
ПП-ДБ вкараха за втори път Делян Пеевски легитимно във властта – оставайки отвън, те обрекоха лидера на ГЕРБ да е с него, казва пиар експертът
Още акценти от интервюто:
- Ако хората на Ахмед Доган излязат от мнозинството, ще бъдат изпити от "Ново начало"
- В ПП-ДБ вече дори формалното спазване на някаква обща коалиционност го няма, но ако се разделят, поне едната формация няма да влезе в следващия парламент
- Влизането в еврозоната ще доведе до подем в инвестициите (работната ръка тук е евтина) и туризма (човек се чувства у дома там, където работи със своята валута)
- Интересът на властта е да изкарат 4 години, защото ако Радев, излизайки от президентството, веднага отиде на избори, може да е сила. Година по-късно, когато ти вземат микрофона, сградата, пред която се снимаш... виждали сме как падат рейтинги на президенти
- Г-жо Дамянова, във вторник Алиансът за права и свободи ще преценява дали да остане в управляващото мнозинство, а пък Пеевски посъветва Бойко Борисов да свали Доган от гърба си. Какво ще се случи?
- Хората на Амед Доган ще избират между две позиции, като и двете не са хубави - да стоят и да приемат това, което им се дава, но явно не ги удовлетворява. Или да излязат от мнозинството и да бъдат изпити от Пеевски, който безспорно вече притежава доминантно количество структури. Очаквам, че ще изберат по-малкото зло.
- Което е то?
- Да останат формално в полукоалицията, за да съхранят интересите си. Още в деня на подписването им казах, че става дума за имунитети. В момента, в който останат без опека, те имат доста неща да губят. Не съм им в обувките, но предполагам, че по-скоро ще се примирят да играят втора цигулка, отколкото да станат опозиция. Това няма да бъде разбрано от техните хора, които искат да са във властта.
- Колко живот давате тогава на това правителство?
- Гарантирани са година и половина - две, а е вероятен и пълен мандат. Защото, ако те успеят, а най-вероятно ще успеят за еврозоната, след това започват истинските неща, които трябва да се правят.
Това правителство може да бъде свалено от двама души - Бойко Борисов и Делян Пеевски, ако един от тях реши, че не му харесва комбинацията. Най-неприятното е, че ПП-ДБ вкараха за втори път Пеевски легитимно във властта. Първия път никой не го искаше от тях, но го направиха, за да осъществят мечтаната правна реформа. Едно упражнение, което аз изключително много уважавам, ако правната реформа беше написана по начин, който може да мине. Но няма смислен юрист, който да не казваше, че тези неща, които правят заедно с Пеевски, ще бъдат върнати от КС, защото не отговарят на конституцията. Защото по начина, по който те го виждат, не става. Но легитимираха сътрудничеството с Пеевски.
Сега го легитимират за втори път, като не влязоха във властта. Ако бяха влезли, сега те щяха да предлагат хора, те да контролират влиянието на Пеевски. Оставяйки отвън, те де факто обрекоха Борисов на Пеевски. И то в разрез с техните интереси. Случва се унизителната ситуация, в която предлагат качествен човек за регулаторите, който получава само техните гласове. Кой тогава е в изолация и зад санитарен кордон?!
- Говорите за самоизолация и кордон около ПП-ДБ - каква ще е тогава съдбата на коалицията им? Ето, ДБ скоро ще избират нов лидер на мястото на Христо Иванов, има търкания между тях - каква ще бъде политическата съдба на ПП-ДБ?
