Дигиталните мрежи се разширяват и ускоряват
Пет са технологичните тренда, които през 2020 г. ще променят живота:
- 5G мрежите,
- развитието на изкуствения интелект (machine learning),
- интернет на нещата (IOT),
- събирането и анализа на големите бази данни в облачна среда,
- дигитализацията на медицината.
Какво точно ще навлезе широко в ежедневието през 2020 г. и какво - по-нататък в идните години, не е сигурно, сигурни са тенденциите.
През 2020 г. ни очаква навлизане на 5G технологиите. Това означава да се обновят мобилните мрежи и някои от крайните устройства на телефоните и да се получи безпрецедентна скорост, по-бърза от локалната мрежа, която имаме на компютрите и лаптопите си. Това означава, че видео в реално време и стрийминг ще стават ежедневие, а времето да изтеглиш филм от интернет
ще е по-кратко от
времето да го
запишеш на
харддиска си
От това вероятно ще се възползват много индустрии. Вместо колата да има собствен процесор, с който да навигира по улиците, тя ще може в реално време да изпраща всичко, което “вижда” към централния компютър в облачна технология и там събитията ще се обработват чрез алгоритми. Ще се постигнат нови върхове в изчислителни процеси, свързани с машинна интелигентност, компютърно зрение, добавена реалност, VR.
Очаквам “горещите” технологии да ни осигурят необходимата свързаност, благодарение на която един ден ще се появи умният град, в който лампи, светофари,
автомобили си
“говорят” в една
голяма мрежа,
данните се събират и обработват. Това вече е в ход, през 2020 г. ще се ускори. Смартхоум технологиите напреднаха, а с това и концепцията за смартсити, която ще се интегрира и със зелените технологии.
Интернетът на нещата навлиза през слагане на сензори, интелигентни устройства, събиране и обработка на данни във всяка дейност на ежедневието ни и този тренд ще продължи. Защото ще има все по-евтина и бърза връзка навсякъде. И заради друг тренд: много технологии драстично поевтиняват - за 100 долара човек може да получи проучване на генома си, като изпрати генетична проба, а навремето това е струвало десетки хиляди като технология.
Заради 5G все по-реална ще става т.нар. телемедицина. Това означава примерно
лекар да може да
прави от друга
държава
хирургически и други
интервенции
чрез специални роборъце.
Сериозен тласък на медицината ще даде вкарването на сензори в човека, които в реално време правят мониторинг на жизнени показатели. Това обаче едва ли ще стане през 2020 г. Особеност на технологичната индустрия е, че има необходимост от натрупване. Без бърза връзка някои приложения не са възможни. Без висока изчислителна мощност, каквато дават съвременните облачни инфраструктури и суперкомпютри, не е възможен анализът на медицински и генетични данни по нов начин.
Медицината може да комбинира бързата връзка, възможността за обработка на големи бази данни в облачна среда, евтиния достъп до сензори и възможността събраните данни да изведат модели,
които разпознават
възможността за
определени
заболявания,
препоръчват лечение и т.н.
Вече има дигитално земеделие, което през сателитни карти и изображения и много сензори разпознава какво се случва с посевите, прави се селективно наторяване, борба с вредителите.
Друг тренд е роботизацията, благодарение на която малък брой хора извършват огромна дейност, например в Amazon, Microsoft и т.н. Очаквам роботизацията в индустрията и прехода към Индустрия 4.0 да продължи и да се забърза.
Все повече се приближаваме към пробив в квантовите изчисления, което означава, че в някакъв момент ще имаме нов клас компютърен хардуер. Той ще може да решава клас задачи хиляди и дори милиони пъти по-бързо. Това ще разбие съвременната криптография, ще трябва да се сменят алгоритмите, ще донесе проблеми в киберсигурността.
Едва ли ще е през 2020 г., но се приближаваме към автономните таксита в големите градове. Тук обаче трябват промени в законодателството и регулациите, защото не е ясно
кой ще ходи в
затвора, ако
автономен автомобил
блъсне човек
Гласовите асистенти, въпреки че стават все по-интелигентни по отношение на ежедневни задачи, са спорна територия. Хубаво е да кажеш: “Алекса, спри лампите, поръчай ми пица, прочети ми имейлите”. Но тук идва проблем с неприкосновеността на личните данни. Тези технологии ще тръгнат по-трудно в Европа заради GDPR регламента. Google знае къде живеете, коя е жена ви, с кого работите. Данните се превръщат в един от най-ценните активи и на политици, и на
големи корпорации и
те се опитват да
получат достъп
до данните.
Очаквам развитие на блокчейна след дъното, което удари през последните 2 г.
Интересен въпрос са фалшивите новини. Аз смятам, че решенията на този проблем са и технологични - алгоритми да установят, че информацията е подвеждаща, а и хората да си дадат сметка, че това, което четат и споделят, може и да не е истина. Кои са авторитетните източници, да проверяват малко повече информацията.
Технологичните промени ще съдействат все повече за развитие на стартъпите като възможност да иновират аспект на нашия живот.
Всичко това означава, че ще се търсят все повече инженери, все по-квалифицирани кадри, все по-голяма ще е разликата между високоплатените топспециалисти и нископлатените хора без квалификация.
* Светлин Наков е основател на училището за IT специалисти “СофтУни”.