреляха с гумени куршуми, за да овладеят демонстрантите през 2007 г.
През 2010 г. Курти бе осъден на девет месеца затвор за ролята му в насилието, макар да не излежа пълната присъда. Той бе арестуван отново през 2015 г. след протести срещу преговорите със Сърбия. По това време депутатите от Самоопределение, включително Курти, започнаха да блокират парламента като пускаха сълзотворен газ вътре, акт, който бе повторен десетина пъти за две години.
Неотдавна Курти разбуни региона и международната общност, когато каза, че Косово и Албания ще вървят към обединяване, докато се приближават към членство в ЕС.
От идеята на етническите албанци да се обединят, за да формират така наречената "Велика Албания", се страхуват много националисти от балканските страни, тъй като етнически албански общности има в Северна Македония, Черна гора, Сърбия и Гърция.
Курти стигна дотам, че установи клон на Самоопределение в Албания, като раздразни обикновено подкрепящите го политици там. Убеден съм, че това може да помогне на Албания и на политическия климат там, каза той тогава.
Но сега Курти е на власт за пръв път и остава да се види докъде може да прокара радикалните си виждания.