- Там коалиция няма. Там има уния, свързана с това по някакви въпроси да се движат заедно, но те съвсем обективно показват, че са различни, след като по всеки въпрос се произнасят поотделно. Там вече дори формалното спазване на някаква обща коалиционност го няма. Но те са в ситуация, ако се разделят, поне едната формация няма да влезе в следващия парламент. Ако успеят да се справят в опозиционното си поведение, могат да се измъкнат. На този етап не се справят. Опозиция не означава да предлагаш за управлението хора, които де факто няма да бъдат избрани и ти предварително знаеш това. Опозиция означава да формулираш съобщения, които да стигат до хората. Да правиш истински разследвания. Сега тази история е като лъжливото овчарче - сутринта казваме, че пътищата са надути 80%, до вечерта се оказва, че не са надути и са по-евтини. Подобно нещо се прави с аргументация - вадиш графиката, убеждаваш хората. Голословните твърдения не са пътят, по който се печели доверие.
- Сега ПП-ДБ говорят за вот на недоверие, ако не бъдат приети закони за ПВУ, ще останат ли сами?
- Учебникът за опозиционно поведение е много сложен и трябва да се чете дълго, за да можеш да го научиш.
И второ, в което имам лично участие - те бяха изстреляни директно във властта и не знаят как се живее извън нея. И това е голямата цена, която плащат.
Но пак казвам категорично - ако Пеевски придоби 50% от властта за това дали да има, или не кабинет оттук нататък, се дължи на тях. Те направиха компромиса със сглобката, той беше много голям и нечестен, защото ни излъгаха, че това правителство е тяхно, а по-късно се оказа, че не е така. Загубиха, каквото можаха да загубят от това, и сега трябваше да приемат - ако висшата им цел е да не допуснат Пеевски до властта, то трябваше да приемат да участват в нея и да бъдат кучето пазач, което да не го допусне. Те не приеха нито едното, нито другото, и сега сме в тази ситуация.
Иначе това правителство е стабилно.
- Борисов гарантира, че до влизането ни в еврозоната ще държи кабинета. Но казва, че Росен Желязков е този, който трябва да си намери мнозинство в НС.
- Първо, Борисов има лична болка, че не е премиер. Второ, Борисов има неизяснена ситуация с кандидатурата си за президент. Аз по-скоро чета дистанцията му към кабинета с обмисляне на варианта да се бори за тази длъжност. А иначе - да, Желязков трябва да си търси мнозинствата. Съвсем друг е въпросът, че ГЕРБ се представлява от Борисов и никакви крупни движения поне на този етап вътре не могат да се случват. Струва ми се, че Борисов, от една страна, страда, а от друга - обмисля следващия си ход, който би изисквал да бъде дистанциран партийно.
- Ако той реши да се кандидатира за президент - това може ли да е причина да дръпне шалтера на кабинета след януари? Или ще изкара до юни?
- Ако Борисов реши да играе в президентските избори, тогава правителството трябва да е стабилно и корабът му да върви право напред.
Това, което може да свали правителството, е социален бунт. Ако има силни основания за социален бунт - тръгне нагоре инфлация, има икономическа нестабилност, тогава би могло. Но нищо друго не е в състояние в момента да ги разклати. А Борисов седи и умерено клати собствения си кораб, защото не знае в коя позиция е - дали приема да е лидер на партия, без да е министър-председател, дали се бори да стане премиер, дали се бори да стане президент.
- Има ли опция да стане премиер?
- Кандидатурата му не е приемлива за другите политически сили, но това не пречи да го боли.
- Президентските избори съвпадат с този срок, който дадохте на правителството - година и половина - 2 г.
- Минималният срок, в който ще съществуват, е да приемат еврото и след това да могат да наредят еврозоната. През това време ще дойдат президентските избори. И социолозите ще кажат истинските цифри. И тогава Борисов е в състояние да предпочете да отиде на избори 2 в 1, ако знае, че ще ги спечели.
- Но нали тогава и Радев ще се включи в парламентарните избори?
- Радев на парламентарни избори вече няма да е това, което е, ако отиде поне година в забвение, след като слезе от сцената. Интересът на ГЕРБ е да изкарат 4 г., защото Радев, излизайки от президентството по време на избори, може да представлява сила. Година по-късно, когато ти вземат микрофона, сградата, пред която се снимаш... виждали сме как падат рейтинги на президенти. Така че нито политически, нито социологически ще дойде моментът за предсрочни парламентарни избори по време на президентските. Но това все пак е опция, ако изведнъж се видят цифри, в които Борисов може да спечели.
