Само със 17 000 са се увеличили болничните за първите 3 дни, казва Ваня Григорова, икономически съветник на КТ “Подкрепа”
- Г-жо Григорова, премиерът Бойко Борисов обеща, че няма да се внася предложението първият ден от болничния да не се плаща. Защо въпреки това днес излизате на протест?
- След като реагирахме на безумните им хрумвания, премиерът Борисов каза, че няма да вкарат това предложение, но заяви, че до месец ще бъде направен анализ и ще бъдат предложени мерки срещу фалшивите болнични. Ние също искаме да се преборят фалшивите болнични, но отнемането на първия ден също бе представено като борба с тях.
В мотивите на това предложение, което все пак е в Народното събрание, се акцентира, че работниците са тези, които лъжат, мамят и източват НОИ. Това отново показва мераците на управляващите да наказват българския работник, като му отнемат права.
А само
в София има
над 400 фирми,
които крадат
осигурителни
вноски
всеки божи ден, защото са създадени затова и не развиват никаква икономическа дейност. Въпреки това законодателят и правителството акцентират върху хипотетична вина на работника, а не върху доказани злоупотреби от страна на бизнеса.
- Вие каква реформа предлагате?
- Работодателите да плащат поне първите 5 дни, при това 100%. Нека станем европейци, защото в голяма част от страните в ЕС работодателите плащат 100%. У нас сега работодателят плаща 70% през първите 3 дни, но върху тях работникът плаща осигуровки и данъци.
Останалите ни искания са в резултат на дългогодишни кампании - отпадане на данъка върху минималната заплата, която е най-ниска в ЕС и не позволява оцеляване. На второ място, увеличаване на добавката за нощен труд от нищожните 25 стотинки на час. Ограничаване на извънредния труд и на сумираното изчисляване на работното време.
- От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) обявиха, че всеки 4-и болничен е на здрав човек, но НОИ оспорва около 12 000 листа.
- АИКБ и нейният председател Васил Велев са най-злокобната работодателска организация, която не се свени и не пропуска да обвини работниците в мързел. Така диалог не се води, така се стига до протест, на който ще отидем пред централата на АИКБ, за да обясним на г-н Велев, че крадците и лъжците не са българските работници, а най-вероятно се намират в тяхната сграда.
- Те обаче напуснаха тристранката, защото искат реформа. Може ли синдикатите и работодателите пак да сложите на масата договорката първите 3 дни от болничния да се върнат в НОИ - преди дни стана ясно, че сте били постигнали такава и сте я пратили като общо предложение на правителството?
- Преди два месеца нашите организации сключиха споразумение първите 3 дни да минат към НОИ, но срещу това работодателите даваха поне 10 други промени.
Това
споразумение
вече не важи,
в кошчето е!
Защото те се опитаха да отнемат първия ден на работника. Няма абсолютно никакво значение дали АИКБ напускат тристранката, след като зад гърба на всички останали се договарят с правителството да бъде натоварен българският работник. В този смисъл НСТС не функционира и е параван.
Когато един работник се разболее и не отиде на работа, колегата му наистина се натоварва, но това е, защото работодателите не назначават достатъчно хора. А и не им плащат допълнително за този труд. Една от най-големите им лъжи е, че в Швеция не се плащат първите 7 дни. Там работодателите плащат от първия до 14-ия ден. В Швеция осигурителната вноска за този риск е 6,95% и се поема от работодателя. У нас тя е 3,5% и се дели между работник и шеф.
В България болничните се плащат от фонд “Общо заболяване и майчинство”, а майчинството за трета поредна година е замразено на 380 лв. - много под минималната заплата. Причината е, че нямало средства във фондовете на НОИ, а те искат за пореден път да ги натоварят още. Няма как да привличаме младите хора в страната и да ги задържаме с такава политика, която прави реверанс към бизнеса за сметка на майките.
- Социалният министър Бисер Петков припомни старо предложение - работодателите да плащат общо 15 дни в годината, а джипитата да дават до 7 дни. Как гледате на този вариант?
- Бисер Петков се включва в хора на работодателите. Няма никаква обосновка на такова предложение. Защо да се плащат само 15 дни? Ако погледнем статистиката, работникът ползва средно по 8 дни. В този смисъл не разбирам към кого е насочено това предложение - към майките, на които им се налага да излизат в болничен, към хората, на които им се налага да се грижат за роднини на легло? Защо министърът на труда и социалната политика си позволява подобни изказвания, вместо да направи реален анализ на практиката в ЕС.
Тотално невярно се оказа твърдението на работодателите, че хората си взимат кратки болнични, за да отидат до Гърция или да си слеят почивни дни. Ръстът на болничните между 1 и 3 дни е само 17 хил. за последните 5 г. - от 38 хил. платени дни те са станали 55 хил. Това изобщо не е драматичен ръст, при положение че броят на дните за общо заболяване е 14,5 млн.
Не може минималната работна заплата да се е увеличила два пъти и да повтаряш, ще разходите за болнични са се вдигнали. Разбира се, че ще се вдигнат, но и приходите са се увеличили, защото всяка година фондът се пълни от осигуровки, които се изчисляват въз основа на заплатите.
В бюлетин на НОИ е записано, че една от причините за увеличаването на изплатените суми е, че с около 5% се увеличават хората с висок доход, които ползват болнични.
- Все пак как могат да се спрат злоупотребите?
- Не е вярно, че работодателите не могат да упражняват контрол. Чл. 46 от КСО и сега дава възможност на работодател да изпрати двама човека в дома на работника, за да провери дали той си е вкъщи. Ако не е, може да направи протокол и да го изпрати в НОИ. Това се прави от работодателите.
Данните на всички, които пътуват със самолет, могат веднага да се проверят от НОИ, защото имат връзка със системата. В момента, когато човек с 40 градуса температура трябва да си лежи вкъщи, а хване самолета и тръгне някъде, НОИ разбира и му реже обезщетението. И има такива случаи. НОИ си има свои начини, по които засича злоупотреби.
Засича кога
половината от
работниците са
в болничен и
следи предишни
заболявания
Категорично не е вярно, че няма възможност за контрол върху болничните. Но, първо, трябва да се спрат фирмите, които точат НОИ и дължат осигуровки и данъци на НАП. Преди да се излекува тази язва, резултат няма да има.
- При представянето на промените за изплащането на втората пенсия стана ясно, че първите пенсионери може да са ощетени. Какво трябва да направи държавата като промяна в регулации или политики?
- КТ “Подкрепа” и специално г-н Манолов не сме спирали да повтаряме, че 2 пенсии са по-малко от една. Повтаряме, че таксите са изключително порочни и трябва спешно да отпадне първоначалната такса, а инвестиционната трябва да бъде променена и да се плаща само ако фондът е изработил допълнителен доход за човека. Настояваме хората да не бъдат вкарвани насила в частен пенсионен фонд, а в НОИ.