- Как гледате на този парламент - с влизането на “Величие” популистките сили май станаха твърде много?
- Това са елементи, които няма да влязат в учебника по история. Това, че антиевропейските сили в страната се умножават, не значи, че се умножава техният електорат. Практически те ще бъдат затворени в собственото си пространство и ще се самоизяждат помежду си.
Киселова направи нещо, което отговаря на буквата на закона, но не отговаря на неговия дух. Вероятно леко надскочи боя си. Но всичко това ще бъде забравено. Но няма да бъде забравено, че на тв екран в продължение на 3 дни се явяваше човек, който казваше: “Ще запаля”, “Ще ги изгоря”, “Ще унищожа”. И тази изключително важна фраза: “Тя е грозна”. Това в българския политически живот не се беше случвало - някакъв типаж да се явява и да определя кой е грозен и кой красив. Тази лексика ще се запомни, но няма да увеличи чувствително ролята на МЕЧ. Или ако я увеличи, ще е за сметка на останалите - все пак хората в България, които се поддават на такова поведение, са ограничени в рамките на 30-ина процента.
- Трябва ли да се мисли за вдигане на прага за влизане в парламента?
- Всички лекарства за намаляване партийната активност в парламента са нелепи. Не можеш да лекуваш факта, че имаш много партии, с вдигане на бариерата. Този въпрос може да възникне преди избори, а такива скоро няма да има. Принципно изборните правила трябва да се променят в неизборна обстановка. Но аз гледах комисията, която ги обсъждаше, и не ми се вижда, че тези хора могат да родят каквото и да било разумно нещо. Още повече че има 4-5-6 партии, които са заплашени от вдигането на прага - как те биха го приели. Големите партии имат интерес, може би и обществото има интерес, но трябва да забравим за времето, в което една партия печелеше изборите и управляваше.
Сега ще има друго време, в което ще се правят политически компромиси. Времето на търсене на малките общи цели. Затова казвам, че поведението на ПП-ДБ не е адекватно - в това време се изисква да влезеш и да се опитваш да участваш максимално. А да стоиш отвън и да представяш хора, които са много качествени, а получават 29 гласа, не е добре. Те скоро ще бъдат изтощени като хора, които биха участвали в упражнението “ПП ме предлага”.
- А каква ще е съдбата на БСП след това правителство?
- Много е трудно да се каже, защото първо зависи колко ще трае - ако правителството изкара мандат, през това време те ще успеят да построят гвардия.
- БСП си има структури.
- Да, но сега ще бъде нахранена гвардия, която ще бъде допусната във властта. И когато можеш да си отхраниш своя партийна бюрокрация, си в по-добро положение. А от друга страна, те успяват много добре да си формулират лявата лексика. Опитват се да разкажат на народа, че постигнатото вляво е благодарение на тях. Не ми изглеждат кауза пердута по никакъв начин. Седейки във властта, БСП ще надгражда. По-скоро в ИТН трябва да се случат процеси, които да върнат избиратели към тях.
- Какви?
- Не знам. Но ИТН е най-заплашено от санкция от избирателя, защото то беше радикално. И когато радикална партия влезе във властта и нейният радикален водач Тошко Йорданов се опитва да бъде прибран политически говорител, това по някакъв начин ще бъде санкционирано. Големите престои във властта водят до наказание. Но приличните престои - 3-4 г., могат да бъдат използвани за надграждане.
Това ще се случи с БСП и вероятно с ИТН. Зависи как ще управляват. Сега те тръгват да управляват с раздаването на пари - това винаги води до добри резултати. Дали обаче след година ще имат този подем в икономиката, който да им позволи да продължат, е въпрос на гадателства. Ако успеят и продължат да раздават, ако влезем в еврозоната и България придобие статута на страна, в която си влизаш със собствената валута - това е много голяма психология за две групи хора, които формират много голяма част от развитието на страната - за инвеститорите и за туристите. България притежава точно това - евтина работна ръка, която може да доведе инвеститори. Те могат да смятат в евро, без да прекалкулират. За туриста няма какво да говорим - той се чувства у дома там, където работи със своята валута. И това ще са два подема в резултат от еврозоната.
Освен това България започва да се явява хъб в различни сфери, които ние не отчитаме, защото сме забързани, обидени и искаме всичко да наругаем.
Първо, хъб в областта на образованието - много хора учат в България, защото получават добро и евтино образование.
Второ, хъб в областта на медицината - българите от чужбина започнаха да се връщат, защото тук всичко се случва много по-бързо. В цяла Западна Европа здравеопазването, което е практически безплатно на повечето места, е свързано със страхотни бюрократични процедури. От първия симптом на раково заболяване, докато отидеш на скенер, минават между 6 и 9 месеца. Тук на третия ден те оперират. Ние имаме много скоростно здравеопазване. Друг въпрос е, че има изпиване на национален ресурс, че струва страшно скъпо и т.н.
Трето, България е хъб на компютърджии, които могат да обезпечат всеки останал бизнес.
И добавяме към това туризма, който просто Господ ни го е дал. Излиза, че ние можем да се развиваме правилно, ако се движим по европейски правила.
- Правителството справя ли се на този етап?
- Желязков стои добре, убедително. Не се чува вой за някакви истински нерешени проблеми. После светва слънце, цъфват лалетата и до 15 октомври въобще не търси хората да се вълнуват.
- Много интересна ваша теза за Зелената сделка прочетох - че интересите на хората са откъснати от интересите на природата. Защо смятате така?
- Да. Те искаха да направят природа, на която хората пречат. Защото смисълът на Зелената сделка е да направим природата по-зелена и аз съм напълно съгласна. Само че такива задачи се правят за дълги периоди. ЕК - начело с Урсула, и тогава, и сега по въоръжаването, рецитира комсомолски стихове.
Зелената сделка беше 5-годишен период, в който трябваше да се извърши всичко, а те само го съсипаха. Особено в бедните държави като нас, защото комунизмът ни остави енергетика, ВПК и земеделие. Земеделието го съсипахме ние. ВПК функционира, но сега ще видим дали ще успеят да го конвертират, за да може да произвежда друг тип оръжия - това означава да пуснат частния сектор вътре, който да знае как да го направи. Вътре има огромен потенциал. И третото беше енергетиката - да, тя е стара и замърсяваща, но е такава, защото никой не инвестира, когато му е казано, че 2026-а ще го спрат. И в този период, в който идваха само санкциите за спирането, а пък България няма ресурса, за да може да направи цялата зелена енергетика, доведе до това, че вместо да продаваме евтин ток, консумираме най-скъпия.
Затворихме собствената си енергетика и се поставихме в безумната ситуация на въглеродните квоти, които не са справедливи. Тази въглеродна квота трябва да настъпи, когато в страната има достатъчно алтернативна енергия. Това не беше направено. Санкцията на ЕС, наречена въглеродни квоти, е несправедлива да бъде общоприлагана в цялата европейска територия. И сега се оказва, че българският бизнес плаща ток малко повече от два пъти от френския бизнес.
ВИЗИТКА:
- Завършила е история в СУ "Св. Кл. Охридски" и има докторска степен
- От 1990 до 1993 г. е вицепрезидент на КНСБ
- През 1993 г. създава първата пиар агенция у нас Д&Д, нейни клиенти са едни от най-големите компании. Сред тях "Лукойл - България", където е била и директор "Връзки с обществеността". Работила е и по големи проекти на министерства и институции
- Един от учредителите на Българска инвестиционно-информационна мрежа
- През 2021 г. е един от основните двигатели на основаването на "Продължаваме промяната" и бе техен медиен съветник, но напусна